"הקפאת טיפולי שיניים לילדים מוכיחה שנתניהו שבוי בידי לפיד"

סגן שר הבריאות לשעבר: "לפני הבחירות נתניהו נופף בתשדירים בהישג החברתי הזה וכעת צוחק מהאזרחים; הוא מרסק את ההישג החברתי החשוב ביותר שלו"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

שרת הבריאות יעל גרמן עדיין לא הגיבה באופן פומבי על הגזרות הקשות בתחום הבריאות, אך קודמה בתפקיד, יעקב ליצמן (יהדות התורה) שכבר חופשי מכל כבליו הפוליטיים מגיב גם מגיב: "נתניהו לוקח מהילדים של כולנו. הוא שבוי בידי לפיד ומרסק את ההישג החברתי החשוב ביותר שלו: טיפולי השיניים חינם", אומר היום ליצמן ל- TheMarker בתגובה על הקפאת אחד ההישגים הגדולים שלו בקדנציה הקודמת – טיפולי השיניים חינם לילדים. לליצמן היה הסכם חתום עם האוצר על הרחבת הטיפולים עד גיל 14 כבר השנה (ביולי 2013) - דבר שהאוצר דורש להקפיא כעת.

יעקב ליצמן, סגן שר הבריאות

"ביבי התגאה לפני הבחירות, נופף בתשדירים בהישג החברתי הזה וכעת צוחק מהאזרחים", אומר ליצמן על נתניהו, עד לא מזמן בן ברית פוליטי ואפילו חבר אישי שלו. כעת, הוא יוצא נגדו באופן בוטה: "פגיעה ברפורמת השיניים מביאה את הממשלה לאפס חמלה", אומר ליצמן. "זה מהלך אנטי חברתי. לא מוסרי. בממשלה אחרת היו רבבות איש גודשים את כיכרות הערים נגד הפגיעה הזאת בילדים".

מיד עם היוודע דבר ההקפאה, פנה אתמול ליצמן במכתב לנתניהו ולשרת הבריאות יעל גרמן, ולשורה ארוכה של ראשיח ועדות בכנסת וארגונים שונים, וכתב כי "הצעת השר לפיד לבטל הרחבת טיפולי השיניים לגיל 14 הינה הרסנית ומהווה פגיעה ישירה בילדי ישראל, זאת לאחר שהתכנית אושרה פה אחד בממשלה, לאחר שנחתם בהסכם כחוק בין משרדי האוצר והבריאות ואף הוכנס בבסיס התקציב של משרד הבריאות. לפי כל הסיכומים ועל דעת משרד האוצר, החל מיולי השנה אמורים להיות זכאים לטיפולי שיניים חינם, כל ילדי ישראל גם מגיל 12 עד לגיל 14. ביטול התכנית כמוה כגזלה מפיות ילדינו", אמר ליצמן.

ליצמן הוסיף ואמר כי "למעלה מ-2 מיליון טיפולים ניתנו חינם לילדי ישראל מאז תחילת הרפורמה בבריאות השן. בהעדר המימון הממשלתי, ילדים אלה היו הולכים לישון עם כאבי שיניים, הולכים לבתי הספר עם חורים בשיניים, בהמשך שיניהם מרקיבות וזקוקות לעקירה וההמשך ידוע ומובן. כך שיש כאן היבט רווחה סוציאלי, היבט חינוכי וחברתי מלבד ההיבט הבריאותי".

ליצמן אף עקץ את נתניהו, שהרבה להתפאר בהישג את רפורמת השיניים בזמן קמפיין הבחירות שלו: "ההחלטה להכליל טיפולי השן לילדים בסל הבריאות הממשלתי הייתה לדגל חברתי מרכזי של ממשלת ישראל בראשותך", כתב ליצמן לנתניהו. "כעת, מורמת יד הרסנית לעצירתה חלילה. מדובר בהפרה בוטה של הסכם שנחתם כחוק, במסגרתו גם האוצר הבין את העוול הנורא שנעשה לילדינו הסובלים בתחום בריאות השן".

הקפאת טיפולי השיניים לילדים היא קטיעה של אחת הרפורמות החברתיות המצליחות והאפקטיביות ביותר במערכת הבריאות: בשנת 2012, למשל השתמשו בה 500 אלף ילדים. לשם השוואה, לפני הרפורמה העלה סקר של משרד הבריאות כי 60% מהעניים מוותרים על טיפולי שיניים לילדיהם בגלל עלותם. בניגוד להאשמה שנשמעה כלפי ליצמן בעבר מצד גורמים שונים, כאילו כל הרפורמה היא ניסיון לדאוג לטיפולי שיניים לילדי החרדים – הרי שכל הציבור, כולל העשירונים העליונים, משתמש בהטבה הזו, שימוש אינטנסיבי ויעיל. גם התועלת הכלכלית עצומה: הקופות מצליחות לספק את השירות במחירים נמוכים בעד מאות אחוזים מהשוק הפרטי, והרפואה המונעת שכל ילד מקבל מונעת הסתבכות וטיפולים יקרים יותר בעתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker