שר התמ"ת חתם על ההיתר: מתמחים יעבדו 26 שעות ברציפות

במשרד התמ"ת טוענים כי ההיתר נחתם לאחר שמשרדי הבריאות והאוצר התחייבו להקצות 100 תקנים נוספים למתמחים ולפעול להפחתת מספר התורניות החודשיות

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים26
רוני לינדר

שר התמ"ת שלום שמחון חתם בשבוע שעבר על היתר המאפשר להעסיק רופאים במשמרות של 26 שעות ברציפות, כחריג לחוק שעות עבודה ומנוחה. המהלך מגיע על רקע תביעה של שישה מתמחים המתנהלת בבית הדין הארצי לעבודה כנגד העסקתם במשמרות אלה.

לדברי התובעים המיוצגים על ידי עוה"ד אפי מיכאלי, רון ורד ועידו עשת, "שמחון הודיע על מהלכו זה בשלהי כהונתו כשר התמ"ת בממשלת מעבר. חתימתו מעידה יותר מכל על כך שבמשך עשרות שנים הועסקו רופאים בבתי החולים בישראל בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה".

צילום: אייל טואג

במשרד התמ"ת טוענים כי ההיתר נחתם לאחר שמשרדי הבריאות והאוצר התחייבו להקצות 100 תקנים נוספים למתמחים ולפעול להפחתת מספר התורניות החודשיות. בתמ"ת אומרים כי ההיתר דווקא ייטיב עם המתמחים, בכך שיקבע מנגנוני בקרה ופיקוח על העסקה בשעות תורנות שלא היו קיימים עד כה. בנוסף, נאסר באופן רשמי להעסיק רופאים מעבר ל-26 שעות ברציפות, דבר שמתרחש כיום בחלק מבתי החולים.

המתמחים מצדם מאיימים לעתור לבג"ץ: "זהו מסמר נוסף בארון הקבורה של הרפואה הציבורית, המאפשר למדינה לתת שירותי רפואה בסיסיים באמצעות העסקת רופאים עייפים ותשושים, תוך הצבת סכנה חריפה לחולים", נמסר מעמותת מרש"ם המאגדת את המתמחים. המתמחים הוסיפו כי הם "הדברים מקבלים משנה תוקף שעה שההחלטה התקבלה בחיפזון, בתקופת בחירות וכשברור שפעילותו הפוליטית של השר שמחון באה אל קצה".

לדברי עו"ד מיכאלי, "המדינה פועלת בניגוד עניינים חריף כשהיא מנצלת את סמכותה להסדיר את שוק העבודה באמצעות היתרים לצורך התמודדות עם תביעה שבה היא נתבעת כמעסיקה".

מהתמ"ת נמסר כי "שר התמ"ת חתם על היתר המסדיר את שעות העבודה של רופאים בהתאם להסכמים הקיבוציים, כפי שנקבעו ונחתמו בהסכם בין נציגי הרופאים הרשמיים למדינה (ללא מעורבות התמ"ת). החתימה על ההיתר רק מחזקת את יכולת האכיפה של המשרד כנגד מעסיקים פוגעניים בענף הרפואה - לרבות מטעם המדינה - ומייצרת גבולות ברורים שכל חצייה שלהם עלולה להוביל לסנקציות ועיצומים כספיים כבדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker