עובדי ביקור חולים קיבלו 70% משכרם - גאידמק 350 מ' ש'

העובדים קיבלו היום את יתרת משכורת ספטמבר ושבו לעבוד ■ המצב בביקור חולים מוסיף להיות קשה: כיום נותרו בו 50 חולים מתוך 200, ובהם יולדות, פגים, מאושפזים בפנימית וחולים סיעודיים מורכבים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

(עדכון) ביום חמישי האחרון, בעוד שעובדי בית החולים הירושלמי ביקור חולים נטשו את בית החולים במחאה על הלנת שליש משכר ספטמבר, העבירה עמותת ביקור חולים, המנהלת את בית החולים, צ'ק בסך 350 אלף שקל לאיש העסקים ארקדי גאידמק. גאידמק הוא הבעלים של המבנים שבהם פועל בית החולים. על פי הסכם השכירות שנחתם עמו באחרונה, בית החולים אמור לשלם לו סכום זה מדי חודש, החל מהחודש.

אלא שבעוד העובדים, שרבים מהם מצויים ברמת שכר נמוכה וחלקם אף בשכר מינימום, נאלצים להסתפק ב-70% משכר ספטמבר - החובות לגאידמק משולמים במלואם. עובדי בית החולים זועמים על התשלום לגאידמק. "הזדעזענו לשמוע שבאותו יום שעובדיו המסורים של ביקור חולים המתינו לקבל את משכורת ספטמבר, ובזמן שכספים שנוכו ממשכורותינו לא הועברו לקרנות הפנסיה שלנו - שילמה עמותת ביקור חולים 350 אלף שקל למיליונר ארקדי גאידמק", אומר יו"ר רופאי בית החולים, ד"ר אפי הלפרין.

ארקדי גאידמקצילום: מוטי קמחי

הלפרין רומז כי חברי העמותה פועלים בניגוד עניינים: "דבר זה חמור שבעתיים לאור העובדה שרוב חברי הוועד המנהל של העמותה נבחרו לתפקידם מטעמו של גאידמק".

המצב בביקור חולים מוסיף להיות קשה: הערב (ג') שבו עובדי ביקור חולים לעבודה לאחר שיתרת משכורת ספטמבר שולמה להם באמצעות הקדמת תשלומים של אחת מקופות החולים, אך לא ברור אם בקופה יהיה די כסף לשלם את משכורת אוקטובר. אמש החליט בית הדין האזורי לעבודה בירושלים לאפשר לעובדים להמשיך בצעדי המחאה במידה ששכרם לא ישולם.

מההסתדרות נמסר כי "העובדים שומרים לעצמם את זכות המחאה לפיה במידה ולא ישולמו להם משכורת אוקטובר וישולמו מלוא ההפרשות הסוציאליות, ימשיכו העובדים לנקוט בצעדים ארגוניים".

במשרד הבריאות עדכנו כי "במקביל נרשמה התקדמות ממשית במו"מ של משרד האוצר להעברת בית החולים לגורם רפואי אחר, כדי לאפשר המשך פעילות בית החולים במרכז העיר ירושלים. המו"מ צפוי להסתיים בזמן הקרוב".

נכון לאתמול נותרו בבית החולים רק 50 מתוך 200 חולים שבית החולים יכול להכיל, בהם יולדות, פגים, מאושפזים בפנימית וחולים סיעודיים מורכבים. בית החולים אינו קולט חולים חדשים, וחדר המיון שלו סגור. בינתיים מינה הוועד המנהל את נמרוד צח, יועץ עסקי ומאמן מנהלים, לממלא מקום מנכ"ל לתקופה קצובה, "כדי שיוביל את בית החולים בתקופה זו עד למציאת פתרון למשבר, בכפוף להנחיות משרד הבריאות". העמותה מסרה כי היא "ערה למצוקת העובדים וכואבת את כאבם המוצדק, ותמשיך לעשות ככל יכולתה כדי לדאוג לפתרון מהיר למשבר".

עמותת ביקור חולים שכרה גם את שירותיו של הממונה על השכר באוצר לשעבר, אילן לוין, במטרה לקבל סיוע בהבראת בית החולים. בעמותה מתכוונים להילחם בכוונת משרדי הבריאות והאוצר להביא למיזוגו של בית החולים עם המרכז הרפואי הירושלמי שערי צדק - החלטה שמשמעותה בין השאר פירוק העמותה.

תגובת הוועד המנהל של ביקור חולים: "לצורך ניהול תקין של כל מוסד נדרשת הנהלת
המוסד לשלם לספקיה. ללא תשלום, לא יוכל כל מוסד באשר הוא להמשיך ולהתקיים. עובדה זו לא שונה במקרה זה, וכמו שברור לכולם שספקי התרופות צריכים לקבל את שכרם, ולא תיפסק הספקת התרופות, וממילא גם פעילות בית החולים ¬ כך הדבר נכון לגבי שאר התשלומים לשאר הספקים.

"הנהלת בית החולים מפעילה שיקול דעת קפדני בניווט הכסף בהתאם לצרכים הנדרשים
וההכרחיים להחזקת בית החולים. כמובן שעובדי בית החולים נמצאים בראש סדר
העדיפויות, ועל כן ההנהלה עושה את כל המאמצים האפשריים להשלמת שכרם. לעניין מגמת המיזוג (עם שערי צדק, רל"ג), הוא עלה לראשונה כבר לפני שנים רבות. אמנם נכון
שבשנה האחרונה מתקיימים מגעים על מיזוג קרוב אפשרי, אך בכל מקרה מדובר בתהליך שייקח לפחות כמה חודשים עד לביצועו בפועל.

"יתרה מזאת, כבר יותר מחצי שנה שהרשויות מדברות על כך שהמיזוג עתיד להתרחש בימים הקרובים, אך עדיין לא נוכחנו לראות שהדבר קורה בפועל ¬ והלוואי וכעת הדבר יתגשם. אך במבט ריאלי, עד למיזוג, צריך להחזיק את המקום ולתפעלו כראוי, ועל כן ההנהלה מעסיקה אנשי מקצוע לשם טיפול מקצועי נדרש וההכרחי להמשך תפקודו של בית החולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker