רוני לינדר

עימות חזיתי פרץ היום (ה') בין שרת הבריאות יעל גרמן לעובדי חברת רותם אמפרט מקבוצת כיל, שהגיעו להפגין מולה בעת סיור שנערך ב"אתר המריבה" בשדה בריר, שבו מעוניינת חברת רותם אמפרט לכרות פוספטים. העובדים מוחים נגד עמדת משרד הבריאות וגרמן המתנגדת לכרייה מחשש לפגיעה בבריאותם של תושבי ערד והסביבה כתוצאה מהכרייה באזור.

העובדים, שהגיעו בהסעה למקום אף שלא היו חלק מהסיור כדי למחות והיו מלווים באיש יחסי הציבור שלהם, הטיחו בגרמן כי האיסור על הכרייה יגרום לסגירת המפעל ולאובדן פרנסתם. גרמן, שחשה ככל הנראה כי מופעל עליה לחץ בלתי הוגן, השיבה להם כי "אני שרת הבריאות ולא שרת העבודה ואני צריכה לדאוג לבריאות התושבים ואקבע את דעתי רק לפי חוות הדעת המקצועיות".

כשניסו העובדים בתגובה להטיח בה כי היא מקבלת החלטות על סמך דו"ח אחד של משרד הבריאות שמתנגד לכרייה אל מול כמה דו"חות שתומכים בה, השיבה גרמן כי "אני לא קוראת דו"חות שהחברה שילמה עבורם. הם לא שווים בעיניי. ברגע שחברה שיש לה אינטרס משלמת על דו"ח הוא לא שווה בעיני".

שדה ברירצילום: אליהו הרשקוביץ

אחד העובדים אמר לגרמן "אני חבר ביש עתיד". "מה זה משנה"? תהתה גרמן, והוא השיב: "זה גם פוליטי". גרמן השיבה: "זה רק לא פוליטי". "ומה עם ילדינו"? הקשה העובד, גרמן השיבה: "אני אדאג שיהיו בריאים".

לאחר הסיור הוציא משרד יחסי הציבור של העובדים הודעה לעיתונות לפיה העובדים "נדהמו" כשגרמן השיבה להם כי היא אינה הכתובת לטענותיהם על הפגיעה בפרנסתם.

בנוסף צוטט בהודעה יו"ר ועד העובדים משה חדד, שאמר כי ״תמוה בעיניי שהשרה הטרייה קיבלה החלטה שלא לקיים בדיקה לבחינת הכרייה בשדה בריר עוד בטרם למדה את הנושא ולטענתה עוד לא קראה את הדו״ח שהוזמן על ידי הממשלה לשם קבלת החלטה בעניין בריר. גם מקרה זה יכול להעיד כי השרה גרמן מקבלת החלטות לא ענייניות ולא מקצועיות, בניגוד לעמדת כל משרדי הממשלה. החלטתה של השרה גרמן תהפוך את הנגב למקום עני, מובטל ומתוסכל ללא כל סיכוי ועתיד. חשוב ששר האוצר וראש הממשלה יידעו: מדובר בהחלטה מופרכת וחסרת אחריות, שלא ניתן לה לעבור".

גרמן מצדה לא נשארה חייבת והודיעה כי "הבעלים של רותם אמפרט עושה שימוש ציני ומכוער בעובדים. במפגש שהיה לי עם ההנהלה הבנתי ממנו שלעובדים יש לפחות עוד 10 שנות עבודה במכרות הקיימים. אני מאוד מקווה שבשנים האלה הממשלה תשקיע בפיתוח הנגב, כך שבעתיד אני מאמינה שלא תהיה להם שום בעיה עם מקומות עבודה חלופיים, במידת שיתעורר הצורך לכך. אני משמשת כשרת הבריאות, וככזו תפקידי לדאוג לבריאות הציבור, ולא לאינטרסים הכלכליים של חברת רותם אמפרט, שבבעלות כיל. צר לי שהעובדים הם חלק מהמשחק הזה. צר לי שנעשה בהם שימוש ציני ומכוער וצר לי שהם משחקים במשחק הזה".

בא כוחה של עמותת "רוצים לחיות ללא מכרות", עו"ד אפי מיכאלי, שהיה נוכח במפגש בין העובדים לגרמן, אמר כי "זו היתה התנפלות כוחנית ובריונית שאינה מכבדת את השרה ואת מעמדה. בניגוד לדברים שמופצים על ידי דוברי ויח״צני רותם אמפרט, שרת הבריאות אמרה במפורש כי היא אחראית על בריאות התושבים וכשרת הבריאות תשקול שיקולים הנוגעים לבריאות התושבים בלבד. חצאי האמיתות המופצות על ידי עובדי רותם, שנשלחו לחזית על ידי מעסיקיהם שהרוויחו ומרוויחים הון עתק על חשבון משאב ציבור, לא ישנו את האמת, שהכרייה בשדה בריר מסוכנת לחייהם ובריאותם של 50 אלף תושבי האזור כפי שקבעו גורמי המקצוע במשרד הבריאות.

"השרה גרמן אימצה עמדה זו לאחר שגורמי המקצוע במשרדה בחנו את כל חוות הדעת, כולל זו של פרופ' שפירא שהוזמנה על ידי משרד ראש הממשלה ללאחר לחץ של המזכיר הצבאי של ראש הממשלה שביקש להכפיף את שיקולי בריאות הציבור לשיקולי ביטחון שמעולם לא היו. על מהלך פסול זה ניתן ללמוד גם מפנייתו של סגן שר הבריאות לשעבר, ח"כ יעקב ליצמן למבקר המדינה ממנה עולה ששיקולים זרים הנחו את משרד ראש הממשלה בהזמנת דו"ח זה".

מחברת רותם אמפרט נגב נמסר בתגובה" "קשה לנו להאמין ששרת הבריאות אמרה את הדברים האלה, שאין בינם לבין המציאות דבר. עובדי רותם אמפרט נגב מאוגדים בוועד עובדים עצמאי ונבחר, שלא פעם בעבר פעל כנגד הנהלת החברה. רק באחרונה פעלו העובדים באופן נחרץ כלפי מיזוג אפשרי בין כיל לפוטאש הקנדית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker