מנכ"ל משרד הבריאות: "הרפורמה המתוכננת בביטוח הסיעודי - בעייתית" - בריאות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנכ"ל משרד הבריאות: "הרפורמה המתוכננת בביטוח הסיעודי - בעייתית"

המפקח על הביטוח באוצר הודיע על כוונתו לאחד את פוליסות הסיעוד של קופות החולים - בדומה למצב בביטוח רכב חובה ■ במשרד הבריאות חוששים שהמהלך יגרום לכפל ביטוח ■ המנכ"ל גמזו: "יש לאפשר למבוטחים לעבור בין הקופות בלי להחליף ביטוח סיעודי"

4תגובות

>> "ההצעה של המפקח על הביטוח ליצירת פוליסת סיעוד אחידה לכל קופות החולים היא פתרון בעייתי לבעיה אמיתית" - כך אומר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, בהתייחס לרפורמה שהציג ביום חמישי האחרון הממונה על הביטוח, פרופ' עודד שריג, בשוק הביטוח הסיעודי.

שריג הטיל ביום חמישי פצצה בתחום הביטוח כשהודיע על רפורמה בענף הביטוחים הסיעודיים. במסגרת הרפורמה תוצע למבוטחי קופות החולים פוליסה אחידה, בדומה לביטוח רכב חובה, כך שקופות החולים לא יתחרו ביניהן על הרכב הפוליסה שהן משווקות אלא רק על המחיר. יוזכר כי בניגוד לתחום ביטוחי הבריאות המשלימים, בביטוח הסיעודי הקופות אינן המבטחות אלא משווקות ביטוח סיעודי של חברות ביטוח באופן קבוצתי. לפיכך הפיקוח על ביטוחים אלה נתון בידי המפקח על הביטוח במשרד האוצר, ולא בידי משרד הבריאות.

תומר אפלבאום

משרד האוצר מסביר את הצעד בשני נימוקים מרכזיים: ראשית, השוני בין הקופות בפוליסות הביטוח הסיעודי מהווה כיום חסם למעבר של מבוטחים בין קופות חולים, שכן מבוטח שעוזב את הקופה ואת הביטוח הסיעודי שלה ומעוניין להצטרף לקופה חדשה, נאלץ לעבור מחדש חיתום (בדיקות רפואיות) בביטוח הסיעודי ולכן עלול להפסיד את הביטוח הסיעודי שלו. חסם זה יוסר כנראה בשיטה החדשה שבה כל הפוליסות זהות, ולא יידרש חיתום מחדש עם מעבר בין הקופות.

הנימוק הנוסף לרפורמה הוא חוסר שביעות הרצון של הרגולטור ממה שהוא ראה כהסטת התחרות בין קופות החולים מתחום הליבה שלהן - סל הבריאות הבסיסי - לכיוון של שיווק הביטוחים הסיעודיים, שהם כלל לא שירות של הקופות אלא של חברות הביטוח. בנוסף, המבוטחים מתקשים להבדיל בין הפוליסות השונות והמורכבות. על פי היגיון זה, כאשר הפוליסה תהיה זהה - התחרות תהיה רק על המחיר, והקופות יתפנו להשקיע יותר בתחרות על תחומי הליבה של השירות הרפואי למבוטחים.

ואולם הגורם שדחף יותר מכל להכרזה על הרפורמה הוא סירובו של משרד הבריאות לאשר את היציאה למכרז של שירותי בריאות כללית, המבטחת הגדולה ביותר בישראל בביטוח סיעודי, עד שלא תיפתר בעיית המעברים של המבוטחים. כיום מבוטחי הכללית מבוטחים בביטוח הסיעודי של הראל, אלא שתקופת ההסכם בין הקופה לחברה תמה והביטוח פועל תחת הארכה.

שימוש ציני לשיווק

במשרד הבריאות מסכימים עם שריג על הבעיה - למעשה המשרד הוא זה שהעלה אותה והפך את פתרונה לתנאי לביצוע המכרז הענק של הכללית - אך פחות מסכימים על הפתרון הנכון. במשרד חוששים כי הצעתו של שריג תגרום למעבר של מבוטחים רבים לביטוחי פרט בחברות הביטוח, תוך יצירה של תופעה שכבר קיימת בביטוחי הבריאות הכלליים - כפל ביטוח (מבוטחים שישלמו עבור ביטוח סיעודי של הקופה ובמקביל עבור ביטוח סיעודי פרטי) ותגדיל את סך תשלומי המבוטחים ואת ההוצאה הפרטית לבריאות בלי הצדקה ממשית.

מיכל פתאל

"אנחנו חוששים שעלולות להיות בעיות ברפורמה שהממונה מציג", אומר גמזו. "האזרחים עלולים לתפוס את הביטוח האחיד הזה כחלש ולא מספק, כמו התהליך שקרה עם השנים לביטוחים המשלימים. חברות הביטוח עלולות להתחיל למכור אותו גם בדרך הזו ולשווק את העובדה ש'אם יש לך ביטוח סיעודי של קופת חולים - אין לך ביטוח סיעודי'. אנחנו חוששים שאולי זה ידליק יותר ויותר את השוק, ייצור מנוע שיווקי עצום לחברות הביטוח ויביא אותנו לסיטואציה ששריג רצה לעשות טוב אבל נקבל יותר רע".

גמזו מוסיף: "כשאתה לוקח את המכנה המשותף הנמוך ביותר, אתה עלול ליצור מדרגה נוספת ובידול בין הביטוח הצנוע לבין מוצר ביטוחי שהוא כביכול הרבה יותר טוב. זה חשש שהממונה על הביטוח לא רואה אותו אלא משרד הבריאות. לכן התוכנית של הממונה פותרת חלק מהבעיה, אבל קיים חשש שייעשה בכך שימוש ציני לשיווק אגרסיבי של ביטוחי פרט".

אז מה מציע משרד הבריאות? במשרד משוכנעים כי הפתרון לבעיית חסם המעבר הוא לאפשר למבוטחים שעוברים קופה להישאר בביטוח הסיעודי של הקופה המקורית שלהם. במשרד האוצר מתנגדים לכך, בנימוק שלא סביר לחייב קבוצה להמשיך לבטח את מי שכבר אינו חבר בה. גמזו דוחה את הנימוק הזה: "האמירות שאתה תהיה מבוטח בכללית ובעלת הפוליסה היא מכבי היא חסרת משמעות, כי מי שמבטח אותך זה בכלל חברת כלל", הוא אומר. "אנחנו לא רואים בזה בעיה אלא פתרון פשוט ואלגנטי".

כך או כך, בקרוב מאוד יידרשו המשרדים להגיע להסכמות, שכן המכרז הגדול של הכללית היה אמור להתחדש כבר לפני כשנה ועדיין לא יצא לדרך. "לא נהיה מוכנים לעוד מכרז לכמה שנים בלי אפשרות של מבוטחים לעבור בין הקופות, כי זה יטרפד את האפשרות לעשות שינוי", מבהיר גמזו. משתנה חשוב נוסף במשוואה הוא עמדתו בנושא של אגף התקציבים, עמדה שעדיין לא הובהרה. עם זאת, בכמה מחלוקות בעבר בין משרד הבריאות לבין אגף הפיקוח על הביטוח צידד אגף התקציבים דווקא בעמדתו של משרד הבריאות.

5.4 מיליון מבוטחים

בניגוד למשרד הבריאות, באגודה לזכויות החולה דווקא מברכים על המהלך שעליו הכריז שריג. "כיום, בשל מורכבותו של תחום הביטוח הסיעודי, כמעט בלתי אפשרי להבחין בניואנסים שבין פוליסות שונות ולהעריך נכונה מי מהן עדיפה", אומר יו"ר האגודה, שמוליק בן יעקב. "מכאן הצורך שהמחוקק יבוא לקראת הצרכן ויגבש פוליסה סטנדרטית כפי שקיים בביטוח חובה לכלי רכב".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "הצעת משרד הבריאות אינה עולה בקנה אחד עם הוראות הדין ועם ההיגיון הכלכלי. לכן, היא איננה עומדת על הפרק. לגבי תוכנית אגף שוק ההון, אנו מצטערים שפרופ' גמזו בחר להתנגד לתוכנית עוד לפני שהיא הוצגה לו ולפני שהוא למד אותה, ומקווים שאחרי שנציג ונסביר לו אותה, הוא יעמוד על יתרונותיה. התוכנית שמציע האגף היא אטרקטיבית מכיוון שהיא מבוססת על ממוצע התוכניות הקיימות ולא על המכנה המשותף הנמוך ביותר שלהן. לפיכך, אין מקום לחשש של פרופ' גמזו שהתוכנית תיתפס כחלשה יותר מאשר תוכניות הביטוח הקיימות".

ענף הביטוח הסיעודי גלגל ב-2011 סכום של 2.4 מיליארד שקל (דמי ביטוח), מהם 766 מיליון בביטוחי פרט ו-1.6 מיליארד בביטוחים קבוצתיים. הביטוח הסיעודי מהווה נכון להיום 37% משוק ביטוחי הבריאות. מספר המבוטחים ב-2011 היה 5.42 מיליון מבוטחים, מהם רק 400 אלף בביטוחי הפרט והרוב המכריע, כ-5 מיליון מבוטחים, באמצעות ביטוח סיעודי קבוצתי - כ-4 מיליון מהם דרך קופות החולים. חברות הביטוח בשוק הסיעוד הן הראל (43% מהשוק), כלל (33%), הפניקס (13%), מגדל (8%) ואחרות (3%).

הפוליסה שמציע המפקח מזכירה את הפוליסות הקיימות בקופות החולים: על פי הפוליסה מי שיצטרף לביטוח הסיעודי לפני גיל 49 יקבל כיסוי של 4,000 שקל בחודש אם הטיפול בו ייעשה בביתו ו-9,000 שקל בחודש אם יאושפז בבית חולים סיעודי. לאחר שלוש שנים יפחת הסכום ב-25% למשך השנה הרביעית והחמישית. התשלומים ייפסקו לאחר חמש שנים. מבוטחים שיצטרפו לביטוח אחרי גיל 49 יקבלו כיסויים נמוכים יותר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#