המלחמה החדשה בביוקרד: מי צריך לתבוע את שחם? - בריאות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המלחמה החדשה בביוקרד: מי צריך לתבוע את שחם?

למרות איומי שחם כי לא ימלא חנקן במקפיאי ביוקורד וכי הוא "מתפטר", מולא הבוקר חנקן במיכל הגדול של החברה ■ כעת, משרד הבריאות מפציר בלקוחות לתבוע: "העובדה שלקוחות טרם פנו להליכים משפטיים כלשהם - עלולה, בבוא הזמן, להיות בעוכריהם ולהתפרש כרמת עניין נמוכה בגורלן של המנות"

תגובות

הדרמה בביוקורד: למרות איומיו של מיקי שחם כי לא ימלא חנקן במקפיאי חברת ביוקורד וכי הוא "מתפטר" מתפקידו, מולא הבוקר חנקן במיכל הגדול של החברה בראשון לציון. זאת, כפי הנראה, בעקבות סיכום בין משרד הבריאות לבין החברה המספקת חנקן למיכלים שהסכימה לספק חנקן מבלי לעמוד על תשלום החוב של שחם כלפיה.

שחם "הודיע" לבית המשפט כי אין לו מימון להמשך שימור המנות ומילוי החנקן, דבר שאף נרשם בפרוטוקול, אך בית המשפט האריך את הצו שמחייב אותו להמשיך ולדאוג למנות.

באשר למקפיא הקטן יותר, שנמצא במשרדי החברה ברמת החייל, עדיין אין ודאות - לקוחות שהגיעו הבוקר למקום גילו שלט עליו נכתב "עברנו" ודלתות סגורות. לדבריהם, נשמעו "צפצופים מוזרים" מהמשרד, העלולים להעיד לכאורה על בעיה במקפיאים.

במכתב עדכון של משרד הבריאות ללקוחות נמסר, כי "נמשיך לעקוב אחר ביצוע המילוי במיכל הנמצא במשרדי ביוקורד ברמת החי"ל". בסך הכל, מוחזקות בביוקורד ככל הנראה כ-2,500 מנות דם טבורי.

בינתיים, מנסה משרד הבריאות לשכנע את הלקוחות, שחלקם מאוגדים תחת קבוצת פייסבוק ומיוצגים על ידי משרד עורכי הדין רובינשטיין-יקירביץ', לפתוח בהליכים נגד שחם.

לטענת משרד הבריאות, סמכויותיו כנגד ביוקורד מוגבלות, משום שהוא גורם חיצוני שאינו צד להתקשרות בין הלקוחות לבין ביוקורד. "בידי הלקוחות, כנושים וכבעלי חוזים מול החברה - מצויים כלים משפטיים מתאימים שטרם נעשה בהם שימוש", כתב המשרד ללקוחות.

המשרד מבהיר כי הוא ממשיך לסייע ולפעול באינטנסיביות בניסיון לאתר גורם מתאים שיוכל לקלוט את מיכלי ההקפאה והמנות שבתוכם, אך מפציר בלקוחות לפתוח בהליכים משפטים נגד שחם וביוקורד: "אנו סבורים כי העובדה שלקוחות, נכון לשעה זו, טרם נחלצו לפעולה כזו ופנו להליכים משפטיים כלשהם, וטרם הביעו נכונות לשאת בעול המשפטי או המימוני לשם הבטחת המשך שמירת המנות - עלולה, בבוא הזמן, להיות בעוכריהם ולהתפרש כרמת עניין נמוכה מצידם בגורלן של המנות או ערכן".

הלקוחות, מצדם, מתקוממים כנגד דרישת משרד הבריאות ומסבירים כי היא מטילה עליהם עול כספי שלא יוכלו לעמוד בו: "אנחנו מייצגים רק 330 לקוחות שהם פחות מ-15% מלקוחות ביוקורד, ולמרות זאת משרד הבריאות מצפה מהם לשאת בעלות שימור המנות של כולם", אומר עו"ד שמואל יקירביץ', המייצג את ההורים.

לדבריו, "מדובר בעלות שנתית של מאות אלפי שקלים - למה הורה שכבר השקיע 5,000 שקל ושברור לו שיצטרך להשקיע סכום דומה כדי לשמור את מנתו בהמשך, צריך עכשיו לקחת על עצמו אחריות לממן את כל 2,400 הלקוחות? זה לא הגיוני".

יקירביץ' מוסיף כי "הלקוחות מודעים לכך שהם יצטרכו לממן את המשך אחזקת המנה שלהם - לא של האחרים. זה שורש העניין. הבהרנו למשרד הבריאות כי אם הוא יתפוס לידיו את המכלים וייקח אחריות עליהם - נבקש כינוס של החברה ונגיש את התביעות המתאימות. אבל אי אפשר לדרוש מחלק מהאנשים לקחת אחריות על כולם. כאן הרגולטור הוא זה שצריך להיכנס לנעליים של הכלל".

מחר תתקיים פגישה בין צמרת משרד הבריאות לבין נציגי ההורים, בה יוחלט על המשך הצעדים. משרד הבריאות הבהיר כי אינו מקבל את "התפטרותו" של שחם: "הובהר למר שחם כי כנושא המשרה הבכירה (היחיד, ככל הנראה) בחברת ביוקורד בע"מ, הוא חייב באופן אישי בהמשך האחריות למתרחש בחברה ובבנק גם לאחר 'התפטרותו' כביכול ממנה, וזאת בנוסף לכך שכאמור - צו בית המשפט מופנה גם אליו באופן אישי, כנתבע בתיק", כתב המשרד ללקוחות.

"אחריותו ממשיכה ומתקיימת גם כדירקטור הרשום בחברת ביוקורד, וכן - כדירקטור היחיד ובעל המניות היחיד הרשום בחברת אימפקט קיו בע"מ, שהיא לפי רישומי רשם החברות בעלת המניות העיקרית בחברת ביוקורד בע"מ, ואפילו - בתור מי שמציג עצמו כמייסד חברה חדשה - בנק החיים בע"מ (בייסוד). ניסיונו להסתתר מאחורי האגודה השיתופית (שטרם אושר רישומה על ידי רשם האגודות השיתופיות) - ללא כל בסיס משפטי".
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#