משרד הבריאות נגד "הנוטשים": פתח בהליכים נגד המתמחים

(עדכון) משרד הבריאות הורה לבתי החולים למסור לו את שמותיהם של כ-250 המתפטרים ולבטל חופשות לרופאים שנותרו בבתי החולים ■ המתמחים: נותרנו עם הגב לקיר ללא כל ברירה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

(עדכון) משרד הבריאות החליט לנהוג ביד קשה נגד המתמחים שלא הגיעו היום לבתי החולים וכינה אותם "נוטשים". בהודעה שהוציא המשרד נמסר כי המשרד דרש מבתי החולים להעביר לו עד השעה 12 את שמות הרופאים שלא הגיעו לעבודה בלי תיאום עם הממונים עליהם. בנוסף, הורה המשרד למנהלי בתי החולים בהם לא הגיעו המתמחים לבטל לאלתר את כל החופשות והפעילות מחוץ לבתי החולים של שאר הרופאים, וכן להורות במידת הצורך לרופאים בכירים לבצע תורנויות במקום המתמחים. משרד הבריאות אוסר על מנהלי בתי החולים לסגור מחלקות או מרפאות.

צילום: הדר כהן

245 מתמחים לא הגיעו היום לעבודתם בעקבות כשלון המגעים עם האוצר. מהם 80 ברמב"ם, 50 באיכילוב, 50 במאיר, 16 בבני ציון, 15 בשיבא, 15 בשניידר, 10 בוולפסון ו-2 בבילינסון.

המתמחים, שלא הודיעו רשמית מראש על הצעד, מסתכנים בביזיון בית המשפט שכן בית הדין הארצי לעבודה ביטל באחרונה את התפטרותם. עם זאת, שופט בית המשפט העליון חנן מלצר קבע כי יש לאפשר לרופאים מתמחים שיחליטו להתפטר מעבודתם "באופן אישי ואמיתי" לעשות זאת. מלצר הגדיר התפטרות "אמיתית" כהתפטרות "ללא שוב (בתקופה הנראית לעין) וללא התניה כלשהי ביחס לתנאי העבודה".

משרד הבריאות פירסם הודעה חריפה בתגובה לצעד בו נקטו הבוקר המתמחים וכינה אותו "עבירת משמעת וביזיון בית הדין". מהמשרד נמסר כי הוא "עוקב אחר כוונת המתמחים להיעדר היום מעבודתם". הבוקר יועברו הנחיות למנהלי בתי החולים במטרה להבהיר באופן חד משמעי לכל רופא שבוחר לא להגיע למקום עבודתו ללא תיאום עם הממונה עליו שמדובר בעבירת משמעת, ובצל הדיונים בבית המשפט ופסיקת בית הדין הארצי לעבודה - ביזיון בית הדין".

עוד אומרים במשרד הבריאות כי "לרופאים מתמחים או מומחים ישנה אחריות למול המטופלים. מי שיתרשל באחריות זו - יינקטו נגדו הליכים כמתבקש. המגעים עם האוצר, גם במידה שהם מתמשכים, הם הפתרון היחיד למחלוקות הקיימות".

לדברי ד"ר רונן בר יוסף, מומחה ברפואת ילדים ומתמחה ברפואת ריאות לילדים ברמב"ם - ההתפטרות נובעת מיאוש שהמתמחים חשים מול חוסר ההתקדמות בעניינם: "אנחנו אנשים פרטיים וההחלטה היא אישית של כל אחד. ההרגשה האישית שלי היא שדחקו אותי לפינה גם מבחינת המערכת המשפטית וגם מבחינת ההתייחסות של סגן שר הבריאות וראש הממשלה. במצב שנוצר, אני לא מרגיש שאני יכול לתת את הטיפול המיטבי לקהל המטופלים".

עוד אמר בר יוסף כי: "כבוד השופט חנן מלצר הבהיר כיצד להתפטר בצורה אישית וזה מה שעשינו היום - זה מהלך אישי. אני לא הייתי חלק מהעתירה לבג"ץ או לבית הדין לעבודה, לא קראו לי לדיון בשום שלב ולא שאלו אותי למה התפטרתי. לכן, אני לא חושב שאני מבזה שום בית דין. אני מאד מכבד את מערכת המשפט ורוצה להזכיר שהגורמים מנגד לא כיבדו את ההנחיות של כבוד השופט מלצר שהדריך אותם על מה לדון ואיך. ההודעה הזו נובעת מלחץ וחוסר אונים מצדם".

ברגע שעשרות מתמחים לא מופיעים ביום אחד - זה לא נראה כמו צעד אישי

"חד משמעית - זו היתה החלטה אישית שלי. אם רוצים להוכיח אחרת או לשמוע את דעתי - יכולים להזמין אותי ולהקשיב לדבריי. עד שלא עושים את זה לא יכולים לקרוא לזה קולקטיבי".

תגובת המתמחים

"מזה ארבעה חודשים לוין וחבריו מהאוצר דוחקים אותנו לפינה, והביאו אותנו למצב של משבר אמון חריף במערכת. איננו יכולים עוד לשלם את המחיר המקצועי בחיי החולים שלנו ואת המחיר האישי ולהקריב את המשפחות ואת הבריאות שלנו במאות שעות עבודה חודשיות ללא תמורה. אחרי 4 חודשים שאנו זועקים, הדבר היחיד שהאוצר הסכים לתת לנו זה יום מנוחה שבועי המגיע לכל עובד על פי חוק. אילן לוין שוב הוכיח שאינו כפוף לבית המשפט העליון, ובקרב המשפטי שנוצר אילן לוין ניצח את שופט בית המשפט העליון חנן מלצר. בצער רב אנחנו חשים היום כי נותרנו עם הגב לקיר ללא כל ברירה. איננו יכולים עוד לקחת חלק במערכת שאינה מכבדת את רופאיה וחיי אזרחיה".

מארגון ארב"ל, ארגון רופאי בתי החולים שקם כאופוזיציה להסתדרות הרפואית לאחר ההסכם וחולק עם המתמחים את אותו יצוג משפטי ומשרד יחסי ציבור, מביעים תמיכה בלתי מסויגת בצעד בו נקטו הבוקר המתמחים. מהארגון נמסר כי "מזה זמן שאנו עדים למסע ההשפלות שעוברים המתמחים ע"י המדינה והאוצר שהביאו אותם למצב של חוסר ברירה. השיא היה בזלזול שהפגינו כלפיהם פקידי האוצר במהלך שיחות המו"מ המבזות שלכאורה הציגו ביצוע של החלטת בית המשפט העליון. לאור מצב זה, לא נוכל להחזיק בכוח את הרופאים המתמחים עליהם נשענת המערכת כולה ושנושאים בעיקר הנטל עבור כלל ציבור הרופאים. אנו קוראים לראש הממשלה להתערב ללא דיחוי בטרם יתרחש אסון".

גמזו: למתמחים יש אחריות כלפי החולים

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו מתח בראיון לגלי צה"ל ביקורת על המתמחים שנטשו ואמר כי "הרופאים המתמחים מלינים על התנאים שלהם, ובצדק, אבל זה דבר שצריך להיעשות בשיחות ודיבורים ולא כך. אני רופא כמוהם וכרופאים יש להם שליחות. לא יתכן שברמב"ם באופן פתאומי בבוקר ניצב מנהל בית החולים מול העובדה והוא מבקש ממני לסגור את המיון. זו לא הדרך לנהוג וזה לא מקובל עלי".

גמזו הוסיף כי "אני מאלה שמובילים את המאבק לחיזוק הרפואה הציבורית ואני יודע כמה שווה רופא מבחינה איכותית בישראל. המצוקה והמשבר אמיתיים והם (המתמחים) צודקים כשהם משווים את מצבם לעומת מה שהם יכולים לקבל במקומות אחרים בעולם. אני גם מאד מצר על כך שהיו רק פגישות ספורות של שלוש שעות איתם. אבל על זה לא נוטשים מחלקות – אם יש תהליך של הידברות. זה מחייב אותי לקחת את השמות של האנשים הללו, ולהסביר להם שזו חציית גבול. זה לא עובד שנחשב לעובד שהתפטר אלא רופא שפשוט לא הגיע בבוקר לעבודתו".
.
גמזו התחייב כי למרות נטישתם של המתמחים בתי החולים יעבדו כסדרם: "העמדות לא יהיו ריקות - הן ימולאו על ידי בכירים. מערכת האשפוז תיתן את הפתרונות, הבכירים יתפסו את מקום המתמחים, כי אין ברירה. אני לא מוכן שהמערכת הזו, אחרי 8 חודשי השבתות, תיסגר. למתמחים אני קורא לחשוב היטב, לחזור בחזרה, זו לא הדרך. הדרך קשה ומורכבת, ונכון שקשה לנהל מו"מ עם האוצר, אבל אנחנו רופאים! והחולה בחדר המיון מצפה לראות את הרופא".

באשר לעתירה החדשה שהוגשה היום נגד העסקתם של רופאים במשך 26 שעות ברציפות אמר גמזו כי "לאורך המשא ומתן סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ואני הרגשנו כמעט לבד כששמנו את משך התורנות על השולחן. בשלב הזה אף אחד לא שיתף פעולה, כולם אפילו אמרו הפוך והפנו לנושאים אחרים. ברגע האמת הנושא הזה לא היה הדבר החשוב ביותר". עם זאת, גמזו מבהיר כי "אפשר עדיין לקצר את משך התורנות ואנחנו הנחנו הצעה כזו על השולחן. היום עם תוספת התקנים במערכת זו הצעה שאפשר להתקדם לעברה. גם בהסכם הזה הגענו להבנות שיהיה קיצור של משך התורנות במקצועות מסוימים בהליך הדרגתי. היינו היחידים שלחצו לכיוון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker