המנתח דיווח על נוכחות - ונסע לחו"ל - בריאות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המנתח דיווח על נוכחות - ונסע לחו"ל

במשך כמאה ימים בשש השנים האחרונות דיווח ד"ר ליאוניד סטרניק, מבכירי מנתחי הלב בישראל, על עבודה בבית החולים שיבא - אף ששהה באותה עת בחו"ל; נציבות שירות המדינה הגיעה איתו להסדר טיעון המאפשר לו לחזור לעבודה; "הנאשם מייצג תופעה, ולכן לא ניתן להחמיר איתו"

31תגובות

>> לא פחות מ-40 פעם נסע ד"ר ליאוניד סטרניק, סגן מנהל מחלקת ניתוחי הלב היוקרתית של שיבא, לנסיעות פרטיות בחו"ל ב-2004-2010 - ובו זמנית דיווח למדינה כי עבד בבית החולים. סטרניק, אחד ממנתחי הלב המבוקשים והנחשבים בישראל, קיבל מהמדינה במהלך נסיעות אלה שכר עבור 96 ימי עבודה, שבהם לא עבד בפועל. ליתר דיוק, הוא קיבל שכר מלא עבור 550 שעות, שבהן שהה בכלל בענייניו הפרטיים בחו"ל.

הפרשה החמורה הזו, הכוללת מקרים נוספים שבהם דיווח סטרניק כי הוא עובד בשיבא בזמן שעסק בעיסוקים ועבודות פרטיים, נחשפה בעקבות חקירה שניהל האגף לחקירות משמעת בנציבות שירות המדינה. השבוע הסתיימה הפרשה בהרשעתו של סטרניק במסגרת עסקת טיעון.

על פי הסדר הטיעון, סטרניק, שהושעה מעבודתו לפני שלושה חודשים עד גמר ההליכים בעניינו, לא יפוטר ויוכל לשוב לעבודתו בבית החולים - אך ייענש בחומרה. הוא יקבל נזיפה חמורה, יועבר מתפקידו כסגן מנהל מחלקה וייפסל מכל תפקיד ניהולי אחר למשך שלוש שנים. כמו כן הוא יורד בשתי דרגות למשך שלוש שנים וייקנס בסכום שמוערך ב-300 אלף שקל.

הסדר הטיעון שנחתם עם סטרניק אושר על ידי בית הדין המשמעתי של נציבות שירות המדינה.

מבקר המדינה כבר התריע

פרשת סטרניק חושפת מציאות מטרידה, שמחזקת את מי שטוענים כי בבתי החולים מתרחשת תופעה של עזיבה מוקדמת של המחלקות לטובת הפרקטיקה הפרטית - על חשבון שעות העבודה הרשמיות שעליהן מקבלים הרופאים תשלום מבית החולים.

מבקר המדינה כבר דיווח בעבר על תופעה נרחבת של רופאים שמבצעים רישום כוזב ועוזבים את בתי החולים לפני הזמן שעליו הם מצהירים (ראו מסגרת), ואולם, המקרה של סטרניק קיצוני במיוחד: בנוסף לאישום על 40 הנסיעות לחו"ל, במהלכן דיווח כי הוא עובד בשיבא, הואשם סטרניק בכך שב-2007-2011 ניתח באופן פרטי בבית החולים אסותא בלא פחות מ-49 מועדים שונים, בזמן שדיווח כי הוא עובד בשיבא ומבלי שקיבל היתר לעבודה פרטית. אם לא די בכך, פחות מחודש לאחר שנתפס ונחקר באזהרה על הרישום הכוזב, חזר סטרניק על מעשיו וביצע ניתוח באסותא שנמשך חמש שעות - גם הפעם, בזמן שדיווח כי הוא עובד בשיבא.

לצד אישומים אלה, נאשם סטרניק כי במהלך השנים ביצע שורה של עבודות פרטיות, בהן ניתוחים פרטיים רבים באסותא, ניתוחים והרצאות בבתי חולים ברוסיה ואוקראינה ושירותי ייעוץ לשתי חברות היי-טק תמורת שכר חודשי של 1,500 דולר מכל אחת מהן - מבלי שביקש או קיבל היתר לפרקטיקה פרטית כנדרש.

כיצד ייתכן שעבירות חמורות כל כך מסתיימות בעסקת טיעון, ולא בפיטורים? הנימוקים שהביאו את בית הדין לקבל את הסדר הטיעון ולהימנע מפיטוריו של סטרניק מעניינים בפני עצמם. ראשית, עמדה לזכותו של סטרניק העובדה הבסיסית שבית החולים זקוק לו נואשות. עוד במהלך הדיון המשפטי ניסה בית החולים להיאבק בהחלטת נציבות שירות המדינה להשעות את סטרניק עד לגמר ההליכים נגדו - אך לבסוף החליט נציב שירות המדינה משה דיין להשעותו.

"החולים נפגעים"

בעדותו של מנהלו של סטרניק, מנהל מחלקת ניתוחי הלב בשיבא, פרופ' אודי רענני, שיבח רענני את סטרניק כאדם וכרופא, ובעיקר ניסה להבהיר לשופטים כי השעייתו פוגעת לא רק בו - אלא גם בחולים הזקוקים לו. הוא הסביר כי מחלקת ניתוחי הלב בשיבא היא מחלקה מובילה בתחום וכי סטרניק הוא "אחד הרופאים הבכירים במחלקה, בעל כישורים בלתי רגילים בתחום שבו הוא מומחה והישגיו מרשימים", כלשונו. עוד אמר רענני כי "יש לו תחומי התמחות שהם ספציפיים רק לו בישראל ותוצאות הניתוחים שלו הן מהטובות בארץ, מבחינת שיעור התמותה ושיעור הסיבוכים". מנהל המחלקה הוסיף כי בזמן השעייתו של סטרניק "ניתוחים רבים נדחו ואחרים שנותחו ללא ספק היו מקבלים טיפול טוב יותר, לו הנאשם היה מנתחם".

רענני העיד כי סטרניק עבד במחלקה פעמים רבות מעבר לשעות העבודה עליהן קיבל תשלום, וציין כי הוא היה מודע לכל ההיעדרויות שלו ואישר אותן באופן אישי. לבסוף, טען רענני, שיטת דיווח הנוכחות הנהוגה שבה ממלאים הרופאים באופן ידני אחת לחודש דו"ח נוכחות היא "בעייתית, וקשה מאוד לדווח דיווחים מדויקים".

מעניינת לא פחות היא קביעת התביעה במשפט, שטענה באופן מפורש כי "הנאשם אינו הרופא היחידי שעסק בעבודה פרטית ללא אישור. הוא מייצג תופעה. ולכן, לא ניתן להחמיר עם הנאשם עד מאוד". התביעה גם הכירה בכך ש"הנאשם מסור מאוד לחולים" ובאשר לסטרניק עצמו - הוא הודה, התנצל ולקח אחריות על מעשיו. לדבריו, חתם על דו"חות הנוכחות מבלי לבדוק ומבלי להקפיד, אך דיווח על כל ההיעדרויות למנהל המחלקה ולמזכירת המחלקה. סטרניק הוסיף כי התייצב לעבודה בסופי שבוע ובלילות, ביצע ניתוחים, סייע בניתוחים ועל יותר ממחצית הפעמים לא קיבל כל תשלום.

בסופו של דבר שיכנעו הטיעונים את בית הדין, שאישר את הסדר הטיעון וקבע כי הוא "מידתי ונותן את המשקל הנאות למכלול הנסיבות שהיו כרוכות במעשי העבירה". בהחלטה נכתב כי "בית הדין התרשם עד מאוד מתרומתו של הנאשם למערכת הבריאות", ו"גם נחיצותו של הנאשם לבית החולים הובהרה היטב לבית הדין".

מנהל המרכז הרפואי שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין מסר בתגובה: "ד"ר סטרניק הוא כירורג לב מחונן, בעל כישורים יוצאי דופן. הוא מעד במחויבותו הציבורית לטובת עבודתו הפרטית, נשפט, ועונשו נגזר. מהיכרותי עמו, אני משוכנע שלמד והפיק את הלקח". עו"ד טל מאירסון ממשרד אשר חלד ושות', אשר ייצגה את ד"ר סטרניק בהליך המשמעתי, מסרה בתגובה: "ד"ר סטרניק הוא מנתח לב מחונן ומוכשר מאין כמוהו, הנמנה עם הרופאים הטובים בעולם בתחומו, ודאי בארץ. מדובר ברופא מסור בצורה יוצאת דופן לחולים והיעדרותו הוחזרה בימים ובשעות אחרות, שבהן שהה במחלקה, בשעות הלילה ובסופי השבוע, ללא קבלת כל תגמול.

"מסירותו וזמינותו המוחלטת לציבור החולים הנזקקים למערכת הרפואה הציבורית מוצאת ביטוי במכתבי התמיכה הרבים שהוגשו לבית הדין למשמעת על ידי מנהלי מחלקות הנעזרים בשירותיו בבית החולים שיבא, המעלים על נס את זמינותו ומסירותו, כמו גם את כישוריו המקצועיים יוצאי הדופן. ד"ר סטרניק רואה בבית החולים תל השומר הרבה מעבר למקום עבודה. בין היתר, על רקע זה העדיף לקבל את הסדר הטיעון, אשר אפשר לו לשוב באופן מיידי לעבודה סדירה בבית החולים תל השומר".

"היעדר שעון נוכחות יוצר תנאים בלתי אפשריים לרופאים"

>> הטענה העיקרית של ליאוניד סטרניק ושל מנהליו במהלך המשפט היתה כי אופן דיווח הנוכחות הנהוג כיום בבתי החולים - דיווח ידני שעליו חותמים הרופאים בסוף החודש - הוא שהכשיל את סטרניק ומכשיל גם רופאים אחרים, שכן הדיווחים מתייחסים רק לשעות הבוקר ולא לוקחים בחשבון "הקפצות" של רופאים מעבר לשעות העבודה.

"היעדרו של שעון נוכחות לרופאים בבתי החולים מחד, ומערכת דיווחי נוכחות בעייתית מאידך, יוצרים תנאים בלתי אפשריים לרופאים לדווח על נוכחותם באופן מדויק", אומרת עורכת דינו של סטרניק, עו"ד טל מאירסון. "התביעה מכירה מצב זה היטב, והיעדרו של שעון נוכחות בבתי החולים גרמה עוול לד"ר סטרניק. לו היה שעון נוכחות היה עולה ממנו באופן ברור כי ד"ר סטרניק נכח בבית החולים הרבה מעבר לנדרש ממנו, על חשבונו וללא קבלת תמורה".

במהלך הדיון אמר מנהל המחלקה של סטרניק, פרופ' אהוד רענני, כי "זה אולי חוסר נוהל שאני הנהגתי במחלקה, וזה נובע ממה שהכרתי במוסד הקודם שעבדתי בו ומאמונה שהרופאים במחלקה מבצעים את העבודה על הצד הטוב ביותר ותמיד זמינים, ושאם היה חסר ביום או בשעה - הוא החזיר את זה בימים ובשעות אחרות". רענני אף ציין כי "בעקבות המקרה הזה לקחנו במחלקה ברצינות את הנושא של דיווחי הנוכחות ואנו מקווים שבתוך חודשיים-שלושה יהיה שעון נוכחות שיקל עלינו בדיווח".

ואכן, בעוד כחודש, ב-1 בינואר, יידרשו הרופאים להתחיל לחתום על דיווח נוכחות אלקטרוני - כפי שהתחייבו בהסכם שעליו חתמה ההסתדרות הרפואית עם האוצר באוגוסט האחרון. חלק גדול מהרופאים מתנגדים נחרצות להחתמת השעון, ועצומה הקוראת למרד וסירוב לשתף פעולה ולדווח על הנוכחות צוברת תאוצה בשבועות האחרונים.

לפי ההסכם, לצד הסכמתם של הרופאים לחתום על שעון נוכחות, קוצר שבוע העבודה שלהם לחמישה ימים - כך שכיום מותר להם, באופן פורמלי, לנתח בימי שישי באופן פרטי. בנוסף, ההסכם מאפשר להם "שבוע עבודה גמיש", כזה שמאפשר לרופאים לחלק את יומם בין בית החולים לבין עיסוקיהם האחרים - ובלבד שימלאו את מכסת השעות השנתית שלהם.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם