גרמן מתכננת הסטת נטל מס הבריאות לעשירונים העליונים

שרת הבריאות תקים צוות לבחינת דרכים לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית ותשקול גם אפשרות של שר"פ: "כל מה שיקצר תורים וימנע בריחת אנשים טובים - לא נפסל"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר

שרת הבריאות יעל גרמן החליטה להקים צוות חשיבה שיבחן דרכים לחיזוק הרפואה הציבורית - כולל אפשרות של הפעלת שר"פ (שירותי רפואה פרטית) בבתי חולים ציבוריים. בנוסף, מתכוונת גרמן לפעול לשינוי שיטת המיסוי של מס הבריאות אותו היא מגדירה "רגרסיבי יחסית", כך שנטל המס יעבור מהעשירונים התחתונים לעליונים. גרמן הודיעה על כך היום במפגש ראשון עם עיתונאים שקיימה בתל אביב. "הגעתי למשרד אותו בחרתי כדי לעשות שינוי" אמרה גרמן, והוסיפה כי תתמקד בחיזוק הרפואה הציבורית ובסגירת פערים בבריאות בין ערבים ויהודים, גברים ונשים ועוד.

באשר למס הבריאות, גרמן אמרה כי נדהמה כאשר הבינה שהמס רגרסיבי בהרבה ממס ההכנסה ומהביטוח הלאומי: הוא נגבה גם מבעלי ההכנסות הנמוכות ביותר, ואילו בעלי הכנסה של מעל ל-42 אלף שקל ברוטו בחודש מפסיקים לשלם מעל סכום זה. "ראיתי שאדם שיש לו שכר של 100 אלף שקל משלם מס בריאות כמו מי שמשתכר 43 אלף שקל - וזה הדהים אותי", אמרה גרמן.

על פי התכנית הראשונית שהציגה, שמונת העשירונים התחתונים ישלמו פחות מס בריאות ביחס להיום, ואילו שני העשירונים העליונים ישלמו יותר. "המצב שבו אחוז התשלומים של השכבות החלשות על בריאות - גבוה ממה שמשלמים האוכלוסיות החזקות הוא לא שוויוני ואנחנו רוצים לשנות את זה", אמרה גרמן. עם זאת היא הודתה כי "אני עדיין לא יודעת אם נצליח - נדרשת הסכמה עם האוצר, שהוא השותף המרכזי".

יעל גרמןצילום: מוטי מילרוד

לשאלת TheMarker מדוע לא לטפל במחולל אי השוויון הגדול מכולם בבריאות - תשלומי ההשתתפות העצמית שמונעים קבלת טיפול ותרופות מאוכלוסיות חלשות - השיבה גרמן כי "אי אפשר לטפל בכל העיוותים ביחד - זה יהיה השלב הבא".

באשר לצוות לבחינת הרפואה הציבורית, הבהירה גרמן כי טרם קבעה מי יהיו חבריו, אך קבעה כי תקצוב לו שלושה עד ארבעה חודשי עבודה. הצוות ידון בכל הדרכים לחיזוק הרפואה הציבורית, כולל דיון בנושא ביטוחי הבריאות המתחזקים. המסקנות יוגשו לממשלה. באשר לשאלת TheMarker אם הצוות יבחן גם את נושא השר"פ (בחירת רופא בתשלום בתוך בתי החולים הציבוריים), השיבה גרמן כי "אני לא פוסלת כלום על הסף. כל מה שיחזק את הרפואה הציבורית, יקצר תורים וימנע בריחה של אנשים טובים מהמערכת - לא נפסל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker