המדינה מודה: ייתכן שהעסקנו מתמחים בניגוד לחוק ולהסכמים הקיבוציים

"עד היום התקשה משרד התמ"ת להפעיל את סמכויות האכיפה על העסקת רופאים בבתי חולים", כך נכתב בכתב ההגנה המתוקן שהגישה הפרקליטות לתביעת המתמחים בעניין העסקתם

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

המדינה מודה לראשונה כי ייתכן שבמשך שנים העסיקה רופאים מתמחים בבתי החולים הציבוריים באופן המנוגד לחוק שעות עבודה ומנוחה ולהסכמים הקיבוציים עם הרופאים - כך עולה מכתב ההגנה המתוקן שהגישה הפרקליטות לתביעת המתמחים בעניין העסקתם במשמרות של 26 שעות.

"עד היום התקשה משרד התמ"ת להפעיל את סמכויות האכיפה על העסקת רופאים בבתי חולים. יכול להיות שהדבר גרם להיווצרותם של דפוסי העסקה החורגים מהמותר לפי מערכת ההסכמים הקיבוציים החלה על הרופאים", נכתב באחד מסעיפי כתב ההגנה. בסעיף אחר קובעת המדינה: "לא מן הנמנע כי הספק בכל הנוגע לתחולתו של חוק שעות עבודה ומנוחה על עבודת הרופאים גרם להיווצרותם של דפוסי העסקה החורגים מהמותר גם לפי הוראות ההסכם הקיבוצי".

חדר מיוןצילום: תומר אפלבאום

במסגרת התביעה טוענים המתמחים כי העסקתם של רופאים מתמחים בתורנויות של 26 שעות ברציפות מנוגדת להוראותיו של חוק שעות עבודה ומנוחה, המאפשר עבודה של שמונה שעות ביום ועוד ארבע שעות באישור מיוחד. לטענת המתמחים, צורת עבודה זו פוגעת לא רק בתנאי עבודתם וברווחתם האישית, אלא גם פוגעת ישירות בבריאותם של החולים שתחת טיפולם, ואף מסכנת את חייהם.

בעקבות התביעה, חתם שר התמ"ת, שלום שמחון, על היתר המאפשר להעסיק רופאים במשמרות של 26 שעות ברציפות כחריג לחוק שעות עבודה ומנוחה - צעד שעורר זעם רב בקרב המתמחים. בעקבות החתימה על ההיתר תוקן כתב התביעה ונוספה לו דרישה לבטל את ההיתר בגין מה שהתובעים מגדירים כחוסר סמכות של שר התמ"ת.

התובעים מיוצגים על ידי עו"ד אפי מיכאלי, ראש תחום הפרטה ורגולציה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, עו"ד עידו עשת, מומחה לדיני עבודה ועו"ד רון ורד, שותף במשרד יהודה רווה ושות'. לדברי מיכאלי, "הודאת המדינה כי במשך השנים שררה אי־בהירות ביחס לתחולת החוק על בתי החולים מחייבת בירור מעמיק, שיבהיר כיצד ייתכן שבמשך יותר משישה עשורים מעסיקה המדינה כוח אדם מקצועי בניגוד לחוק. שאלות אלה צריכות להישאל הן בקרב אנשי משרד הבריאות, המשפטים והתמ"ת, הן בקרב אנשי ההסתדרות הרפואית, שאמורים לייצג את הרופאים אך עושים יד אחת עם המדינה בניסיון להביא לדחיית התביעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker