ועדת גרמן: הפרוטוקולים יפורסמו - אחרי צנזורה

שרת הבריאות יעל גרמן חזרה בה אתמול מהחלטתה ואישרה הנהגת פרוטוקולים בדיוני הוועדה הציבורית לחיזוק מערכת הבריאות; עם זאת, שמות הדוברים יהיו חסויים "כדי למנוע לחצים"; התנועה לחופש המידע: "רוצים לדעת ששומרים על האינטרס הציבורי גם כשהדלת נסגרת"

רוני לינדר
רוני לינדר

שרת הבריאות יעל גרמן החליטה לשנות את החלטתה המקורית ולנהל פרוטוקול מלא של דיוני הוועדה הציבורית לחיזוק מערכת הבריאות ‏(ועדת גרמן‏). עם זאת, הפרוטוקול לא יכלול את שמות הדוברים, וזאת "על מנת לאפשר לחברי הוועדה ולמוזמנים הרבים שיגיעו אליה לדבר בחופשיות וללא חשש, ולבודד אותם מלחצים חיצוניים".

בתנועה לחופש המידע דרשו אתמול מגרמן לשנות את ההחלטה ולפרסם פרוטוקולים הכוללים את שמות הדוברים: "דוברים אלה נבחרו לכהן בוועדה ציבורית, לטובת הציבור, ועל כן חשוב שדבריהם יובאו בפני הציבור כלשונם ובמלואם, כדי להוכיח כי חברי ועדה אלה יכולים לעמוד בפני הלחצים שמופעלים עליהם על ידי בעלי עניין ויכולים לייצג נאמנה את האינטרס הציבורי בוועדה", כתבה לגרמן מנכ"לית התנועה, עו"ד אלונה וינוגרד. בתנועה הבהירו כי אם דרישתם לא תתקבל, יעתרו בנושא לבג"ץ. "אנחנו רוצים לדעת שהאנשים שאחראים על האינטרס הציבורי אכן פועלים כך גם כשהדלת נסגרת", אומרים בתנועה.

הוועדה החלה לפעול בשבוע שעבר והיא תדון בנושאים הקריטיים ביותר במערכת הבריאות, ובראשם השר"פ - שירות רפואי פרטי, כלומר אפשרות לבחור מנתח ורופא באופן פרטי תמורת תשלום בתוך בתי החולים הציבוריים. נושאים נוספים שיידונו בוועדה בהרחבה הם הביטוחים הפרטיים המתחזקים, התיירות הרפואית ותיאגוד בתי החולים ‏(הפיכתם לתאגידים‏). כמו כן יידון כפל התפקידים של משרד הבריאות כספק שירותים, מבטח ורגולטור.

ביום חמישי האחרון, יום המפגש הראשון של הוועדה, הוציאה לשכתה של גרמן הודעה לפיה לאחר פרסום מסקנות הוועדה יפורסמו כל סיכומי הדיון שלה, וכן הפרוטוקולים של העדויות שיישמעו בפניה. לאחר בירור עם לשכתה התברר כי לא ייערכו הקלטה או תמלול מלא של הישיבות, אלא סיכומים בלבד - וגם אלה יפורסמו ללא שמות הדוברים, ולאחר תום עבודת הוועדה. אחד ההסברים לכך היה כי הוועדה פועלת בתקציב צנוע ‏(המשתתפים אינם מקבלים שכר עבור עבודתם‏), ומאחר שמדובר בעשרות שעות של דיונים - עלות ההקלטה והתמלול תהיה גבוהה מדי.

במוצאי שבת פירסמה גרמן סטטוס בפייסבוק, שבו ציינה כי "בישיבות ייכתבו פרוטוקולים, ללא ציון שם המדברים, כדי שמשתתפי הדיונים, העדים והמופיעים בפני הוועדה ידברו בחופשיות. כל הפרוטוקולים יפורסמו בתום הוועדה לאחר פרסום המסקנות".

יעל גרמן בכנסת, יוני 2013צילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול בבוקר עוד נמסר מלשכתה של גרמן כי יפורסמו סיכומים בלבד, ובלי שמות. הנימוק של לשכת השרה הוא שחברים בוועדה "לחוצים" מפרסום ציטוטים ישירים שלהם וכי מעבר לשקיפות, לגרמן חשוב יותר שתתקבלנה החלטות נכונות שינטרלו את השיקולים הפוליטיים. הציבור ישפוט את הוועדה לפי התוצאה הסופית, הסבירו בלשכה. ואולם, בסופו של דבר נמסר מאוחר יותר אתמול כי הוחלט להפיק פרוטוקול מלא, אך בלי שמות הדוברים.

הבנת האינטרסים

לדברי עו"ד אביתר קנולר, המטפל בנושא מטעם התנועה לחופש המידע, "חלק מחובת הפרוטוקול היא ההכרה וההבנה של מה נאמר על ידי הגורמים השונים שלוקחים חלק בוועדה והבנת האינטרסים המיוצגים - קל וחומר כשמדובר בשרה עצמה ועל כלל אנשי הציבור שזכותו של הציבור לדעת את עמדתם". לדבריו, "הגורמים המקורבים ממילא יידעו מה נאמר על ידי מי, ובעצם הסתרת הדוברים ועמדותיהם הופכת להסתרה מהציבור הרחב ולא מבעלי האינטרסים".

מלשכתה של גרמן נמסר: "הוחלט להפיק פרוטוקולים מלאים ‏(סטנוגרמה‏), שישקפו במדויק מה נאמר בוועדה, ולהעמידם לרשות הציבור עם תום עבודתה. עם זאת, הפרוטוקולים הללו לא יחשפו את שמות הדוברים, כדי לאפשר לחברי הוועדה ולמוזמנים הרבים שיגיעו אליה לדבר בחופשיות וללא חשש ולבודד אותם מלחצים חיצוניים. בין היתר, המטרה היא להגן עליהם מפני נזקים שעלולים להיגרם כתוצאה מחשיפת דעות כנות ועמדות אמת ‏(כך למשל, למנוע מצב שבו רופא, אחות או עובד במערכת חושש לבקר את מנהליו, או את המוסד שבו הוא עובד‏), או למנוע מצב שבו חבר בוועדה חושש לומר דברים שעומדים בסתירה עם המצופה ממנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker