תביעה: "ההסתדרות הרפואית הפרה את הייצוג ההוגן כלפי הרופאים"

בית הדין האזורי לעבודה ידון היום בתביעה שהגישו ועדי הרופאים של ארבעה בתי חולים נגד איגוד העובדים שלהם ■ ההסתדרות הרפואית בתגובה: "ההסכם שנחתם משקלל את כלל האינטרסים"

רוני לינדר
רוני לינדר

<< הרופאים חוזרים היום לבית הדין לעבודה, הפעם בעקבות תביעה שהגישו ועדי הרופאים של בתי החולים איכילוב, רמב"ם, מאיר ואברבנאל נגד איגוד העובדים שלהם, ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י). בתביעה, טוענים ועדי בתי החולים כי הר"י ייצגה אותם באופן בלתי הולם במהלך המשא ומתן מול משרד האוצר.

ועדי הרופאים של ארבעת בתי החולים הגישו כבר לפני כחודשיים בקשה דחופה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב למתן צווי מניעה לחתימתו הסופית של ההסכם בין הרופאים לאוצר, בטענה כי ההסכם הושג "תוך הפרת חובת הייצוג ההוגן" מצדה של ההסתדרות הרפואית. השופט מיכאל שפיצר דחה את הבקשה להליך מזורז ודרש כי תוגש תביעה בהליך רגיל, אך הבהיר כי למרות שההסכם כבר חתום ורשום - אם יוחלט כי אכן התקיים יצוג בלתי הולם ניתן יהיה לבטלו.

כעת נטען בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד אשר סלע וסיגל פעיל ממשרד אריאל שמר ושות', כי הר"י נכשלה בייצוג הרופאים, בין השאר מכיוון שניהלה את המשא ומתן בחוסר שקיפות והתעלמה מקריאתם של רופאים רבים שלא לחתום על ההסכם, מכיוון שפרק זמן שנקבע ליישומו ארוך מדי ופוגע בזכויותיהם.

בהסתדרות הרפואית דוחים את הטענות ואומרים כי "ההסכם שנחתם מעניק ייצוג נאות לכולם, תוך שקלול כלל האינטרסים והצרכים. אנו מצרים על כך שישנה קבוצת רופאים שהרגישה לא מיוצגת, על אף העובדה שנציגיהם חברים בוועד המרכזי של הר"י, והם עודכנו לכל אורך הדרך בפרטי המשא ומתן".

ליאוניד אידלמן צילום: TheMarker

בתוך כך, נמשכים המגעים בין המתמחים וההסתדרות הרפואית לבין משרד האוצר, בהוראת שופט בית המשפט העליון חנן מלצר, שהנחה את הצדדים לקיים מו"מ מזורז במשך שבועיים ולדווח על ההתקדמות עד יום שני הבא, 10 בנובמבר.

מלצר הגביל בהחלטתו את המשא ומתן לשני תחומים הנוגעים למתמחים בלבד: תנאי העבודה שלהם והאפשרות של מתן מענקים כספיים. עם זאת, מלצר השאיר פתח לתקווה בקרב הרופאים בנוגע לדרישתם לקיצור משך ההסכם - שנחתם לתשע שנים - כאשר קבע כי על הפרקליטות ללוות את התהליך וליידע את ראש הממשלה, סגן שר הבריאות ושר האוצר, "כדי שינחו את צוות המשא ומתן מטעמם גם בהתחשב בדברים שנאמרו בדיון". בדיון זה התבטא מלצר כמה פעמים בנוגע לאפשרות לקצר את ההסכם ואף לפתוח אותו, אם תושג הסכמת שני הצדדים לכך.

בשבוע שעבר התקיימו שתי פגישות בין הצדדים ופגישה נוספת נקבעה לשלישי . גרסאות הצדדים לגבי תוצאות המפגשים שונות מהותית: בעוד שבאוצר מסרו כי הפגישה האחרונה התנהלה "ברוח טובה", המתמחים יצאו בהודעה לוחמנית ואמרו כי "משטר ה'לוויניזם' (הכוונה לאילן לוין, הממונה על השכר באוצר; ר.ל), במשרד האוצר הוא ככל הנראה מעל לכל דין במדינת ישראל. פקידי האוצר ממשיכים להתעלם מהחלטת השופט מלצר, מושכים זמן ומנהלים שיחות ריקות מתוכן ללא ניסיון למצוא פתרון אמיתי. תחושתנו היא שהאוצר הגיע לשיחות רק כדי להראות כלפי חוץ מצג שווא של משא ומתן ולא במטרה להגיע לפתרון אמיתי למשבר".

אם המשא ומתן בין הצדדים לא ישא פרי, יתחדש בשבוע הבא הדיון בבג"ץ בעתירה המקורית של המתמחים לבטל את פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה, שביטל את תוקף מכתבי ההתפטרות של המתמחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker