אף אחד לא רוצה להיות שר הבריאות

האתגרים עצומים, הצרכים ענקיים ותת־התקצוב של המשרד גדול אף הוא

רחל אדטו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האמנם משהו חדש מתחיל? בימים אלו מסתמן כי הקואליציה קורמת עור וגידים, ומלאכת בניית הממשלה החדשה אכן תגיע לסיומה. כצפוי, מתחיל הקרב על המהות, וזה למעשה הדיון על חלוקת התיקים. עד כה נשמר השקט באופן מופתי בקרב הח"כים המיועדים להיות שרים. רק תיק החוץ החליף ידיים באופן וירטואלי, ותיק האוצר נזרק לאוויר בכל דיון משל דומה היה כדור, המצפה שמישהו יתפוס אותו בנפילתו ויאחז בו.

באחרונה התפרסמה כותרת בעיתוני הבוקר שבה הופיעה אפשרות לחלוקת תיקים, המכונים בין היתר "תיקים חברתיים". לא היתה זו הפתעה שתיק הבריאות אינו בין התיקים הנחשקים והמבוקשים. מפלגות שהלכו לבחירות עם מצע חברתי, דאגה למעמד הביניים ורצון לעשות שינוי, אינן מעלות דרישה לקבל את תיק הבריאות כחלק מהסכמים קואליציוניים.

צילום: עופר וקנין

הצורך במערכת בריאות מתפקדת, שוויונית ונגישה הוא צורך בסיסי. ערב הבחירות ערכו המפלגות השונות פאנלים שבהם הציגה כל מפלגה את מצע הבריאות שלה ‏(לאלה שהיה מצע‏). המלים "מערכת שוויונית", "מערכת בריאות נגישה" או לחלופין "העלאת נושא הבריאות לראש סדר העדיפויות", היו סיסמאות שנשמעו כמעט בכל פאנל בריאות ‏(שבו נטלתי חלק‏).

ציפיתי שהפעם תהיה מלחמה על תיק הבריאות. האם יש תיק חברתי יותר? האם קיימת מערכת שלטונית נוספת הנוגעת לכל אחד ואחת מ-8 מיליון אזרחי ישראל, מהרגע שבו פוקח תינוק את עיניו עד הרגע שבו עוצם אדם עיניו בפרידתו מהעולם? אין צורך להכביר מלים על היקף הפעילות האדיר של המשרד ועל הנגיעה בכל אחד ואחת מאתנו. המשל של הזקנה במסדרון בית החולים בנהריה נהפך לסמל. הוא לא מייצג עוד את הפריפריה. הזקנה במסדרון התקרבה גם לבתי החולים במרכז. האתגרים הם עצומים, הצרכים ענקיים, תת־התקצוב של משרד הבריאות גדול גם הוא.

משרד הבריאות הוא משרד מקצועי ביותר, בישראל יש מערכת רפואית לתפארת, המדדים הבינלאומיים לבריאות מחמיאים לנו, אך מה שנדרש בדחיפות הוא מנהיג מפלגה שיילחם על על הזכות לקבל את המשרד כחלק מההסכם הקואליציוני הנחתם בימים אלה. הזמן קצר והמלאכה מרובה, ויפה שעה אחת קודם. ראוי לו למשרד שיגיעו שר או שרה החושקים בתיק הבריאות ולא רואים בו ברירת מחדל.

הכותבת היתה ח"כית בכנסת היוצאת מטעם קדימה 
ויו"ר שדולת הבריאות בכנסת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker