פסק דין: פסילת מגן לסטאז' ברפואה עקב חשד לאי סדרים - לא מידתית

סטודנטים לרפואה בוגרי חו"ל שבחינת המגן שלהם נפסלה עקב תלונה על זיופים עתרו נגד ההחלטה וטענו: זהו עונש קולקטיבי ■ בית המשפט הורה למשרד הבריאות להכריע עד סוף אפריל ורמז: הראיות הקיימות אינן רציניות

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי לעניינים מנהליים בירושלים קיבל חלקית עתירה נגד משרד הבריאות של 18 בוגרי לימודי רפואה בוגרי חו"ל המבקשים לעשות את הסטאז' בישראל, אשר ציוני המגן שלהם בקורס ההכנה למבחני הסטאז' נפסלו בטענה לפגיעה בטוהר הבחינות.

העותרים, סטודנטים ישראלים שסיימו לימודי רפואה בחו"ל ומבקשים לעשות סטאז' ולהפוך לרופאים בישראל, למדו בקורס הכנה לבחינה הממשלתית בבית החולים האנגלי בנצרת.

למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אלון רון

זהו קורס שמתקיים גם בבתי חולים נוספים שהצלחה בו ובבחינה הסופית שלו מזכה את הסטודנטים ב"בונוס" של 10 נקודות למבחן הממשלתי. העותרים עברו את הבחינה וקיבלו את הבונוס, וחודש לאחר מכן ניגשו לבחינה הארצית.

אך לתדהמתם עם פרסום הציונים הסופיים גילו כי משרד הבריאות החליט לשלול מהם את ציון המגן, בשל חשדות שהתעוררו על פגיעה בטוהר הבחינות ובניהול הקורס.

החשדות התעוררו בעקבות תלונה של אחד התלמידים בקורס, שתלונתו התייחסה לנוכחות דלה של המשתתפים בקורס, וכן בניהול הבחינה הסופית: לטענתו נמסר לנבחנים מידע על השאלות לפני הבחינה וניתן להם סיוע במהלך הבחינה בניגוד לנהלים. משרד הבריאות העביר את המידע למשטרה.

עבור מרבית הסטודנטים המשמעות של פסילת ציון המגן היא כישלון במבחן הקריטי, שכן לו היו מקבלים את הבונוס של 10 הנקודות שהשיגו - היו עוברים את הבחינה.

העותרים, אשר יוצגו על ידי עורכי הדין אדם פיש וגילי שפר ממשרד עורכי דין רחל בן ארי אדם פיש ושות', טענו כי משרד הבריאות קיבל החלטה בלתי סבירה באופן קיצוני ובכך פגע בזכותם החוקתית לחופש העיסוק, ונהג בהם בצורה לא הוגנת ובאופן של ענישה קולקטיבית כאשר הוא פסל את תוצאות מבחן מגן לקראת המבחן, ובכך מנע מרבים מהם את האפשרות לעשות סטאז'.

משרד הבריאות, מנגד, טען כי לא יכל להתעלם מהטענות והחשדות שהועלו, וכי החלטה אחרת היתה עלולה לגרום לסיכון חיי אדם בשל מתן היתר לעיסוק ברפואה למי שאינו כשיר לכך. עוד טוען המשרד כי כדי למזער את הפגיעה בסטודנטים הוחלט לאפשר להם לגשת לבחינות הממשלתיות בלי ציון מגן.

בית המשפט קבע כי למרות שהחלטת משרד הבריאות בנוגע להקפאה מיידית של ציון המגן עד לעריכת בירור סבירה ומדיתית, מנגד - זוהי החלטה שפוגעת בחופש העיסוק של הסטודנטים ש"עמלו במשך שנים רבות בלימודיהם", ולמרות שהיא נעשית לתכלית ראויה - עלייה להיות מידתית.

השופט דוד מינץ מדגיש כי החשדות העיקריים מתייחסים לניהול הקורס והבחינה ולא לסטודנטים עצמם - למעט סטודנט אחד שנאמר עליו כי קיבל את הבחינה מראש. אדרבה, אומר השופט, המבחן אף פוקח על ידי מפקחים של משרד הבריאות שלא מסרו דיווח על בעיה. "בנסיבות אלה נקודת האיזון חייבת לנוע לעבר העותרים ולמניעת הפגיעה בהם לתקופה ארוכה ובלתי קצובה".

לפיכך - מאחר ואין בידי שמרד הבריאות ראיות אישיות נגד מי מהעותרים - "אין זה מוצדק להקפיא את ציון המגן של כלל הנבחנים לתקופה בלתי קצובה עד להשלמת חקירת המשטרה, שיכולה למצער לערוך מספר רב של חודשים, שעה שעניינם הפרטי של כל אחד מהם לא נבחן כלל...פגיעה זו לתקופה ארוכה היא מעבר לנדרש ואינה נותנת משקל ראוי לנזק שנגרם לעותרים אשר למדו שנים רבות להשגת רישיון העיסוק ברפואה... מה גם שלא נערך שימוע אישי למי מהם ואף לא נתבקשה תגובתם האינדיבידואלית".

בסופו של דבר נקבע כי על משרד הבריאות להגיע להחלטה סופית עד סוף אפריל 2013 בהתאם לנתונים שיהיו בפניו באותו מועד. נכון להיום, אומר השופט, אין בראיות הקיימות די כדי להביא למסקנה שיש לבטל לחלוטין את קורס ההכנה ואת מבחן המגן של כל העותרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker