תקציב הבריאות: השחיקה בקופ"ח נבלמת; טיפולי שיניים לילדים בחוץ - בריאות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תקציב הבריאות: השחיקה בקופ"ח נבלמת; טיפולי שיניים לילדים בחוץ

במשרד הבריאות מכריזים כי התקציב יכין את קופות החולים להזדקנות האוכלוסייה, אך מנכ"ל הכללית מזהיר: כל ההישגים בתקציב יורדים לטימיון בשל העלאת המע"מ והפרשות המעביד לביטוח לאומי

12תגובות

הרחבת טיפולי השיניים לילדים בחוץ - אך שחיקת מקורות קופות החולים נבלמה: תקציב משרד הבריאות לשנה הקרובה כולל מקצה שיפורים בתקצוב המערכת, לצד גזרות שבראשן הקפאת טיפולי השיניים לילדים מכיל 12-14.

החידוש הגדול בתקציב הוא ניסיון לבלום את שחיקת תקציבי קופות החולים הגירעוניות באמצעות מספר צעדים ובראשם העלאת הפיצוי שהן מקבלות על הזדקנות וגידול האוכלוסייה (העדכון הדמוגרפי): במקום עדכון של 1.2% בשנה הקיים היום ושוחק את תקציבי קופות החולים, יגדל העדכון הדמוגרפי ל- 1.6% בתוך שלוש שנים. לשם המחשה, עד לפני שנתיים עמד העדכון הדמוגרפי השנתי על 0.9% בלבד בשנה, בעוד שהגידול הריאלי בהוצאותיהן בשל הזדקנות האוכלוסייה עומד על 2.4% בשנה. גידול זה יכניס לקופות כבר בשנה הקרובה 140 מיליון שקל נוספים - והפיצוי ילך ויגדל עם השנים, מכיוון שהוא נגזר מסל הבריאות שהולך וגדל.

בנוסף, שונה מדד יוקר הבריאות שגם על פיו מתוקצבות קופות החולים כך שיהיה תואם יותר להוצאותיהן בפועל על אשפוז, באמצעות הגדלת חלקו של שכר הרופאים והאחיות במדד. כתוצאה מכך, אמור תקציבן של קופות החולים לגדול בכ- 400-500 מיליון שקל בתוך שלוש שנים.

אלון רון

על פי חישוב שערך משרד הבריאות, אמורות הכנסות הקופות שנמצאות היום בגרעון של מאות מיליוני שקלים לגדול בכ- 1.5 מיליארד שקל עד שנת 2016. ברקע הדברים עומדת החלטת בג"צ לפיה יש לבלום את שחיקת תקציבי קופות החולים, וכן הגירעון הקשה אליו נקלעו הקופות בשנים האחרונות שגרם להן לפגוע בשירות למבוטחים ולתופעות כמו הסטת פעילות לביטוחים המשלימים. "התקציב מסמל שמירה על האיתנות הפיננסית של קופות החולים כדי להכין את מערכת הבריאות להזדקנות האוכלוסייה והעלייה בתחלואה הכרונית שצפויות בשנים הקרובות", אומר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו.

עם זאת, בקופות החולים מאד לא מרוצים מהתקציב וטוענים כי סעיפים אחרים בתקציב המדינה, כמו העלאת המע"מ והגדלת הפרשות המעסיק, ישאירו את הקופות באותו מצב גרעוני בו הן נמצאות היום: "תמונת המצב העולה מתקציב הבריאות המסתמן היא לא פחות מחמורה", אומר ל- TheMarker מנכ"ל שירותי בריאות כללית, אלי דפס. "עדיף היה לאמר כי המצב כה קשה עד כי לא ניתן להוסיף תקציבים למערכת, במקום להציג את הניתן באופן פופוליסטי כשיפור המצב - המצב הוא בדיוק הפוך", הוא אומר. לדבריו, "התקציב החדש מנציח את השחיקה המתמשכת בתקציב קופות החולים שכבר עכשיו נמצאות בגירעון של למעלה ממיליארד שקל. כל התוספות לכאורה בטלות בשישים אל מול שינויי המקרו הצפויים בשיעורי המע"מ ובהפרשות מעסיקים לביטוח לאומי".

במשרד הבריאות מדגישים כי לא מדובר שוב במקרה של "משיכת השמיכה" מקופות החולים לבתי החולים, אלא בתוספת של כסף חדש למערכת. במסגרת ההסכם הוחלט כי מחיר יום אשפוז, שעד היום נסגר במעין כיפוף ידיים בין משרדי הבריאות והאוצר לפי צרכי המערכת, ייקבע על פי מדד חיצוני שיבטל כמעט לגמרי התערבות של גורמים אינטרסנטים.

עוד נקבע כי תקציב סל התרופות לשנים 2013-2016 יעמוד על 300 מיליון שקל בשנה לבסיס התקציב, כלומר - תוספת של 900 מיליון שקל בשלוש שנים. זו אמנם לא התוספת עליה חלמו ארגוני חולים שמדברים על צורך בעדכון של 2% בשנה (כ-650 מיליון שקל בשנה), אך הוא גבוה משמעותית מכפי שמשרד האוצר התכוון מלכתחילה, ומבטיח כי תרופות חיוניות ימשיכו להיכנס לסל התרופות הממלכתי.

עוד בתקציב: הוסכם כי בשנים 2013-2018 יתוגבר תקציב הפיתוח של משרד הבריאות בכ-380 מיליון שקל, שרובו יופנה לבתי החולים הפסיכיאטרים המוזנחים לשם תוספת מיטות, שיפוץ ופיתוח. בנוסף, הוסכם כי בשנים הקרובות יפתחו 185 מיטות נוספות בבתי החולים הפסיכיאטריים בהיקף כספי של כ-70 מיליון שקל. זאת, מעבר לתקציבי הרפורמה בבריאות הנפש. "תוספות אלה מביאות לביטוי את סדר העדיפות של המשרד אשר בחר להשקיע באוכלוסיות החלשות במערך האשפוז אשר קולן אינו נשמע", נמסר מהמשרד.

בנוסף, במסגרת ההתמודדות עם המחסור החריף ברופאים שצפוי אף להתרחב - אושרה תוספת מימון ל-50 סטודנטים לרפואה החל משנת 2014. תוספת זו תביא את מספר הסטודנטים לרפואה לשיא של כ-850 סטודנטים בשנה, לעומת 650 עד לפני מספר שנים. עם זאת, גורמים שונים במערכת הבריאות קובעים כי גידול זה אינו מספיק ורחוק מלהוות פתרון למחסור הצפוי ברופאים.

משרד הבריאות הצליח לבטל את גזרת העלאת ההשתתפות העצמית של המבוטחים בביקורים אצל רופא, חבישות ועוד שעלותה הייתה אמורה לחסוך למשק 200 מיליון שקל. בתמורה, קיצץ המשרד בתמיכות לקופות חולים על פתרונות רפואה מרחוק וכן קיצץ בהוצאות המטה שלו - גם על כך כועסים בקופות החולים וטוענים כי הדבר מצמצם מאוד את התוספות שהושגו לקופות.

סעיף חשוב נוסף בהסכם קובע כי ההסכמים בין קופות החולים לבתי החולים לא ייפתחו מחדש השנה, אלא יוקפאו כפי שהיו ב-2012, בתוספת הצמדה דמוגרפית. זאת כדי למנוע שוב את ריטואל המשא ומתן הממושך והקשוח בין קופות החולים לבתי החולים שפעמים רבות באים על חשבון הציבור שמוחזק כבן ערובה, למשל כשקופה מפסיקה להפנות את מבוטחיה לבית חולים מסוים בניסיון ללחוץ עליו להוריד את המחירים. "זו מהפכה", אומר גמזו. "זה אמנם מקטין מעט את הגמישות הניהולית במערכת, אך רצינו למנוע את מלחמת הגוג ומגוג שהייתה צפויה להתחיל בקרוב במערכת. ההקפאה תשמור על האינטרסים של בתי החולים הקטנים והחלשים שכוח המיקוח שלהם חלש".

הקרב הגדול הבא שעדיין צפוי נוגע לסעיף בחוק ההסדרים שמגביל את הפניית המבוטחים מהביטוחים המשלימים של קופות החולים לבתי החולים הפרטיים. באסותא ובהסתדרות הרפואית נערכים לקרב גדול בכנסת ואולי אף בבית המשפט נגד הסעיף, שלטענתם פוגע בחופש העיסוק של הרופאים וכן בהתחייבות של הביטוחים המשלימים כלפי המבוטחים.

שרת הבריאות, יעל גרמן, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה כי "לא הצלחתי להשיג את כל מה שהצבתי כמטרה, אך התקציב מביא עמו מקורות חדשים למערכת הבריאות, נותן מענה למצוקה של קופות החולים, מאזן, ככל הניתן, בין האינטרסים שלהן ושל בתי החולים, מאפשר תוספת מיטות פסיכיאטריות, תוספת שירותים ריאלית ושירותים חדשים ואפילו מאשר תוספת מימון ל-50 סטודנטים נוספים לרפואה. אני מרגישה שנתתי פייט רציני , שלא יכולנו להגיע לתוצאה ללא כשרונם ומסירותם של אנשי המשרד (וכן, גם האוצר), ושהדרך עוד ארוכה וקשה לקראת חיזוקה ושיפורה של מערכת הרפואה הציבורית שלנו".

מוטי מילרוד

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, מסר בתגובה כי "אין ספק שמערכת הרפואה הציבורית בישראל זקוקה לתקצוב גדול בהרבה המתאים לצרכי הרפואה המודרנית. פרטי התקציב שפורסמו הלילה מהווים בשורה חלקית בלבד. מחד, אנו מברכים על התוספת הכספית לקופות החולים, הגדלת מספר הסטודנטים לרפואה וביטול העלאת דמי ההשתתפות העצמית. מנגד, אנו רואים שמה שיד אחת נותנת, יד שנייה לוקחת: מסתמן שסל שירותי הבריאות לא יוגדל בשנת 2013 ותקציב משרד הבריאות יקוצץ בכל זאת ב-150 מליון שקל. התוצאה המתקבלת היא שהתוכנית הכלכלית בתחום הבריאות ממש לא מספיקה. כפי שהזהרנו גם בעבר, יש צורך להשקיע לא פחות מ-3 מיליארד שקל נוספים על מנת להתקרב למה שמקובל במדינות מובילות ב-OECD".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#