בעקבות הביקורת: העלאת ההשתתפות העצמית בביקורי רופא בוטלה

הביקורת הנוקבת על גזרת העלאת ההשתתפות העצמית על ביקורי רופא גרמה לאנשי האוצר לבטל את הסעיף. שאר הגזירות בבריאות עדיין בתוקף

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הביקורת הציבורית הנוקבת על הגזירה של העלאת מחירי ההשתתפות העצמית בביקורי רופא, חבישות, מכשירי שמיעה ועוד עשתה את שלה: שר האוצר יאיר לפיד הודיע אתמול בראיון לערוץ 1 כי הגזרה תבוטל, והיום הסביר במייל ששלח לתומכיו כי "בספר התקציב היה סעיף של השתתפות עצמית בטיפולים בקופות החולים. גם אחרי שהתקציב הוגש, יעל גרמן ואני עדיין לא אהבנו את הסעיף הזה. המשכנו לשבת על תקציב הבריאות בלילות, עד שמצאנו פתרונות אחרים וביטלנו את ההשתתפות העצמית". לפיד לא פירט מהם הפתרונות האחרים, אך ידוע כי "שוויו" של הסעיף שבוטל היה כ-200 מיליון שקל שאמורים היו להחסך לקופת המדינה.

השתתפות עצמית בבריאות נחשבת לגבייה הרגרסיבית ביותר שקיימת, שכן הוא נגבה באופן שווה מכל שכבות האוכלוסיה. זהו מעין "מס מחלה" שנגבה ממי שנזקק להשתמש בשירותי בריאות ולרכוש תרופות שבסל הבריאות. התשלומים החלו כחסם בפני שימוש יתר בשירותי בריאות וכיום מהווים מקור הכנסה משמעותי של קופות החולים ההולכות ונשחקות - כ-3 מיליארד שקל בשנה.

יעל גרמן

הכוונה להעלות את ההשתתפויות גררה ביקורת עזה מצד בכירים במערכת הבריאות ומחוצה לה ובקרב הציבור הרחב - ובמשרד האוצר התקשו ככל הנראה להסביר את הגבייה הבעייתית.

בנוסף, גם שרת הבריאות עצמה, יעל גרמן, התייחסה אתמול בעמוד הפייסבוק שלה לביטול הגזרה: "גזירת ההשתתפות העצמית ירדה מספר התקציב, וזה טוב!!!!", כתבה גרמן לעוקביה. "אנחנו , במשרד הבריאות ובאוצר, עדיין עובדים על הנוסחאות המתאימות למחיר יום אשפוז ומדד יוקר הבריאות ונושאים נוספים שיקבעו את המקורות התקציביים של המערכת והתנהלותה בשנים הקרובות. קשה ללמוד את המורכבות של מערכת הבריאות בחודש וחצי אך אני משתדלת לשמוע את כל הקולות גם מתוך המערכת וגם מחוץ לה. ומקווה לקבל את ההחלטות הטובות ביותר".

עד כתיבת הפוסט בדף הפייסבוק שלה, גרמן לא השמיעה את קולה מאז פרסום חוק ההסדרים והתקציב, ואף ביטלה את מסיבת העיתונאים שתוכננה להתקיים מחר (יום א') בבוקר בה התחייבה להשיב לכל שאלות העיתונאים בפתיחות. על פי ההערכות, שרי יש עתיד קיבלו הוראה שלא לתקוף את התקציב - גם אם הוא פוגע במשרדיהם.

למרות ביטול גזרת ההשתתפויות העצמיות, נותרו עדיין שתי גזירות קשות מאד בתחום הבריאות: אחת היא העלאת ההשתתפות העצמית של קשישים סיעודיים המעסיקים עובד זר בביתם מ-70 ל-105 שקל בחודש, והשנייה היא ביטול הרחבת טיפולי השיניים חינם לילדים עד גיל 14 שתוכננה ליולי הקרוב (כיום ההטבה ניתנת עד גיל 12). זאת, למרות שהרחבת הטיפולים עוגנה בהסכם חתום בין משרדי האוצר והבריאות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker