המדינה: תורנות המתמחים אינה נחשבת "שעות עבודה"

לטענת המדינה וההסתדרות הרפואית, חוק שעות עבודה ומנוחה חל גם על רופאים - אך לא על תורנויות ■ כך לפי כתב ההגנה בתביעת מתמחים לביטול העסקתם בתורנויות של 26 שעות ויותר

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

>> התפתחות באחת התביעות המסקרנות במערכת הבריאות בשנים האחרונות: תביעה שהגישו מתמחים לביטול התורנויות שנמשכות 26 שעות ברציפות. בכתב ההגנה של המדינה שהוגש באחרונה, היא מודה בראשונה כי חוק שעות עבודה ומנוחה, המגביל משמרת עבודה ל-12 שעות לכל היותר (שמונה שעות ועוד ארבע בהיתר מיוחד - ר.ל.ג), חל גם על הרופאים המתמחים שמועסקים כבר עשרות שנים בתורנויות שנמשכות יותר מיממה ברציפות. עם זאת, המדינה טוענת כי תורנות הרופאים אינה נחשבת "שעות עבודה" בהתאם להוראות החוק, ועל כן האיסורים הקבועים בחוק אינם חלים על העסקתם של הרופאים המתמחים.

גם ההסתדרות הרפואית, בתגובתה לכתב התביעה טוענת כי שעות התורנות אינן "שעות עבודה" כהגדרתן בחוק, בין השאר משום שההסכמים הקיבוציים שנחתמו במשך השנים ייחדו סעיפים שונים לשעות העבודה הרגילות ולשעות התורנות, גם מכיוון שלתורנות אופי ייחודי השונה משעות העבודה הרגילות (אין ישיבות צוות, אין ניתוחים מתוכננים וכדומה), וגם מכיוון שהתורנות נקבעת מראש והיא משימה נפרדת מיום העבודה הרגיל.

מתמחים מפגינים בצפתצילום: קמינסקי ירון

התביעה הוגשה בינואר על ידי שישה מתמחים ממקצועות רפואה שונים מבתי החולים תל השומר, וולפסון ומאיר, וסטודנט לרפואה מאוניברסיטת תל אביב. היא הוגשה באמצעות עו"ד אפי מיכאלי, ראש תחום הפרטה ורגולציה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, עו"ד רון ורד, שותף במשרד יהודה רוה ושות', ועו"ד עידו עשת, העוסק בדיני העבודה. בתביעה נטען כי הנוהג של תורנויות שנמשכות 26 שעות רצופות ויותר לא רק פוגע בתנאי עבודתם ורווחתם האישית ומנוגד לחוק שעות עבודה ומנוחה - אלא גם פוגע ישירות בביטחונם ובריאותם - ואף מסכן את חייהם של החולים שתחת טיפולם.

לתביעה צורפו עדויות של המתמחים על תנאי עבודתם הקשים בתורנות, התשישות שלהם במהלך התורנויות הארוכות ותחושותיהם כי העייפות מסכנת את החולים. בנוסף צירפו התובעים שורת מחקרים שנעשו בעולם בשנים האחרונות אודות דפוסי העבודה של רופאים מתמחים שעובדים שעות רבות ברצף - המוכיחים כי העייפות גורמת לטעויות רפואיות קשות ומסכנת גם את שלומם של הרופאים.

"ההתמודדות המשפטית של התביעה תהיה בניסיון להראות - את מה שלנו נראה הברור מאליו - שתורנות הרופאים היא בבחינת שעות עבודה בהתאם לקבוע בחוק", אומר מיכאלי. "עבודת הרופאים המתמחים בזמן תורנות אינה וולונטרית - היא כרוכה במאמצים רבים וקשים, כמעט ללא מנוחה ומתוגמלת בשכר. אין ספק שמדובר בשעות עבודה. זו ראשיתה של הדרך למטרתנו לקיצור שעות העבודה".

עו"ד עשת מוסיף כי "ההבחנה שמבקשים הנתבעים לערוך בין שעות העבודה בתורנות לבין שעות העבודה הרגילות היא מלאכותית. חוק שעות עבודה ומנוחה הוא חוק סוציאלי. בעניינם של הרופאים קיימת תכלית נוספת, והיא להגן על החברה מפני התוצאות השליליות של דפוס ההעסקה המנוגד לחוק במקצועות שבהם עייפות העובד עלולה לסכן חיים".

לדברי עו"ד ורד, "המדינה נוקטת בפרשנות רחבה, וכך יוצרת מצב שלפיו חוק שעות עבודה ומנוחה חל על כל מעסיק אחר ללא סייג, אך ככל שמדובר במדינה אפשר לפרש את החוק אחרת לפי נוחותם - ללא עיגון בדין או בהיתר מאת שר התמ"ת".

אחד מששת המתמחים התובעים, ד"ר דניאל לנצברג מהמרכז הרפואי שיבא, הוסיף כי "לאחר עשרות שנים של שתיקה, החלטנו לעשות מעשה במטרה לשנות. אני מאוד מקווה שהמדינה תלמד ממדינות אחרות בעולם ותנהיג את השינוי לטובת המטופלים, הרופאים המתמחים והמערכת כולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker