ועדת הכספים אישרה: השתתפות עצמית בטיפול נפשי מחוץ לקופה"ח

מטופלים שיפנו לקבלת טיפול אצל מטפלים עצמאיים מחוץ למרפאות הקופה יידרשו לשלם כ-120 שקל לטיפול אישי ו-55 שקל לקבוצתי ■ ח"כ רחל אדטו: "האמת יוצאת לאור - המבוטחים הם אלה שיממנו את הרפורמה"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9

>> הרפורמה שמעבירה את תחום בריאות הנפש מהמדינה לקופות החולים יוצאת לדרך, אך זוכה למקלחת צוננת של ביקורת. ועדת הכספים אישרה אתמול, בקשה של ראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, לאפשר לקופות החולים לגבות השתתפות עצמית בגין טיפולים פסיכותרפיים, שאינם במסגרת המרפאות לבריאות הנפש של הקופות.

פסיכולוג בזמן טיפול
צילום: דרימסטיים

המשמעות היא שטיפול פסיכותרפי מחוץ למרפאות הקופה שניתן על ידי מטפלים עצמאיים יידרש בהשתתפות עצמית: 50 שקל עבור טיפול ראשון, מעבר לו 120 שקל, ו-55 שקל לטיפול קבוצתי. תעריפים אלה ייכנסו לתוקף ביולי 2015.

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה), אמר כי ההשתתפות העצמית "באה כהשלמה לרפורמה בבריאות הנפש שאושרה בממשלה בשבוע שעבר".

סמנכ"ל קופות החולים במשרד הבריאות, יואל ליפשיץ, הבהיר ש"מדובר בהשתתפות עצמית אך ורק לגבי מטפלים עצמאיים, וכל השאר יוכלו לעבוד בהסדר עם קופות החולים והחולים ישלמו כמו בשאר הטיפולים - תשלום רבעוני (של כ-22 שקל, ר.ל.ג)".

איך אתה מרגיש עם התשלום?

ל"מסלול ההשתתפות העצמית" יש מתנגדים רבים: יו"ר פורום הפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים בבריאת הנפש, חנה שטרום כהן, אמרה כי "מדובר במחירים גבוהים. יוצרים מצב בלתי אפשרי מבחינת החולים, שרבים מהם יעדיפו לוותר על הטיפול".

גם ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה) התנגדה בוועדת כספים לאישור גביית השתתפות עצמית מהמבוטחים: הרפורמה שנתוותה ואושרה במחשכים נחשפת והאמת יוצאת לאור - המבוטחים הם אלה שיממנו את הרפורמה הממומנת בחוסר הזו. הרפורמה רק תחמיר את מצבם של חולי הנפש".

ביקורת דומה נשמעה מצד צוות הבריאות של ועדת המומחים של המאבק החברתי - ועדת יונה-ספיבק - שדווקא תומכת ברפורמה: "אנו רואים ברפורמה צעד חשוב בחיזוק שירותי הבריאות הציבוריים", אמרו בצוות. עם זאת, הדגישו בוועדה כי "העברת שירותי בריאות הנפש לאחריות קופות החולים עם מסלול גבייה מקביל משמעותה העמקת אי השוויון בנגישות לשירותים על בסיס היכולת לשלם, ומהווה צעד נוסף בתהליך הפרטתה של מערכת הבריאות ובשחיקה של מרכיבה הציבורי".

למרות הביקורת, הגבייה אושרה ויו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר כי הוא תומך בבקשה לאחר שווידא מול אנשי משרד הבריאות שמדובר בתשלום בגין השתתפות עצמית רק על פנייה למטפלים חיצוניים, וכי המדינה תעמיד מערך מספיק עבור החולים הפסיכותרפיים.

לדברי ליפשיץ, המסלול של הטיפולים בתשלום לא מחליף את הטיפול המסובסד במסגרת הסל, אלא נוסף לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker