גרמן: מנהלי ביה"ח לא יפוטרו; כיל יכולה לכרות במקום אחר

בראיון ל"קול ישראל" אמרה גרמן כי "יש שתי אלטרנטיבות לכריית פוספטים בנגב ולא ראיתי שכיל מדברת על כך" ■ בשעה זו מפגינים עובדי רותם אמפרט מול משרד הבריאות בירושלים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

שרת הבריאות, יעל גרמן, מבהירה הבוקר כי מנהלי בתי החולים איכילוב ושיבא, פרופ' גבי ברבש ופרופ' זאב רוטשטיין, לא יוחלפו כפי שנכתב באחת מטיוטות חוק ההסדרים ופורסם אתמול.

"לא היה ולא נברא", אמרה גרמן בראיון לתכנית "סדר יום" של קרן נויבך בקול ישראל, "זה לא עומד כרגע על הפרק ואני יודעת את זה מבכירים במשרד האוצר".

שרת הבריאות יעל גרמן

עוד אמרה גרמן כי עדיין לא ראתה את הטיוטה הסופית של חוק ההסדרים, אך לאחר שתראה לא תהסס להיאבק "על כל נושא שאנחנו חושבים שצריך להיאבק בו... נשב עם כל הפקידים ואם צריך נגיע לשר האוצר", אמרה גרמן בהתייחס ליאיר לפיד שהוא גם יו"ר מפלגתה.

גרמן התייחסה גם לסוגיה הבוערת של כריית הפוספטים על ידי חברת רותם אמפרט מקבוצת כיל בשדה בריר ליד ערד, וחזרה על דבריה מאתמול במליאת הכנסת לפיהם "עמדת משרד הבריאות מתנגדת לכרייה בשדה בריר ולא שינינו את עמדתנו". היא הוסיפה כי "יש שתי אלטרנטיבות לכריית פוספטים בנגב ולא ראיתי שכיל מדברת על כך. יכול להיות שהאלטרנטיבות האלה מחייבות השקעה בתשתיות, יכול להיות שזה יעלה יותר ביוקר, אבל אם צריך להשקיע קצת כסף בתשתיות מול בריאות וסיכון הציבור, ברור שעדיף לכרות במקום שמרוחק מבני אדם מאשר במקום קרוב".

עובדי חברת רותם אמפרט מפגינים בשעה זו מול משרד הבריאות בירושלים במחאה על המשך התנגדות משרד הבריאות לכרייה בשדה בריר.

בתגובה לדברי גרמן, העבירה חברת רותם אמפרט פרוטוקול מישיבה של הוועדה לאיכות הסביבה של הכנסת, בה אמר בשנת 2011 השר דאז גלעד ארדן כי לפי דו"ח שהוזמן על ידי משרדו שדה בריר היא "האלטרנטיבה היחידה", שגם שתי האפשרויות האחרות הן מתחת לעיר ערד עצמה, דבר שיחייב את פינויה, או אתר חצבה "שבו הפגיעה בערכי הטבע והסביבה גבוהה עשרות מונים, מדובר בשמורת טבע ממש, וכל ארגוני הסביבה התנגדו באופן נחרץ לכרייה".

לדברי עו"ד אפי מיכאלי, המייצג את תושבי ארד: "איומי חברת כיל חלולים וחסרי תוחלת. קיימים מרבצי פוספט רבים נוספים בנגב ובערבה, ועל כך ניתן ללמוד מסקר הפוספטים שנערך על ידי המדינה לפני יותר מ-30 שנה. בשנת 2004 פירסם המכון הגיאולוגי כי בנגב ובערבה מצויים עשרות אתרי פוספט המהווים את עתודת הפוספט של מדינת ישראל. כך לדוגמה, קיימים מרבצי פוספט באזור הנגב הצפוני (חצבה צפון, חצבה דרום, הר אורחות ועוד), בערבה (גדרון, עין תמיד, עין עופרים, צבירון ועוד) ובאזור הנגב הדרומי (הר נשפה, המישר וחיון).

כמו כן, אם האינטרס הציבורי יחייב את כריית הפוספט במקומות נוספים מעבר למכרות הקיימים - דבר המוטל בספק לכשעצמו, הטענה כי מרבצי הפוספט בהר נשפה ובחצבה אינם מהווים חלופה אפשרית לכרייה היא מקוממת, שכן היא מובילה לאבסורד לפיו שמירה על ערכי הטבע חשובה משמירה על חייהם של 50 אלף תושבי ערד וסביבתה. כיל לא רוצה לכרות במקומות החלופיים משיקולים כלכליים בלבד - שכן עלויות הכרייה והשינוע גבוהות מעלויות הכריה באתר שדה בריר שליד ערד. אך ברור לכל, כי מבחינה מוסרית זכויות תושבי ערד וסביבתה לחייהם ולבריאותם חשובות יותר מרצונה הצר של כיל להגדיל את רווחיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker