"אילנה כהן רוצה לשמר את המחסור באחיות, כדי לדרוש כסף"

מנכ"ל אורט, צביקה פלג, שמח שהאחיות הצליחו במאבקן, אך טוען כי המחסור באחיות לא ייפתר - ומאשים בכך את יו"ר הסתדרות האחיות, שהתנגדה לתוכנית של רשת אורט להכשרת אחיות מוסמכות

רוני לינדר
רוני לינדר

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, תקף אתמול את הסתדרות האחיות וטען כי הן חסמו ניסיונות להרחבת הכשרה של אחיות חדשות במסגרת רשת בתי הספר של אורט. בשיחה עם מנכ"ל אורט, צביקה פלג, הוא מאשר את הדברים בתסכול רב: "אני שמח שהאחיות קיבלו תוספת שכר, אבל לצערי המחסור באחים ואחיות לא ייפתר, אף שהצענו פתרון פשוט לבעיה".

איזה פתרון הצעתם?

"כבר לפני שנתיים פנינו למשרדי הבריאות והאוצר והצענו להכשיר אחיות מוסמכות ברשת שלנו, במסגרת כיתות י"ג-י"ד. כולם בירכו אותנו, אבל לצערנו, אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות, התנגדה - כי אין לה רצון אמיתי שיהיו מספיק אחיות במדינת ישראל".

המחסור החריף באחיות היה אחד הדגלים העיקריים של המאבק.

צביקה פלג
מנכ"ל אורט, צביקה פלג. "אין סיבה שאורט לא תכשיר אחיות מוסמכות"צילום: נמרוד גליקמן

"כאב לי לשמוע את כהן בתקשורת, בוכה על המחסור באחיות. כבר כיום, שנה וחצי אחרי שהצעתי את הפרויקט לראשונה, יכולתי כבר לספק 200 אחיות חדשות. יש לי בתי ספר בכל המגזרים, בפיזור ארצי ובאזורים כמו רמלה, לוד, ארד, ירוחם וכרמיאל. יש לי 100 אלף תלמידי תיכון ברשת, כך שלא היתה לי כל בעיה לגייס 600 תלמידות חדשות, אבל כהן חסמה אותי. כאזרח ישראלי, זה חורה לי מאוד. זו שליחות לאומית, ואם רשת אורט מכשירה הנדסאים ואנשי מחשבים שמגיעים ליחידות היוקרתיות ביותר בצה"ל, אין סיבה שהיא לא תכשיר אחיות מוסמכות".

לאיזה אוכלוסיה ייעדתם את התוכנית?

"במגזר הבדואי, שסובל ממחסור חריף באחיות, יש תלמידות ברמה גבוהה מאוד, עם פסיכומטרי גבוה ובגרות יפה, שרצו מאוד שנאפשר להן להמשיך ללמוד בכיתות י"ג-י"ד. בחלק מהשבטים, אשה עד גיל 20 לא יכולה לצאת מהשבט אם אינה נשואה. ככל שההשכלה של הבנות האלה גדלה, הפער בינן לבין הבנים גדל והולך, והן פחות ממהרות להתחתן, אבל אם תוקעים אותן בבית, הן מתחתנות. היינו יכולים ליהנות מכל העולמות, הבנות היו לומדות כאן ליד הבית שלהן, עוברות בגיל 20 לבתי החולים ומשלימות לתואר אקדמי, והמערכת היתה זוכה לעוד אחיות באזורים שמשוועים להן. מתסכל אותי שהבנות האלה, שבאתי לעודד אותן ולהתפעל מההצלחה שלהן, באות ואומרות לי 'אנחנו צריכות לשבת בבית ולחכות לבעל רועה הצאן'".

איך אתה מסביר את התנגדות האחיות לתוכנית?

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיותצילום: עופר וקנין

"אני חושב שכהן רוצה לשמר את המחסור באחיות, כדי לדרוש יותר כסף. אני נולדתי בישראל, אבל מימיי לא ראיתי כזה דבר. באתי עם כל השליחות שלי, כמי שמנהל שמונה בתי ספר בדואיים, מערכת אדירה עם יכולת החלטה מהירה, מאוד לא ביורוקרטית - ובאמת חשבתי שנעשה שינוי. אבל לא הרמתי ידיים. עכשיו אני מנסה להכניס את לימודי הסיעוד למכללות האקדמיות של אורט להנדסה, במסגרת לימודי הנדסה וסיעוד. זה קצת מצחיק, אבל כנראה שנדרש מסלול 'עוקף אילנה כהן'".

מהסתדרות האחיות לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker