המנכ"ל והיו"ר של הדסה מצויים בניגוד עניינים

יו"ר הדסה, אסתר דומיניסיני, משמשת דירקטורית בחברת הביטוח הראל ■ המנכ"ל הנכנס, אביגדור קפלן, מכהן כיו"ר כלל ביטוח ■ הדסה: "הפעילות מול חברות הביטוח זניחה"

רוני לינדר

מינויו של אביגדור קפלן, יו"ר כלל ביטוח, לתפקיד מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה ממשיך לעורר ביקורת. בנוסף להסתדרות הרפואית, שהתקוממה על מינוי מנהל שאינו רופא, עולה כעת ביקורת במערכת הבריאות על ניגוד העניינים המובנה והכובע הכפול של קפלן, שימשיך לכהן במקביל כיו"ר כלל ביטוח בחצי השנה הקרובה.

קפלן אינו נושא המשרה היחיד בהדסה שבד בבד יושב בהנהלה של בחברת ביטוח גדולה: גם יו"ר הדסה, אסתר דומיניסיני, היא דירקטורית בהראל, חברת ביטוחי הבריאות הגדולה בישראל. כפל התפקידים של דומיניסיני וקפלן מעורר שאלות רבות, ובראשן: למי תישמר נאמנותם של השניים - להדסה או לחברת הביטוח שהם מייצגים?

הדסה הוא הספק השלישי בגודלו של רפואה פרטית בתשלום ‏(שר"פ‏) שממנו רוכשות חברות ביטוחי הבריאות את השירות, אחרי אסותא והרצליה מדיקל סנטר. הדסה גם נחשב ליקר במיוחד מבחינת חברות הביטוח, בין היתר משום שהוא מעין מונופול באזור ירושלים וכן הרופאים בו מאוגדים. כך שבעוד שבכובע של דירקטורים בחברות הביטוח יש - על פניו - לדומיניסיני ולקפלן אינטרס להוריד את מחירי הרכש בהדסה, הרי שבכובע היו"ר והמנכ"ל יש להם אינטרס הפוך לגמרי.

אביגדור קפלן צילום: עופר וקנין

"אפילו בשוק הפרטי יש הנחיות לדרך העבודה כשאתה דירקטור אצל ספק שלך. אם אתה דירקטור בחברת ביטוח ובמקביל מנהל את הספק השלישי בגודלו של החברה - אלה עסקות עם בעלי עניין", אומר בכיר במערכת הבריאות. "יש פה המון משמעויות, שספק אם מישהו בכלל חשב עליהן.

"למשל, נניח שבהשפעתו של אחד הדירקטורים ייתן הדסה העדפה בשר"פ למי שמחזיק פוליסות של כלל או הראל, או שבכלל יגדיל את הרכש בהדסה. יש לדברים האלה השלכות על שאר המטופלים של הדסה". לדברי הבכיר, יש עוד היבטים בעייתיים שעלולים לנבוע מניגוד העניינים: "יש פה מבטח שיכול לדעת את כל הסודות העסקיים והכמוסים של הדסה, שהוא ספק שלו".

מהדסה נמסר בתגובה: "הניסיון והידע הרב של היו"ר והמנכ"ל הנכנס הם ערך מוסף לבית החולים, שעיקר פעילותו מול קופות החולים. הפעילות מול חברות הביטוח זניחה.

נושא ניגוד העניינים של דומיניסיני נבדק בידי הרשויות, ודומיניסיני קיבלה אישור על מינויה כדח"צ בחברת ביטוח במקביל להיותה יו"ר הדסה. עד למינוי קרוב של יו"ר חדש לכלל ביטוח, ימנע קפלן מכל פעילות שיש בה ניגוד עיניינים, ועל פי חוק".

ממשרד האוצר נמסר: "נלמד את הנושא ונגבש עמדה". ממשרד הבריאות לא התקבלה תגובה עד סגירת הגיליון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker