רוני לינדר

מבוכה וחוסר ודאות בקרב הסטודנטים לרפואה בוגרי חו"ל: נדחה למועד לא ידוע הדיון בישיבת הממשלה שתוכנן להיום, במסגרתו היתה אמורה הממשלה לאשר את הצעתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן להעניק פטור מבחינות רישוי לסטודנטים ישראלים לרפואה שלמדו באחת ממדינות ה-OECD.

הדחייה מגיעה בעקבות התנגדות נחרצת של המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) ולחצים פוליטיים על ליצמן, בעקבות מה שרואים במל"ג כהתערבות בסמכויות המועצה. במל"ג, בדומה להסתדרות הרפואית האחראית על הכשרת הרופאים בישראל, סבורים כי הפתרון הנכון למחסור ברופאים ולמצוקתם של סטודנטים בוגרי חו"ל הוא בחינה פרטנית של כל מוסד לימודי במדינות הזרות, במקום הענקת פטור גורף. פתרון אפשרי נוסף הוא בחינה אחידה לכלל הסטודנטים - בוגרי חו"ל ובוגרי ישראל.

בינתיים, נמצאים הסטודנטים בוגרי חו"ל בחוסר ודאות קשה וניזונים משמועות ומידע חלקי: ביום חמישי הקרוב, ה-1 במארס, תתקיים בחינת רישוי וחלקם עדיין לא יודעים אם יידרשו לגשת אליה או לא. כפי שזה נראה כעת, לא תתקבל החלטה סופית בעניין הפטור עד למועד הבחינה וכולם יידרשו לגשת אליה.

גורמים בסביבתו של ליצמן מציינים כי הוא נחוש להעביר את הצעתו למתן פטור לבוגרי ה-OECD, וכי גם ראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, תומך בהצעה. לפי ההצעה יוענק פטור מבחינת רישוי לסטודנטים שלמדו רפואה בכל אחת ממדינות ה-OECD. כיום ניתן פטור רק לבוגרי שמונה מדינות: ארה"ב, בריטניה, קנדה, צרפת, רוסיה, אוסטרליה, ניו זילנד ודרום אפריקה. אם תתקבל ההחלטה, יתרחבו מדינות הפטור משבע ל-34, וכ-200 סטודנטים ישראלים בשנה, רובם בוגרי הונגריה, יתווספו למקבלי הפטור ויוכלו להתחיל בסטאז' מיד עם שובם לארץ, לאחר שעברו את בחינות ההסמכה במדינה בה למדו.

מדובר בסטודנטים אשר עברו את מבחני ההסמכה של האיחוד האירופי, ולכן הם רשאים לעבוד כרופאים בכל אחת ממדינות האיחוד. ואולם, עד היום בבואם לישראל הם נדרשים לעבור את בחינות הרישוי, שאחוזי המעבר שלה נמוכים.

בנוסף, בימים אלה ממש דנה ועדה שהקים מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, בהצעה לאחד את בחינות הרישוי של בוגרי חו"ל עם אלו של בוגרי ישראל. כיום יש הבדל בין הבחינות: בוגרי ישראל נבחנים בחמישה מועדים שונים על פני שנתיים, ואילו בוגרי חו"ל נבחנים בבחינה אחת גדולה, ומתלוננים על רמת קושי גבוהה ביותר של הבחינה.

לבחינת ההסמכה הלפני אחרונה של משרד הבריאות, שהתקיימה בפברואר 2011, ניגשו 788 ישראלים בוגרי בתי ספר לרפואה מחו"ל שעברו את בחינות ההסמכה במדינות שבהן למדו. רק 22% מהם עברו את המבחן. לשם השוואה, בקרב סטודנטים שלמדו בישראל ועוברים בחינת הסמכה שונה לחלוטין, שיעור ההצלחה קרוב ל-100%. בעקבות הבחינה הקשה התארגנו הרופאים למחאה, שאילתות דחופות הוגשו לכנסת, והנושא הגיע עד לדיון מיוחד בכנסת. משרד הבריאות קבע מועד לבחינה חוזרת. אל הבחינה ניגשו כ-600 סטודנטים, ומתוכם עברו שלושה בלבד. בעקבות כך הוגשה עתירה לבג"ץ שעדיין נדונה.

הדברים מגיעים גם על רקע המחסור ברופאים בישראל, שעלה בעוצמה רבה במהלך מאבק הרופאים. כבר אז הצהיר ליצמן כי יפעל להקלה על קבלת סטודנטים מחו"ל לעבודה בישראל, אולם דבריו נתפסו אז, על רקע התפטרות המתמחים, ככלי ניגוח במתמחים וניסיון לשדר להם כי הם בני החלפה.

ליוזמת הפטור יש כאמור התנגדות והסתייגויות מכיוונים שונים, כולל ההסתדרות הרפואית. "ההסתדרות הרפואית מתריעה מזה שנים על המחסור המשווע ברופאים במערכת הציבורית, ואין ספק שיש צורך וחשיבות רבה בקליטת רופאים שלמדו בחו"ל במסגרת מערכת הבריאות", נמסר. "אנו רואים בחיוב בדיקת אפשרות להרחבת היקף הפטור הניתן מבחינת הרישוי, תוך שמירה קפדנית על רמת הרפואה הגבוהה בארץ. בין מדינות ה-OECD ובין המוסדות האקדמיים השונים קיימת שונות רבה ברמת ההכשרה הרפואית, לכן הר"י ממליצה כי משרד הבריאות יערוך בדיקה של המוסדות האקדמיים במדינות השונות, וכן יבחן את נתוני מעבר הבחינה של בוגריהן בעבר. הר"י מוכנה להירתם לעזרת משרד הבריאות בגיבוש רשימת האוניברסיטאות אשר בוגריהן יהיו זכאים לפטור מבחינת הרישוי".

גם מקרב הסטודנטים בוגרי חו"ל נשמעת התנגדות, בעיקר מצד סטודנטים שמגיעים ממדינות שלא ייכללו בין מקבלי הפטור - בעיקר רומניה, בה לומדים מאות סטודנטים ישראלים ועדיין לא נכללת בין מדינות ה-OECD.

"למדתי ברומניה בתכנית אנגלית הזהה לזו שנלמדת בהונגריה וסלובקיה", אומרת אחת הסטודנטיות. "נוצרה תחושה קשה. הקולגות שלנו עובדים כרופאים בכל האיחוד ואנו היחידים שבחרנו לחזור למדינה המקורית שלנו ונותרנו מאחור. על פניו, אין שוני רב בין הונגריה לרומניה - בשתיהן יש הרבה ישראלים. הפער היחיד הוא המחיר: מי שהולך ללמוד בהונגריה משלם פי 3 או 4 שכר לימוד, ואילו מי שהולך לרומניה הם אנשים מהפריפריה וערבים".

סטודנטים רבים, חלקם אפילו מבין המועמדים לקבלת הפטור, תהו מדוע משרד הבריאות בוחר בפתרון זה במקום לקיים בחינה אחידה לבוגרי הארץ וחו"ל. לדבריהם, בהיעדר בחינה כזו ייחשבו תמיד ל"רופאים סוג ב'" ולא יוכלו להוכיח כי הם שווי ערך לבוגרי הארץ. עם זאת, לפי מידע שהגיע ל-TheMarker, כלל לא בטוח שהוועדה תמליץ על בחינה אחידה, בשל התנגדות של גורמים רבי כוח והשפעה כמו המועצה להשכלה גבוהה. בנוסף, אם יוחלט על בחינה אחידה יבוטלו גם מדינות הפטור הקיימות, דבר שיגרור אף הוא התנגדות עזה של גורמים בעלי כוח פוליטי.

פרופ' רוני גמזו אמר לפני מספר ימים ל- TheMarker: "אני מסכים שהדבר הנכון לעשות הוא בחינה אחידה, אבל לאור העובדה שיש מצב קבוע מזה שנים של פטור למדינות מסוימות, חלקן מדינות עלייה כמו ארה"ב וצרפת, יהיה קשה לשנות זאת. לכן, הפתרון המסתמן יהיה לאפשר לעוד ישראלים שלומדים במקומות ראויים כמו הונגריה לקבל רישיון ישראלי. זה מהלך מורכב מאד, שבסופו תהיה יותר נגישות לרופאים שלומדים בחול ולהקטין את הקשיים לקבלת רישיון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker