תלונה: משרד הבריאות מאפשר לחברה לפקח על מתחרות

באיגוד לשכות המסחר טוענים שהמשרד התקשר בלי מכרז "ובחשאי" עם שראל, יבואנית ציוד רפואי, שתיחשף למידע סודי על מתחרותיה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, פנה בשבוע שעבר במכתב חריף לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, והאשים את משרד הבריאות בכך שכרת הסכם "חשאי" ותוך ניגוד עניינים עם חברת שראל - כדי שהחברה תנהל בעבורו את הבקרה על בקשות של יבואנים ומשווקים של ציוד רפואי לרישום הציוד.

ליצמן, בחודש שעבר בכנסתצילום: תצלום: תומר אפלבאום

שראל עוסקת ברכש מרוכז של תרופות וציוד רפואי לבתי החולים הממשלתיים ומשרד הבריאות בהיקף של מיליארדי שקלים בשנה. היא אמנם חברה פרטית, אך היא מצויה בבעלות של עמותה ציבורית שבבעלות בתי החולים הממשלתיים.

הסדר זה, שאושר לפני כשנתיים על ידי משרד האוצר, אמור להוזיל את התרופות והציוד הרפואי באמצעות שימוש ביתרון הגודל של גוף רוכש מאוחד. מטבע הדברים, החברה היא גם מתחרה של יבואני הציוד הרפואי בשוק הפרטי.

הרקע להתקשרות עם שראל הוא חוק הציוד הרפואי, שאושר בכנסת לפני כמה חודשים ומעגן את הליכי האישור, הרגולציה והבקרה בנוגע ליבוא, שיווק, מכירה ושימוש בציוד רפואי. החוק יצר עומס עבודה וסוגיות חדשות לטיפול במשרד הבריאות - וההתקשרות עם שראל נועדה להקל את העומס.

לטענת לין, שראל תיחשף למידע סודי שכלול בתיקי הבקשות של חברות, המכילים סודות מסחריים ומקצועיים - בעוד שהיא עצמה מתחרה בחלקן על אותו פלח שוק. לין סבור כי "קיים חשש סביר" שהחברה תנצל את מעמדה המיוחד לתחרות בלתי-הוגנת ותוהה מדוע תפקידה לא הוצע לגורמים בלתי-תלויים, כמו מכון התקנים. הוא דורש מליצמן לבטל את ההתקשרות עם שראל.

במשרד הבריאות דוחים את הטענות, ואומרים כי לא מדובר בהפרטת הפיקוח, וכי המשרד מקבל משראל שירותי ייעוץ בלבד. במשרד אומרים כי הייעוץ הוא קצר טווח, ונדרש כדי להתמודד עם ריבוי הבקשות שהצטברו לאחר אישור החוק. במשרד מדגישים כי "בשום מקרה שראל אינה מקבלת החלטה כזו או אחרת ו/או ממלאת תפקיד כלשהו בעל אופי רגולטורי".

באשר לטענות על אי-עריכת מכרז אומרים במשרד כי "ההתקשרות עם שראל נעשתה כדת וכדין, ולאחר שנבחנה על ידי הלשכה המשפטית של משרד הבריאות וקיבלה את כל האישורים ממועצת המכרזים של המשרד. מנכ"ל משרד הבריאות פנה כבר לפני שנה לאיגוד לשכות המסחר והציע להם להעביר שמות של בעלי מקצוע מומחים שיוכלו לבצע את העבודה, כדי לסייע ולשפר את זמן המענה לטובת התעשייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker