ההתייעלות של שירותי בריאות כללית: קיצוץ של 600 מ' ש' בשנה

קופת החולים, שנמצאת בגירעון של 1.1 מיליארד שקל, מתכננת למכור נכסים, להפחית את התשלום לספקים ולהגביר את הפיקוח על החיובים של בתי החולים ■ אלי דפס, מנכ"ל הכללית: "ההתייעלות תוכננה כך שלא תהיה פגיעה במבוטחי הקופה ובעובדים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הנהלת שירותי בריאות כללית החלה ביישום תוכנית ההתייעלות שגיבשה לאור הגירעון העמוק בתקציבה בסך 1.1 מיליארד שקל.

הקופה פותחת את 2013 בגירעון זה לאחר שקיבלה בתחילת השנה כ–450 מיליון שקל במסגרת הסכם הייצוב. הכללית נדרשת לקצץ כ–600 מיליון שקל מתקציבה כדי להגיע לאיזון. 500 מיליון שקל נוספים מתוך הגירעון "לא נספרים" על ידי האוצר כגירעון, אלא כהשקעה בתשתיות לאומיות, כמו שיפוץ ושדרוג בית החולים יוספטל, בניית פגייה חדשה בשניידר, מחלקות חדשות בבית החולים העמק ועוד.

לפי פרטי תוכנית ההתייעלות שהגיעו לידי TheMarker, מי שצפויים "לשלם את המחיר" על הקיצוץ בכללית הם בעיקר ספקי הקופה ובתי החולים הממשלתיים. מנכ"ל הקופה, אלי דפס, מדגיש כי התוכנית נעשתה תוך הקפדה שלא לפגוע בשירות למבוטחים ובעובדים. ואולם, כפי שעולה מן התוכנית, בחלק מסעיפי הקיצוץ אין מנוס מפגיעה עקיפה גם בהם.

סעיף החיסכון הגדול ביותר שמתכננת הכללית, 153 מיליון שקל, הוא "העמקת תהליכי הבקרה ופיתוח שירותי קהילה" - הגדרה מנומסת להגדלת המאמצים לתפוס את בתי החולים במקרים של חיובי יתר של הקופה. לכל קופות החולים יש מחלקת בקרה שתפקידה לעבור באופן רנדומלי על דו"חות האשפוז של המבוטחים שלהן ולבדוק אם בתי החולים לא עשו טעויות או חייבו אותן יותר מדי.

בכללית מתכוונים להגדיל משמעותית את מחלקת הבקרה כדי להגדיל את יכולת הקופה לזהות מקרים אלה. כדוגמה למצב שכזה, מתארים בקופה מקרים שבהם חולים משוחררים לאחר חצות והקופה מחויבת על יום אשפוז נוסף, מקרים שבהם בתי החולים מחייבים את הקופה על משתלים פשוטים לפי תעריף של משתלים ופרוצדורות מורכבים ויקרים בהרבה.

"צריך הרבה כוח אדם כדי לעלות על מקרים כאלה, שלא בהכרח נעשים במזיד", אומר דפס. דרך נוספת לצמצם הוצאות אשפוז הוא פיתוח שירותים בקהילה - שיבואו גם הם על חשבון בתי החולים.

חברות התרופות וכלל הספקים של הקופה צפויים גם הם לספוג ירידה בהכנסות: בכללית מתכננים להביא להפחתת מחירי הרכש של תרופות, אך מבהירים כי לא יכפו זאת על החברות בהודעה חד־צדדית, אלא רק במעמד חידוש החוזה. בדרך זו מתכוונת הקופה לחסוך 30 מיליון שקל ב–2013.

מקור חיסכון מתוכנן נוסף הוא בלימת פיתוח ולוגיסטיקה - הקופה מתכוונת לעצור רכש מתוכנן של מחשוב, מכשור רפואי, להקפיא תוכניות בינוי, שדרוג מערכות תקשורת וכדומה, בהיקף כולל של 152 מיליון שקל. בסעיף זה, מודים בכללית, תיתכן פגיעה מסוימת במבוטחים, אולם לטענתם זו תהיה פגיעה מינימלית וזניחה וצרכים חיוניים לא יקוצצו.

סעיף גדול נוסף של קיצוץ נוגע לעובדים: עובדי הקופה ועובדי הקבלן שלה. הקופה מתכננת לחסוך 112 מיליון שקל בשנה באמצעות "תהליכי ייעול" הכוללים, למשל, שימוש בפחות מאבטחים ועובדי ניקיון היכן שיש אפשרות לעשות כן, וכן חיוב העובדים בניצול ימי חופשה, ללא יכולת לצבור ולפדות אותם כפי שהיה נהוג בעבר.

בנוסף מתכוונת הקופה להגדיל את הכנסותיה, בעיקר באמצעות מכירת נכסים לא מנוצלים שבבעלותה, וכן העמקת הגבייה מגופים המפגרים בתשלומים. כמו כן מתוכנן קיצוץ כוח אדם בחטיבות המטה של הקופה בהיקף של 33 מיליון שקל, אף שלדברי דפס "כבר היום המטה שלנו רזה מאוד".

לדבריו, הקופה צפויה לחסל את הגירעון. עם זאת, הוא מדגיש, "מה שתלוי בנו יבוצע, אך אין לנו שליטה על גורמים חיצוניים כמו העלאת המע"מ, מחירי החשמל או מחיר יום אשפוז. כל שינוי קטן במשתנים אלה עלול להעמיק בעשרות ואפילו במאות מיליוני שקלים את הגירעון של הקופה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker