רופאים פירסמו מחקר על נזקים לעובדים עם אבן קיסר - החברה מאיימת בתביעה

חברת השיש שיגרה מכתב התרעה חריף לקבוצת רופאים ישראלים שפירסמה מאמר מדעי על נזקי העבודה עם משטחי אבן קיסר: "הפרסום מטעה ונועד להפיק רווח משימוש במותג" ■ מקורב לרופאים: "זהו מאמר מקצועי, הם לא מתכוונים לוותר"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

>> קבוצת רופאים נתקלה באחרונה באירוע ששמור בעיקר לעיתונאים חוקרים: אל הקבוצה נשלח מכתב אזהרה מעורכי דין של חברה גדולה הדורשת מהם לשנות פרסום מדעי ולפרסם התנצלות, תוך שימוש במונח המאיים "לשון הרע".

במארס פירסמה קבוצת רופאים ישראלים בכירים מאמר מדעי בכתב העת הרפואי האמריקאי "CHEST" ובאתר אינטרנט המנוהל על ידי איגוד רופאי הריאות האמריקאי. המאמר עוסק במחלה אותה מכנים החוקרים סיזרסטון סיליקוזיס (CaesarStone Silicosis) - מחלת ריאות חסימתית קשה הפוגעת בעובדי שיש המשתמשים בשיש של חברת אבן קיסר הישראלית.

עם החוקרים נמנים פרופ' מרדכי קרמר, ד"ר ענת עמיטל וד"ר עבדול רחמן מבילינסון, פרופ' אליזבת פיירמן מאיכילוב, ד"ר דוד שטרית וד"ר אלכסנדר גובר מהמרכז הרפואי מאיר וד"ר פול בלנק מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו. במחקר, שהתבסס על חולים שהגיעו למרפאות הריאות של בתי החולים, נמצא כי מתוך 25 מעבדי שיש שחלו במחלה, 10 עברו השתלת ריאות, ובכולם אובחנה מחלת ריאה חסימתית ברמה בינונית עד קשה.

סיליקוזיס מוכרת שנים רבות. זוהי מחלת ריאות בלתי הפיכה ולעתים קטלנית הנגרמת מחשיפת יתר לסיליקה גבישית (אבק) - המצויה ברוב סוגי הסלעים והחול. חשיפת יתר לסיליקה מתרחשת לרוב בקרב עובדים במכרות, בעיבוד גרניט, בתעשיית הזכוכית ובבנייה.

צילום: איציק בן מלכי

ואולם החוקרים הישראלים גילו כי עובדי השיש שעבדו עם אבן קיסר - שיש מלאכותי שמורכב מ-93% קווארץ טבעי ו-7% פולימרים ופיגמנטים - פיתחו סוג שונה ואף קטלני יותר לכאורה של סיליקוזיס.

לפי המחקר, לעובדים עם שיש של אבן קיסר יש סיכוי גדול פי 14 לעבור השתלת ריאה לעומת כלל חולי סיליקוזיס. הנתון מרמז כי אבן קיסר היא חומר מסוכן בהרבה מחומרים אחרים הגורמים לסיליקוזיס. לפיכך, לטענתם, מדובר במחלה ייחודית.

אבן קיסר: "לשון הרע ותיאור כוזב"

באבן קיסר, שמפתחת ומייצרת משטחי קוורץ עבור מטבחים, אמבטיות, ריצופים ועוד, לא מוכנים לקבל את השם שהצמידו החוקרים למחלה. במכתב החריף ששיגרו לרופאים נטען כי בחרו בשם של מחלה "שאינה קיימת" ונגרמה לחברה פגיעה קשה כתוצאה מהצמדת הכינוי המסחרי סיזרסטון למחלה, אף שסיליקוזיס היא מחלה עתיקת יומין ומקור האבק המסוכן הוא פעולת חיתוך האבן.

בחברה כתבו לרופאים כי "באופן הקושר את מוצרי אבן קיסר כגורם למחלה וגורם נזק רב לאבן קיסר... פוגע בחברה ובמוניטין שלה בקרב הציבור הרחב, שאינו קהל המטרה של הפרסומים". לטענת החברה, "המאמר פוגע באופן בלתי הפיך ובלתי מוצדק במוניטין ובשמה הטוב של אבן קיסר, אשר נצברו בעמל ובהשקעה מרובים".

עוד טוענת החברה כי הפרסום מהווה לשון הרע ותיאור כוזב, ומאשימה את הרופאים כי "המיקוד באבן קיסר, במקום בחשיפת מעבדי שיש לאבק הסיליקה, מטעה; ונראה שנועד להפיק רווח משימוש במותג אבן קיסר לצורך קידום המאמר".

בהמשך מזהירה החברה את הרופאים כי הם "אחראים יחד ולחוד לנזקים המסחריים העצומים שנגרמו ועתידים להיגרם לאבן קיסר כתוצאה מהפרסומים".

בסיום דורשת החברה מהרופאים להסיר את הפרסומים מכל אתרי האינטרנט, להבהיר בתפוצה דומה או רחבה מזו שנעשתה לפרסומים כי סיליקוזיס קשורה בפעילות מעבדי השיש, ולא באבן קיסר ומוצריה, ולפרסם התנצלות מתאימה באופן דומה". במקביל פנתה החברה לכתב העת בדרישה להסיר את הפרסום.

מקורב: "הרופאים בשוק"

הרופאים הגיבו בתדהמה למכתב. הם פנו לעזרת ההסתדרות הרפואית, ששכרה עבורם ייצוג משפטי להתמודדות עם איום התביעה המרומז. לדברי המקורב לחוקרים, "הם בשוק ולא מתכוונים לוותר. זה מאמר קליני מקצועי שזיהה סוג חדש וייחודי של סיליקוזיס, שנגרם מעיבוד אבן קיסר. סיליקוזיס שנגרמת מאבן קיסר המלאכותית זו מחלה חמורה יותר מסיליקוזיס קונבנציונלי שנגרם מסיליקה טבעית. אלה רופאים שעוסקים שנים ברפואה תעסוקתית ומעולם לא נתקלו באיומים שנועדו להלך עליהם אימים".

באבן קיסר דוחים את טענות הרופאים ועומדים על טענתם: "משטחי אבן קיסר בטוחים לחלוטין לשימוש הצרכן", מבהירה החברה בראשית דבריה. "נכון כי בעת חיתוך וליטוש משטחי קוורץ בידי משתחרר אבק סיליקה, שנשימתו עלולה לגרום למחלת הריאות סיליקוזיס. אלא שקיימים אמצעים למיגון מפני אבק הסיליקה המבטיחים את בריאותם של מעבדי השיש, ונקיטתם אף מתחייבת מכוח החוק.

"באחרונה התפרסם מאמר רפואי שכותרתו סיזרסטון סיליקוזיס. הואיל ואבן קיסר ומוצריה אינם הגורם למחלה, כי אם עיבוד משטחים על ידי מעבדי שיש ללא אמצעי מיגון מתאימים, הרי שהמאמר כפי שפורסם מהווה לשון הרע וגורם עוול לאבן קיסר. החברה פנתה בדרישה לכותבי המאמר ולכתב העת הרפואי כי יסירו את המאמר מכל אתרי האינטרנט. כתב העת קיבל את דרישת אבן קיסר והודיע כי הביטוי סיזרסטון סיליקוזיס יוסר מהמאמר ויפורסם תיקון טעות. תגובת הרופאים כותבי המאמר עדיין לא נמסרה לאבן קיסר".

עו"ד ג'ולי מצליח ממשרד עורכי הדין שנהב, קונפורטי, שביט ושות', המייצג את הרופאים, מבהירה כי "הרופאים עומדים מאחורי המחקר וממצאי התוצאות ומכחישים כל טענה בדבר לשון הרע. עם זאת, בין עורכי הדין של הצדדים מתקיימים מגעים למציאת פתרון מוסכם שייתר את הצורך בהליכים משפטיים". באשר לטענת אבן קיסר כי כתב העת קיבל את הטענות ויסיר הפרסום, אומרת מצליח כי "תיקון או שינוי הפרסום הוא חלק מהמגעים המתקיימים בין הצדדים. ככל שידוע לי, הפרסום עדיין לא הוסר".

תגובת ההסתדרות הרפואית: "המחקר הרפואי הוא צורך קיומי בעולם הרפואה, אנו מאמינים כי חובתנו כרופאים לחקור ולפרסם מאמרים בנושאים שונים ולהביאם לידיעת הציבור, לטובתם ולשמירה על בריאותם. ההסתדרות הרפואית תמשיך לעמוד על כך שכל רופא וחוקר יוכלו לחקור ללא פחד וללא חשש. אין ספק, כי סוגיית שמות מחלות היא סוגיה משפטית ואתית מורכבת ומן הראוי לבחון אותה".

בסיכון לסיליקוזיס: 3,000 עובדי שיש בישראל

השימוש הביתי במשטחי אבן קיסר אינו מסוכן, והסיכון של עובדי הייצור לחלות בסיליקוזיס לא חדש.

לפני שנתיים וחצי פורסם תחקיר בתוכנית "עובדה" של ערוץ 2, שבו נחשף כי עשרות עובדי שיש חלו בסיליקוזיס הקטלנית כתוצאה משאיפת אבק בעת שעיבדו את שיש אבן קיסר. בתחקיר אף נאמר כי החברה לא דאגה להזהיר כנדרש את הפועלים במשך השנים מנזקי הסיליקוזיס ודרכי המניעה, ורק בסמוך לשידור הכתבה הוסיפה החברה מדבקות אזהרה על גבי לוחות השיש עצמם.

בנוסף, בתשקיף שפירסמה אבן קיסר לקראת הנפקתה לפני כמה חודשים, צוין כי מאז 2008 הוגשו נגדה 14 תביעות מצד עובדים שטוענים כי לקו בסיליקוזיס עקב עיבוד מוצריה. בתשקיף נכתב גם כי על אף שאחת התביעות יושבה בפשרה מבלי שהחברה מודה באשמה, לא בטוח שיתר התביעות יוסדרו בתנאים דומים.

לפי הערכה, בישראל פועלים כ-400 מפעלי שיש, שרובם עובדים עם אבן קיסר - חלקם מפעלים גדולים עם עשרות עובדים וחלקם בתי מלאכה עם שבהם תנאי עבודה ובטיחות רופפים יותר. כ-3,000 עובדים, לפי ההערכות, מעורבים בעיבוד שיש.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker