משרד הבריאות הורה: להפסיק ההפרדה בין גברים לבין נשים במרפאות של קופות החולים

מעתה ייאסר על תורים, שעות קבלה ומרפאות נפרדות לנשים וגברים ■ לידי TheMarker הגיע מסמך שבו קבוצת חרדים עורכת "מכרז" בין קופות החולים על עמידה נוקשה בתנאי צניעות

רוני לינדר
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר
דן אבן

משרד הבריאות הורה לקופות החולים להפסיק בהדרגה את התופעה שנחשפה בחודשים האחרונים של אספקת שירותי רפואה מופרדים לגברים ונשים בריכוזי אוכלוסיה חרדיים - כך נודע ל- TheMarker. במסגרת הנוהל הודיעה רויטל טופר-חבר טוב, סמנכ"לית לפיקוח על קופות החולים בפועל במשרד, כי ייאסר מעתה הקמת מרפאות בקופות החולים שיש בהן כל סממן של הפרדה בין נשים לגברים. ההנחיה מבוססת על צוות שמינה היועץ המשפטי לממשלה לבחינת הנושא שהגיש את מסקנותיו במאי.

במשרד הבריאות בוצעה באחרונה בדיקה שבמהלכה התברר כי אף שמדובר בתופעה שולית יחסית, קיימת הפרדה בין גברים ונשים בעיקר באזורים המאופיינים על ריכוזי אוכלוסיה חרדית מובהקים, בעיקר בשכונות חרדיות בירושלים ובבית שמש. בחלק מהמרפאות קיימות כניסות שונות לגברים ולנשים, אזורי המתנה שונים לרופאים עבור מבוטחים גברים ונשים או שעות קבלה שונות לגברים ונשים, ובשכונה חרדית בבית שמש, רמת בית שמש ב', אף מפעילה קופת חולים כללית שירות 'מהדרין' הכולל מרפאות מקבילות נפרדות לגברים ולנשים. בנוהל החדש נקבע כי שירותים מופרדים לנשים ולגברים עלולים "לפגוע בשוויון נשים ובכבודן כמשמעותו במשפט הישראלי ואולי אף במקרים מסוימים ליצור פגיעה בנגישות לשירותים מסוימים".

הפרדה בין המינים במרפאות קופות החולים נהפכה בשנים האחרונות נפוצה יותר ויותר, במסגרת התחרות בין הקופות על לבם של המבוטחים החרדים שדורשים הפרדה מחמירה יותר. התחרות על הקהל החרדי חזקה מאד בקרב הקופות, שכן מדובר במשפחות גדולות וצעירות יחסית שעוברות בקבוצות גדולות מקופה לקופה.

הפרדה בין נשים לגברים במאה שערים, בשנה שעברהצילום: אפלבאום תומר

לידי TheMarkerהגיע מסמך שבו קבוצה של כמה עשרות חרדים עורכת מעין "מכרז" בין קופות החולים, שבו היא מודיעה כי "נשקול לעבור לקופה המכבדת את רגשותינו, בכך שהשירות הניתן בה ניתן באופן צנוע, מכובד והולם, כשהדברים מעוגנים בקוד אתיקה המחייב את כלל העובדות ובמדי עבודה בהם הצניעות מקובעת". לא ברור אם היו קופות שנענו למכרז והחמירו את כללי הלבוש במרפאות כדי למשוך אליהן את המבוטחים.

במסגרת הנוהל החדש מורה משרד הבריאות לבטל בהדרגה את ההפרדה הנהוגה במרפאות הקיימות. במרפאות שבהן קיימות כניסות נפרדות לגברים ונשים הוחלט להורות בהנחיה החדשה לאפשר כניסה מעורבת של גברים ושל נשים בשתי הכניסות, תוך הצבת שילוט המציין את השינוי בהסדרי הכניסה והיציאה מהמרפאות, או לבטל לחלוטין את ההפרדה ולקבוע כניסה משותפת אחת למרפאה.

לדברי טופר-חבר טוב, "אם אימא רוצה ללכת עם ילד בן 13 למרפאה, היא לא יכולה כל עוד קיימת הפרדה בין המינים. ילד עד גיל 14 גם מחייב ליווי של מבוגר. במרפאות בהן קיימת הפרדה, ילד יכול להגיע לטיפול רפואי רק עם אביו. ההפרדה עלולה למנוע נגישות לשירותים ואינה תורמת לתחושת השוויון של המטופלים".

הנוהל אף אוסר מעתה על קופות החולים להפעיל שעות קבלה נפרדות לנשים ולגברים במרפאות בכל רחבי הארץ. כמו כן, בכל מרפאה שבה קיימים כיום אזורי המתנה נפרדים ייתוסף אזור המתנה מעורב בגודל משמעותי, וצוות המרפאה יבטיח גישה חופשית לאזור זה, "ללא ניסיון ישיר או עקיף למנוע גישת מטופלים לאזור המעורב". לפי ההנחיה החדשה, במקרים שבהם מספקת הקופה שירותים במבנים המיועדים לגברים או לנשים בלבד, עליה להציג בפני משרד הבריאות תוכנית לביטול הדרגתי של ההפרדה במשך תקופה שלא תעלה על שנתיים.

"שיקול הדעת הנתון לקופות החולים בהתאמת השירותים למנהגים בקבוצות אוכלוסיה שונות כפוף לחובתן של קופות החולים לנהוג בשוויון במתן השירותים לגברים ולנשים כאחד", נקבע בנוהל, שקובע גם כי בכל מקרה בו קופת חולים תבקש מעתה לבצע הפרדה במתן שירותים בין גברים לנשים, יהיה עליה לבקש אישור ממשרד הבריאות שייבחן בהתייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה. גם אז, קובע הנוהל, בקשות מסוג זה יאושרו מעתה רק לפרקי זמן מוגבלים, כדי למנוע "שינוי זוחל באופיים המעורב של שירותי הבריאות בישראל".

הנוהל החדש של משרד הבריאות מתייחס להפרדה פיסית בלבד, ולא לנושא קוד הלבוש הקשוח בחלק מהסניפים או להדרת נשים במודעות פרסום וקמפיינים, כמו למשל קמפיין "חמודי" של הכללית באזורים חרדיים שכלל דמויות גבריות בלבד (אב, סב וילדים). בכללית הסבירו אז כי הם בסך הכל מכבדים את רגשות ורצונות הקהל, וכי אם תהיה דמות אישה בפרסומות באזורים אלה - הן יוסרו. הכללים החדשים של משרד הבריאות אינן חלים על פרסומים אלה.

לדברי מנכ"ל קופת חולים לאומית, ניסים אלון, "אין אצלנו תופעה של הדרת נשים, ואם יש - מדובר ביוזמות מקומיות של עובדים שלוקחים שלט וכותבים "תור לנשים", אך זה לא מתקיים בפועל. אפילו בירושלים בשכונות החרדיות - אין תופעה כזו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker