תמריץ כספי לחברה פרטית כדי שתימנע מהפניית חיילים לחדרי מיון - בריאות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
חשיפת TheMarker

תמריץ כספי לחברה פרטית כדי שתימנע מהפניית חיילים לחדרי מיון

ההסכם עם החברה שהחליפה את קצין העיר נחשף ■ גורם בצה"ל: "יש מענה טוב למקרים דחופים, ולא קרה שחייל לא הופנה למיון אף שהיה זקוק לכך" ■ בצבא עורכים לביקורופא ביקורות פתע, מטילים קנסות על אי־עמידה בדרישות ומקפידים על כללי שירות נוקשים

92תגובות

הסכם ההתקשרות בין חברת ביקורופא למשרד הביטחון וצה"ל נחשף, בעקבות בקשת מידע שהגישה התנועה לחופש המידע לבקשת TheMarker.

לפני כמה שנים סגר צה"ל בהדרגה את מרפאות קצין העיר והעביר את השירות לידיה של החברה הפרטית ביקורופא. רופאים אזרחיים הם אלה שנדרשים כיום להכריע מי מהחיילים יקבל גימ"ל ‏(ימי חופשה‏) או בי"ת ‏(מנוחה בבסיס‏), מי יופנה לחדר מיון ומי יחזור ליחידה. במקביל מתנהל כיום פיילוט שבו עשרות אלפי חיילים מטופלים בקופות החולים.

כתבות נוספות ב-TheMarker

יאיר לפיד צודק: המגאפון של המחאה לא מספיק חזק, בגלל זה תקבלו את פרנקל כנגיד

צריכים להגיע לבית חולים? כדאי שתחשבו שוב

דן קינן

בניגוד לאגדה האורבנית, בהסכם אין תמריץ לרופאים להימנע ממתן גימ"לים לחיילים, אך הוא כולל תמריץ שלא להפנות את החיילים לחדר המיון בבית חולים. כך למשל, ביקורופא מתחייבת לשיעור מסוים ‏(במסמך שהגיע לידינו המספר מושחר‏) של הפניות למיון מתוך ביקורי החיילים במרפאה בשנה, ובנוסף מופיע תמריץ מיוחד לאי־הפניה למיון: אם תחרוג החברה משיעור ההפניות שנקבע היא תשלם קנס ‏(הסכום מושחר‏) על כל הפניה נוספת.

מנגד, אם שיעור ההפניות למיון יפחת מהשיעור שנקבע, ישלם משרד הביטחון לביקורופא סכום ‏(מושחר‏) כפול ההפרש בין מספר ההפניות שנקבע לבין ההפניות בפועל. כלומר, ביקורופא מרוויחה יותר ככל שפוחת שיעור ההפניות למיון.

"שיקול הדעת צריך להישאר בידי רופאים"

בכיר במערכת הבריאות שראה את ההסכם טוען כי יש בסעיף זה פוטנציאל לפגיעה בחיילים. לדבריו, "לצה"ל אין מערכת מיון עצמאית, והוא נסמך על בתי החולים הכלליים. עם כל הכבוד לתשתית של ביקורופא, היא לא תמיד תחליף לחדרי מיון. אפילו קופות החולים מבינות את זה - ומאפשרות לרופאים במר"מים ‏(מרכז רפואי מיוחד‏) להפנות לחדרי מיון במקרה הצורך בלי הגבלה, כפי שאכן קורה במקרים רבים. לכן, אין בחסימה הזאת שום היגיון - שיקול הדעת צריך להישאר בידי הרופאים, ולא להיות מנותב בתמריצים שונים".

גורם צבאי בכיר שעמו שוחחנו הודף את הטענות. לדבריו, "בהסכם יש מענה טוב למקרים דחופים, ובכל מרפאה יש אחות, רופא, בדיקות דם, שתן ורנטגן, ובחלק מהמקרים גם בדיקות וטיפול אורתופדיים. המענה לרוב המקרים ברפואה דחופה ראשונית ניתן במרפאות האלה, ורק אחוזים בודדים מופנים למיון.

"עם זאת, אנחנו מפעילים כל הזמן בקרת איכות הדוקה על המרפאות, שיש לה גם היבט כלכלי. הבקרה כוללת את נושא ההפניות למיון, והיא מוכיחה שההחלטות לגבי הפניה למיון מבוססות על שיקול דעת מקצועית. לא מצאנו מקרים שבהם חיילים לא הופנו למיון אף שהיו צריכים להגיע לשם. אם מצאנו שרופא לא פעל באמות מידה מקצועיות הדרושות - הפסקנו את עבודתו".

ההסכם בין החברה לצבא חושף גם את הדרישות שהציב הצבא בפני ביקורופא בכל הקשור לשירות לחיילים. למשל, ביקורופא צפויה לקנסות גבוהים אם לא העבירה לצה"ל מידע ממוחשב כנדרש ‏(500 שקל ליום‏), לא עמדה בשעות פעילות המרפאה ‏(500 שקל לכל שעת פעילות‏), איחור של עד 15 דקות בהתייצבות רופאים, או אי־הצבת רופאים או רופאים בכירים על פי תנאי ההסכם.

מלבד מפרט רפואי מלא של המרפאות, יש בהסכם התחייבות לעמידה בלוח זמנים קשיח ביותר בטיפול בחיילים: עד 15 דקות המתנה לבדיקה ראשונית במרפאה, עד שעה וחצי לבדיקת רופא, עד שעה המתנה לצילום רנטגן ופיתוחו ועד שעה לקבלת תוצאות בדיקת מעבדה מרגע לקיחת הדגימה.

פינת המתנה עם כורסאות וטלוויזיה

עוד מפורטים התנאים הפיסיים והשירותיים במרפאות. למשל, כל מרפאה תכלול "פינת המתנה מרווחת שתאפשר המתנה נינוחה ל-30 חיילים" ותצויד בכורסאות ובטלוויזיה; המרפאות יהיו ממוזגות בחורף ובקיץ.

ומה לגבי גימ"לים? רופאי ביקורופא רשאים לתת לחייל עד שלושה גימ"לים ברצף, או שלא ברצף, במהלך שבעה ימים, ועד שישה גימ"לים לא רצופים בחודש. מעבר לכך נדרש אישור צה"ל לכל גימ"ל.

ההסכם מאפשר לצה"ל חופש פעולה כמעט מלא בהפעלת בקרה והכשרה. למשל, נכתב כי החברה תאפשר לנציגי צה"ל לערוך ביקורות, כולל ביקורות פתע, על פי שיקול דעתו הבלעדי של משרד הביטחון, ולתקן את הליקויים שיימצאו בתוך 14 יום. ביקורופא רשאית להעסיק רופאים כ"קבלני משנה" ‏(רופאים בכירים ואורתופדים, למשל‏), אך מחויבת לקבל אישור פרטני מראש לגביהם מצה"ל, והיא אחראית על פעולותיהם כאילו היו עובדיה שלה.

לדברי הגורם הצבאי שעמו שוחחנו, "משרד הביטחון, שאמון על הבקרה על ההסכם, מממש את הבקרה הזו מול ביקורופא ללא הפסקה, בדגש על רמת השירות והמקצועיות. עשינו לא מעט צעדים כדי לשפר את השירות, איפשרנו לפתוח עוד סניפים כדי להקל את העומס ושזמן ההמתנה יהיה סביר, הכנסנו אחיות שמבצעות בקרות ומגיעות לשם בעיקר בימים העמוסים".

הוא מוסיף כי היו מקרים ספורים שבהם הודחו רופאים בעקבות הבקרות, בעיקר בגלל בעיות שירות. "אנחנו מתייחסים ברצינות מלאה לתלונות החיילים", מבטיח הגורם. "כל מקרה של תלונה נבדק מול החברה, ויש הפקת לקחים".

לדברי יו"ר האגודה לזכויות החולה שמוליק בן יעקב, "האגודה לזכויות החולה רואה בחומרה את התמריץ הכספי שלא להפנות את החיילים לחדר מיון בבית החולים, הנכלל בהסכם ההתקשרות בין ביקורופא לצה"ל. מדובר בתמריץ הנובע משיקולים כלכליים גרידא, בעוד השיקול הרפואי הוא היחיד שצריך לעמוד לנגד עיני הרופאים המטפלים בחיילים בסניפי ביקורופא.

"לא יעלה על הדעת כי הסכם שכזה יכלול מכסה להפניית חיילים למיון, שכן החלטת הרופא באשר לצורך להפנות אדם לקבלת טיפול רפואי דחוף צריכה להיעשות באופן ספציפי בהתאם למצבו הרפואי של כל חייל וחייל. מדובר במצב מסוכן שעלול להוביל לפגיעה בחיי החיילים. אם משרד הבטחון רוצה לנטר הפניות מיותרות של רופאי החברה לבתי החולים, ניתן לבצע זאת בקלות בדיבעד. אנו קוראים למשרד הבטחון ולצה"ל לפעול באופן מיידי לביטול סעיף זה בהסכם".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#