ההסתדרות הרפואית: נשבית את הדסה אם קפלן ימונה למנכ"ל

(עדכון) ההסתדרות הרפואית נגד מינוי קפלן למנכ"ל הדסה: "הוא לא רופא" ■ קפלן הוא אחד מהמנהלים העשירים בענף הביטוח: עלות שכרו הסתכמה בכ-60 מיליון שקל בין 2006 ל-2013 ■ בנו של קפלן, יריב, מכהן בתפקידי ניהול בכלל, בהם כמנכ"ל כלל בריאות, וכדירקטור בחברות בקבוצה

(עדכון) האם יו"ר כלל ביטוח, אביגדור קפלן, ימונה למנכ"ל הבא של המרכז הרפואי הדסה? ל-TheMarker נודע כי ההסתדרות הרפואית עומדת להתנגד בחריפות למינוי מאחר שקפלן אמור להיות מנהל בית החולים הראשון בישראל שאינו רופא. בהסתדרות הרפואית מאיימים להשבית את בית החולים אם המינוי ייצא לפועל.

בהסתדרות הרפואית (הר"י) כבר הזהירו את ועדת האיתור של הדסה לפני מספר שבועות שלא תבחר במועמד שאינו רופא מחשש שהשיקולים הכלכליים יגברו על השיקולים הרפואיים. הר"י אף איימה לנקוט בצעדים נגד המרכז הרפואי אם ימונה מנהל שאינו רופא. בנמכתב ששיגר היום מנהל הדסה יובל וייס לעובדים, הוא ציין כי לצדו של קפלן ימונה מנהל רפואי - אך פתרון זה אינו מקובל כאמור על ההסתדרות הרפואית.

אביגדור קפלןצילום: עופר וקנין

אביגדור קפלן נכנס לבית חולים במצב של משבר עמוק: לפני מספר חודשים פרש המנכ"ל הקודם פרופ' אהוד קוקיה מהדסה על רקע מה שהוגדר שם כ"גירעון בלתי צפוי" של 200 מיליון שקל. בעקבות כך החליט ארגון נשות הדסה, הבעלים של בית החולים, להתחיל בתהליך הבראה בבית החולים באמצעות חברת היעוץ הבינלאומית PWC קסלמן את קסלמן. במקביל, התנהל בחודשים האחרונים תהליך של איתור מועמדים לתפקיד הקשה והמאתגר.

לפני מספר ימים הודיע ממלא מקום מנהל בית החולים ד"ר יובל וייס לעובדים כי צפויים קיצוצים ופיטורים בבית החולים, ככל הנראה של כ-200 עובדים. וייס ציין כי בית החולים נמצא במצב קשה.

60 מיליון שקל ב-8 שנים

קפלן, 73, מנהל את כלל ביטוח (כמנכ"ל וכיו"ר) במהלך 16 השנים האחרונות. קפלן כבר הודיע על כוונתו לעזוב לבעל השליטה, נוחי דנקנר. עם זאת, קפלן צפוי להישאר בתפקיד יו"ר כלל ביטוח למשך חצי שנה נוספת, אך לא כיו"ר פעיל. כלל ביטוח מסרה כי טרם נקבע תאריך עזיבתו המדויק.

קפלן הוא אחד מהמנהלים העשירים בענף הביטוח. עלות שכרו הסתכמה בכ-60 מיליון שקל בין 2006 ל-2013. בראיון ל-TheMarker לפני כשנה הצהיר קפלן כי יכהן בתפקיד היו"ר "כל עוד כוחותיי יהיו בידי וככל שהבעלים ירצה". עם זאת, הוא סייג ואמר: "בגיל שלי כבר מתחילים לחפש תחביבים. כרגע, הכיוון שלי הוא להיות מעורב יותר באקדמיה - זה חלק מהרצון שלי לתרום להשבחת הענף ולחינוך הדור הבא. להעביר את הידע הלאה".

כלל ביטוח חולשת על נתח של כ-23% ומנהלת נכסים בהיקף של כ-150 מיליארד שקל. החברה מחזיקה בחברות ובסוכנויות ביטוח, מנהלת קרנות פנסיה, קופות גמל וקרנות השתלמות וכן מחזיקה בבית ההשקעות כלל פיננסים. גם בנו של קפלן, יריב, מכהן בתפקידי ניהול בחברת הביטוח, בהם כמנכ"ל כלל בריאות, וכדירקטור בכלל הראשון, כלל הראשון בריאות, ובעילית נדל"ן.

קודם לתפקידים בכלל ביטוח, כיהן קפלן כמנכ"ל קופת חולים כללית, באחת מהתקופות הקשות שלה – שנות הרפורמה במערכת הבריאות הישראלית (1992-1997). במסגרת התפקיד אז, יזם קפלן תוכנית הבראה יסודית לקופה, שהקטינה את חובותיה במאות מיליוני שקלים. במשך רוב השנים שלפני, עבד קפלן בתעשייה האווירית כסמנכ"ל כוח האדם וכמנהל מטעמה בארה"ב.

כלל ביטוח, שמנוהלת כעת על ידי איזי כהן מנכ"ל מגדל ביטוח לשעבר ומי שניהל את אפריקה ישראל בשנות הסדר החוב שלה, סיימה את 2012 ברווח כולל של 145 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 127 מיליון שקל ב-2011. המעבר לרווח נבע מהסנטימנט החיובי בשוק ההון. ברבעון הרביעי נרשם הפסד כולל של 27 מיליון שקל לעומת רווח כולל של 182 מיליון שקל ברבעון הרביעי אשתקד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker