בלעדי

משרד הבריאות: רוקח לא יוכל למכור תוספי תזונה

ההנחיה נועדה למנוע "מצג שווא שלפיו אלה תכשירים רפואיים שהוכיחו איכות ויעילות"; יו"ר הסתדרות הרוקחים: ההוראה צפויה לפגוע בבתי המרקחת הפרטיים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

>> טיוטת הנחיה חדשה של משרד הבריאות עשויה לשנות את מאזן הכוחות בין שוק התרופות לשוק תוספי התזונה בבתי המרקחת ורשתות הפארם. בהנחיה שהוציאה בשבוע שעבר מנהלת אגף הרוקחות במשרד הבריאות, בתיה הרן, נקבע כי משרד הבריאות יאסור אחזקת תוספי תזונה בשטח אגף התרופות בבית המרקחת ובחדרי התרופות. תוספי התזונה יאוחסנו מחוץ לאזור התרופות, "כפי שהם מוחזקים בבתי עסק אחרים - כמו בבתי טבע".

המשמעות היא שרוקחים בבתי מרקחת של רשתות הפארם ושל קופות החולים לא יוכלו למכור תוספי תזונה ללקוחות. הרן מסבירה הנחיה זו בכך ש"רבים מתוספי התזונה ממוקמים בתוך שטח אגף התרופות ומכירתם על ידי הרוקח מתוך אגף התרופות, עלולה ליצור מצג שווא לכאורה שאלה תכשירים רפואיים הרשומים בפנקס התרופות לאחר שהוכיחו איכות בטיחות ויעילות, כנדרש מתכשיר רפואי".

צילום: דניאל צ'צ'יק

בניגוד לתרופות, במקרה של תוספי מזון משרד הבריאות בודק רק את בטיחות התכשיר ולא את יעילותו. לכן סבורים במשרד הבריאות כי יש לבצע הפרדה מוחלטת בין שני סוגי התכשירים.

שוק תוספי התזונה בישראל מגלגל כ-900 מיליון שקל בשנה, והוא מתחלק בין בתי הטבע, בתי המרקחת הפרטיים, קופות החולים ורשתות הפארם. הרווחיות של תוספי התזונה גבוהה יותר מזו של תרופות, ולכן השחקנים בשוק מייחסים חשיבות רבה למכירתם. ההוראה החדשה צפויה להשפיע בעיקר על בתי המרקחת הפרטיים הקטנים ובתי המרקחת של קופות החולים, בהם רוב שטח הממכר הוא דלפק הרוקח.

לדברי יו"ר הסתדרות הרוקחים, דוד פפו, ההוראה החדשה צפויה לפגוע בבתי המרקחת הפרטיים: "ההוראה הזו יכולה לפגוע בנו כלכלית, כי אנחנו עניים באזורי תצוגה. מי שירוויחו מכך הם הפארמים ובתי הטבע, בעוד שאנו ניאלץ לספוג את ההנחיה בלי שיהיה לנו מענה".

גם מתוך משרד הבריאות נשמעת ביקורת על ההנחיה: "הפתרון הנכון הוא לחייב את הרוקח להודיע ללקוח שמדובר בתרופה או בתוסף", אומר בכיר במשרד. "בעקבות ההנחיה נראה בפארמים יותר נציגי מכירות ומודעות פרסומת".

יו"ר ארגון הרוקחות בישראל, אריאל אברבוך, אמר: "ארגון הרוקחות מגבש בימים אלה את תגובתו למשרד הבריאות. עם זאת, באופן כללי ארגון הרוקחות מברך על כל יוזמה שמטרתה להקל על הציבור בהבדלה בין תרופות ומוצרים שאינם תרופות, והמשמעויות הנגזרות מנטילתם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker