שחיתות באישור אביזרי עזר לנכים: יצרנים הציעו תשלום לרופאים

בעקבות פניית TheMarker למשרד הבריאות, כינס המנכ"ל את הרופאים שהעידו בפניו לראשונה על אי־סדרים חמורים ביחסים בין מטופלים, יצרני אביזרי שיקום ורופאים ■ מנכ"ל משרד הבריאות: "נראה כי אינטרסים כלכליים מנוצלים שלא לטובת המטופלים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

משרד הבריאות יקשיח מאוד את הכללים הנוגעים לחלוקת אביזרי הליכה ותותבות לנכים, יהדק את הפיקוח על רופאים ועל ספקים ויצמצם את התורים לרופאים המאשרים אביזרים - כך הוחלט בתום פגישה שקיים בסוף השבוע שעבר מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו, עם הרופאים המאשרים, בכירי משרד הבריאות ומכון לואיס ‏(הגוף שאחראי מטעם משרד הבריאות על אביזרי השיקום‏). בפגישה נחשפו כשלים חמורים בהליכי האישור של אביזרי הליכה ותותבות לנכים.

הפגישה זומנה בעקבות פניית TheMarker למשרד הבריאות, שבה הוצג מידע שהתקבל מעמותת קר"ן ‏(קטועי רגליים נלחמים‏) על עיכובים חמורים במתן אישורים לאביזרי הליכה בחלק מבתי החולים בצפון, וכן על חשש להתנהלות לא תקינה, ואף פלילית, של חלק מהעוסקים בתחום, וחשד לקשרים אסורים בין רופאים לספקים.

כך למשל, ממידע שהעבירו באי־כוח העמותה, המשפטן משה פיביך ועו"ד רחל בן־ארי ממשרד אדם פיש ושות', עולה לכאורה כי חלק מספקי התותבות והאביזרים מבצעים מניפולציות בתורים לחלק מהמרפאות בצפון - למשל באמצעות יצירת תורים פיקטיביים בחלק מהמרפאות כדי להגביר את זרם הפונים למרפאה אחרת, שבה מתקבלות החלטות לטובתם.

כתבות נוספות באתר TheMarker

כך משתלטים בעלי השליטה על "חוק הפירמידות"

כחלון: "צריך להכריז על מצב חירום בתחום הנדל"ן"

לפי המידע שהועבר למשרד הבריאות, הספקים מעבירים רשימות שמיות למרכזי קביעת התורים בבתי החולים, ואף משלמים בעצמם על ההפניות - כדי למנוע גישה של חולים לספקים אחרים. עוד עולה כי רבים מהרופאים האורתופדים נמצאים שעות מעטות בלבד בבתי החולים, מה שגורם להתארכות התורים.

חלוקת אביזרי שיקום לנכים ומימונם הם באחריות משרד הבריאות באמצעות גוף בשם מכון לואיס, שאחראי על מינוי הרופאים המאשרים וחלוקת האביזרים. האביזרים ניתנים בהליך מורכב וממושך של אישור, שכולל השגת זכאות, אישור מרופא מורשה, בחירת ספק ובניית המכשור, ולבסוף אישור נוסף ‏("חתימה שנייה"‏) אצל רופא מורשה.

לטענת הרופאים ואנשי מכון לואיס, קיים קשר הדוק בין מרבית המטופלים לבין יצרנים - קשר בעייתי שאינו מתקיים, למשל, בתחום התרופות או בציוד רפואי אחר: "נראה כי המטופלים שבויים בידי היצרנים, שמנחים אותם איך לנהוג", אמרו משתתפי הפגישה לגמזו, והוסיפו כי "יש רושם שבתי מלאכה יוצרים לחץ על המטופלים הנכים ו'דוחפים' אותם לבקש שימוש באביזרים לא נדרשים ולא מתאימים".

עוד נטען כי נציגים של בתי המלאכה מסתובבים ליד המרפאות ובחדרי ההמתנה, וחלקם אף נכנסים עם המטופלים לבדיקה. המשתתפים העידו עוד על תופעה של ניסיון שוחד לכאורה - בתי מלאכה שהציעו תשלום לרופאים על שליחת מטופלים אל בתי המלאכה שלהם. תופעה נוספת שעליה התריעו אנשי קר"ן היא ניהול תורים על ידי היצרנים, ואף ביצוע OVER BOOKING בחלק מהמרפאות - "כדי לחסום מרפאות שבהן הרופאים לא נוחים להם באופן פעולתם", כתב גמזו בסיכום הפגישה.

עוד דווח בפגישה על מקרים שבהם "נציג בית המלאכה הגיע לבדיקה במקום המטופל, עם טופס, וביקש מהרופא לאשר את האביזר". טענה נוספת היא שהספקים "לוכדים" חלק מהמטופלים במוסדות שונים ויוזמים את הפנייה לקבלת השירות.

"לגרש את נציגי היצרנים מהמרפאות"

לאור הדברים החליט גמזו לזמן אליו את כל עשרת הספקים המרכזיים באזור הצפון כבר ביום חמישי. גזמו קבע כי החל בחודש הבא תורים ייקבעו בצורה קפדנית יותר ובצירוף תיעוד של הפניה אישית של הקופה, וכי רק המטופל עצמו יורשה לפנות לקבלת תור. עוד הורה גמזו כי החל בחודש הבא יונחו קציני הביטחון של בתי החולים "לגרש כל נציג של בתי המלאכה ממתחם המרפאות וחדרי ההמתנה, ולמגר כל רמז שיווקי".

גמזו קובע גם סנקציה משמעותית: ספק שלא יעמוד בכללים לא יוכל לעבוד עם מכון לואיס, כלומר לא יוכל לקבל עבודה מהמדינה, שהיא הלקוח המרכזי של הספקים. גם הפיקוח על הרופאים יתהדק: גמזו הורה לבדוק פעמיים בשנה את שיעור ההפניות של כל רופא לספקים השונים כדי לאתר הפניות חוזרות ונשנות לספקים ספציפיים. באשר לתורים הארוכים לרופאים המאשרים קבע גמזו יעד ולפיו תור לא יהיה ארוך יותר מחודש אחד. כיום, כך עולה מהדברים, התורים מגיעים לעתים לשישה חודשים בבתי החולים בצפון.

כמו כן תיבחן האפשרות להוציא את המרפאות המאשרות מבתי החולים ולהעבירן גם לקופות החולים - כדי להגדיל את מספר הרופאים המאשרים ולקצר התורים. "אספקת אביזרים לנכים היא שירות רפואי כמו כל שירות תחת חוק ביטוח בריאות ממלכתי", כותב גמזו, "פגיעה באופן אספקתו, שידול המטופלים, נקיטת פעולות מכוונות הפוגעות באספקת השירות, התערבות כלכלית ביחסי מטפל־מטופל ועוד - כל אלה הן עבירות על חוק ביטוח בריאות ממלכתי וחוק זכויות החולה".

גמזו מסביר גם מהו לדעתו הגורם לכאוס בתחום: "נראה כי האינטרסים הכלכליים בשירות זה מצד היצרנים והתשתית השירותית המפוצלת בין משרד הבריאות, הקופות, הרופאים המאשרים ומכון לואיס מנוצלים שלא לטובת המטופל".

יו"ר עמותת קר"ן, חיים רייזלר, אמר בתגובה: "אני שמח שהבעיות שבגינן פנינו לשרת הבריאות הוצגו במלוא חומרתן, וכן מההבטחה שיטופלו כראוי". עם זאת, רייזלר הביע תרעומת על כך שאורך התור המקסימלי שנקבע הוא חודש ימים: "יש לקצוב את התור ל–14 יום, מאחר שבשאר המגזרים - נכי צה"ל ונכי עבודה - המענה הוא עד שבוע בלבד".

יצוין כי המציאות שבה מתקיימים אינטרסים כלכליים וקשרים אסורים בין ספקים לרופאים ומטופלים אינה ייחודית לתחום אביזרי השיקום: רק באחרונה חשף העיתונאי חיים ריבלין בחדשות ערוץ 2 פרשה שהובילה למעצרם של שמונה חשודים בהונאת הביטוח הלאומי. על פי החשד, חברת אצ"מ ‏(החברה המרכזית לאבזור וציוד מכוניות‏), מהחברות הפרטיות הגדולות בישראל לאבזור רכבי נכים, תידרכה נכים כיצד לבנות מצג שווא כך שיאושר להם אבזור יקר מכפי הנדרש וקצבת ניידות מוגדלת. עוד על פי התחקיר והחשדות, לחברה היו קשרים בתוך הוועדה, שגם הם תרמו לאישור האבזור המוגדל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker