המדינה תכשיר העסקת רופאים מתמחים במשמרות של 26 שעות

המדינה הודיעה על כך במסגרת תביעת המתמחים נגד העסקתם במשמרות המנוגדות לחוק שעות עבודה ומנוחה ■ העו"ד של המתמחים: "התנהלות המדינה והפועלים מטעמה חצתה כל קו אדום - זכויות עובד וזכויות אדם לא קיימות אצלה כמעסיק"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

המתמחים זועמים: אתמול הודיעה המדינה כי בכוונת שר התמ"ת, שלום שמחון, להוציא היתר מיוחד המאפשר להעסיק רופאים במשך 26 שעות ברצף, כחריג לחוק שעות עבודה ומנוחה. זאת, בתגובה לתביעת הרופאים המתמחים נגד העסקתם במשמרות באורך זה, בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה.

התביעה מתנהלת בבית הדין הארצי לעבודה. לטענת המתמחים, מדובר במחטף שנעשה בתקופה של פיזור הכנסת, לאחר שניסיון קודם של המדינה לתקן את חוק שעות עבודה ומנוחה כך שיכשיר את המשמרות הארוכות לא צלח.

ד"ר דניאל לנצברגצילום: דניאל בר און

הם אף מבהירים כי יעתרו לבג"צ כנגד ההחלטה. במשרד הבריאות דוחים את הטענות ואומרים כי הכוונה היא להסדיר באמצעות כללים ברורים מציאות שנהוגה כבר שנים רבות במערכת, תוך שקלול בין זכויות המתמחים לשיקולים של שלום הציבור והצורך באיוש המחלקות ברופאים לאורך כל שעות היממה.

במסגרת התביעה טוענים המתמחים כי העסקת רופאים מתמחים בתורנויות בנות 26 שעות ברצף אינה חוקית לאור הוראותיו של חוק שעות עבודה ומנוחה, שהרופאים מעולם לא הוחרגו ממנו, המאפשר עבודה של שמונה שעות ביום ועוד ארבע שעות באישור מיוחד.

לטענת המתמחים, צורת עבודה זו פוגעת לא רק בתנאי עבודתם ורווחתם האישית ומנוגדת לחוק שעות עבודה ומנוחה, אלא גם פוגעת ישירות בביטחונם ובבריאותם ואף מסכנת את חייהם של החולים שתחת טיפולם. אם התיקון לחוק יעבור, ניתן יהיה לחייב מתמחים להמשיך לעבוד במשמרות של 26 שעות ברציפות.

בחודש יולי האחרון ביקש בא כוח המדינה, עו"ד דורון יפת, לעכב את הדיון בתיק עד לתיקון חוק שעות עבודה ומנוחה, כשעל פי ההצעה תינתן סמכות לשר הבריאות לאשר הסכם קיבוצי העומד בסתירה לחוק שעות עבודה ומנוחה - המגביל כיום את אורכו של יום עבודה ל-8 שעות עבודה ושבוע עבודה ל-45 שעות עבודה.

ניסיון זה לא צלח והכנסת לא השלימה את החקיקה. קודם לכן, בתשובתה הרשמית של המדינה לבית הדין, טענה כי שעות התורנות אינן נחשבות ל"שעות עבודה" ולכן התורנויות הארוכות אינן נחשבות להפרה של החוק.

לדברי התובעים, המיוצגים על ידי עו"ד אפי מיכאלי, עו"ד עידו עשת ועו"ד רון ורד, "בהודעתה מאתמול, מודה בפועל פרקליטות המדינה כי במשך עשרות שנים הועסקו רופאים בבתי החולים בישראל בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה. מדובר בנסיון המדינה להכשיר דפוס העסקה הפוגע בראש ובראשונה בציבור הפונים לבתי החולים המקבלים טיפול מרופאים עייפים ותשושים, והדבר עולה כדי סיכון חיים. במקרה זה, עושה לעצמה המדינה דין עצמי כמעסיקת הרופאים המתמחים בניגוד להוראות החוק ולשכל הישר המחייב העסקת רופאים מתמחים במשמרות קצרות יותר - כפי שנהוג בעולם.

מדובר בהיתר בלתי חוקתי ובלתי סביר באופן קיצוני הפוגע בציבור הצורך את שירותי הבריאות מבתי החולים הממשלתיים במדינת ישראל ואנו סבורים שאם יתקבל, הוא לא יעמוד במבחן בג"צ".

במשרד הבריאות דוחים את טענות המתמחים מכל וכל: לדברי ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, "המציאות שונה ממה שהמתמחים מנסים להציג: אנחנו מנסים להסדיר מצב שנהוג במערכת מזה עשרות שנים, שהוא חלק מהסכמים עם הרופאים. כרגע המצב אינו מוסדר ואנחנו מנסים ליצור לו כללים שמצד אחד יגנו על המתמחים ומצד שני יגנו על שלום הציבור".

לדבריו, "כבר קידמנו מהלכים רבים להפחתת מספר התורנויות - הוספנו תקנים, הרחבנו את בתי הספר לרפואה עד לשיא של 700 סטודנטים לשנה ועוד. אבל לא נוכל לאשר מצב שבו בשם קיצור התורנויות נאלץ לסגור מחלקת טיפול נמרץ או מחלקה אקוטית אחרת. בעתיד גם נקצר את התורנויות, אבל זה לוקח זמן".

עו"ד אפי מיכאלי, המייצג את התובעים, אמר כי "המדינה פועלת בניגוד עניינים חריף כאשר היא מנצלת את סמכותה להסדיר את שוק העבודה באמצעות היתרים, לצורך התמודדות עם תביעה בה היא נתבעת כמעסיקה".

עו"ד עידו עשת, הוסיף כי "תגובת המדינה באה על רקע הבנתה כי קיים קושי משפטי בעמדה שהציגה בעבר בפני בית הדין, לפיה שעות התורנות אינן שעות עבודה וכיום היא בעצם מודה כי מדובר בשעות עבודה לכל דבר ועניין ומבקשת להכשיר אופן העסקה זה במסגרת ההיתר".

"התנהלות המדינה והפועלים מטעמה חצתה כל קו אדום", אומר עו"ד רון ורד, "זכויות עובד וזכויות אדם לא קיימות אל מול המדינה כמעסיק. נפעל בכל הדרכים המשפטיות להגנה על הרופאים ועל מנת למצות את אחריותם האישית של הנוגעים בדבר".

אחד המתמחים התובעים בתיק, ד"ר דניאל לנצברג, מתמחה בגניקולוגיה ומיילדות בביה"ח שיבא, מכנה את הודעת המדינה "ביריונית ואנטי דמוקרטית" ואומר כי "בפועל מודה המדינה כי לאורך שנים אנו, הרופאים, מועסקים בניגוד לחוק ואף גרוע מכך בניגוד לשכל הישר. אנו רואים כי בכל העולם קיימת מגמה ברורה של קיצור שעות העבודה של הרופאים אך משום מה, ערב בחירות בתקופה של מחאה חברתית, בעזות מצח בוחרת המדינה להמשיך ולהתעלם מטובת אזרחיה ולראשונה בהיסטוריה לקבע בהיתר את דפוס העסקתנו הנוכחי למשך זמן כפול מהמותר במדינות אירופה".

ממשרד התמ"ת נמסר כי "הסדרי העבודה של רופאים נקבעו לאורך שנים על פי הסכמים קיבוציים בין מעסיקיהם לבין ארגון העובדים היציג שלהם. טיוטת ההיתר מבקשת להסיר את אי הוודאות באשר לתחולת חוק שעות עבודה ומנוחה על ההסדרים האמורים ולקבוע כלי בקרה ופיקוח אפקטיביים, שיאפשרו אכיפה. ההיתר המוצע, ככל שיינתן, יינתן לתקופה של שנתיים ויאפשר לבחון את יישומו ויעילותו. מדובר בטיוטה להערות הציבור והערות שיתקבלו בעניינה, ייבחנו לגופן.

"יצוין כי הצעת החוק שהונחה על שולחן הכנסת - ללא קשר להסכמי הרופאים - יכלה גם היא להגיע לתוצאה דומה. ככלל, רואה משרד התמ"ת חשיבות רבה בעיגון ההסדרים שחלים על הרופאים במסגרת החוק. יש לזכור כי בשל חוסר התאמה בין הסדרים שבחוק להעסקה של מטפלים סיעודיים - עובדים חלשים במיוחד - אישר בעבר בג"צ פס"ד של בית הדין הארצי לעבודה, שקבע כי חוק שעות עבודה ומנוחה לא יחול על מטפלים סיעודיים. בג"צ הנחה את שר התמ"ת להביא לחקיקה שתאזן בין זכויות המטפלים והמטופלים. הנושא מצוי כיום בדיון נוסף בבג"צ (שטרם הסתיים), אולם קריאה לממשלה לחקיקה מאזנת, נשמעה גם במהלך הדיון זה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםלחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker