בית הדין לעבודה ביטל התפטרות המתמחים; תגובתם: "נעתור לבג"ץ"

(עדכון) לראשונה, בית הדין לעבודה מבטל מכתבי התפטרות אישיים; המתמחים: "זהו עניין עקרוני הנוגע לשאלות מוסריות של מה מותר ואסור לאזרח עובד במדינה דמוקרטית"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים267

בית הדין לעבודה פסק היום  כי התפטרות המתמחים בטלה מאחר שהיא קולקטיבית ומאורגנת. מכיוון שכך, היא נחשבת לצעד ארגוני אסור.

בתוך כך, השיחות בין משרד האוצר לבין ההסתדרות הרפואית ונציגי המתמחים התחדשו לאחר הפסיקה. השיחות יתמקדו במציאת פתרונות לבעיות שהעלו המתמחים. לאחר שהושגו הבנות במכלול הנושאים, סיכמו הצדדים לחזור ולהיפגש בימים הקרובים עם יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן ועם נציגי המתמחים.

המתמחים מסרו כי "פסיקת בית הדין רומסת ברגל גסה ובאופן בוטה, בפעם השנייה, זכויות אזרח בסיסיות. הפסיקה הופכת סכסוך עבודה מקומי לעניין עקרוני הנוגע לשאלות מוסריות של מותר ואסור לאזרח עובד במדינה דמוקרטית. היא מותירה פתוחה את השאלה העקרונית הנוגעת לאופן ההתפטרות של עובד ממקום עבודתו, לאחר שמילא ככתבן וכלשונן את כל הנחיות בית הדין וגם לאחריהן נאסר עליו להתפטר. הסוגיה העקרונית תוכרע בערכאות המשפטיות העליונות של מדינת ישראל".

בית הדין קבע כי "נוכח המשך קיומם של יחסי עובד ומעביד, ומשלא פסקו יחסים אלה, על כלל הרופאים להתייצב לעבודתם ולהמשיך בה כסדרה וכהלכתה". אי התייצבות לעבודה, מהוווה נטישה בלתי מאושרת של העבודים את מקום עבודתם, על כל ההשלכות הנובעות מכך".

בית הדין הביע תקווה כי "בהכירנו את ציבור הרופאים כציבור נורמטיבי ושומר חוק, שטובת הרפואה הציבורית לנגד עיניו, אני סמוכים ובטוחים כי יתייצב לעבודה וימלא את חובתו מימים ימיה ככל הנדרש".

ממשרד האוצר נמסר כי "למרות פסיקת בית הדין, בכוונת המדינה להמשיך ולעשות ככול הנדרש על מנת למצוא פתרונות נוספים לטובת מערכת הבריאות בישראל".

הממונה על השכר, אילן לוין, הדגיש כי כל הפתרונות שהועלו בפני המומחים במסגרת הפגישות שנערכו עד כה עומדים בתוקפם וכי הוא קורא לשוב לדיאלוג יחד עם הסתדרות הרופאים.

בית הדין מבהיר כי: "בפסיקתנו, אין כדי למנוע המשך המגעים בין המעסיקים לבין ההסתדרות הרפואית ונציגי הרופאים במגמה ליישב את המחלוקות בדרכי שלום, באופן שמערכת הבריאות כולה תדע רגיעה ותוכל להתפנות לייעודה העיקרי - שהוא טיפול בתושבי ישראל ובריאותם"

בית הדין אף מודה, כי "ערים אנו לכך, כי מסקנתנו זו והצווים היוצאים תחת ידינו עשויים לעורר אווירה קשה במערכת הרפואה בכלל ואצל הרופרים המתמחים בפרט. התפטרותם נבחנה על התשתית הרחבה של משפט העבודה הקיבוצי ונורמות היסוד שבבסיסיו התחייבות לשמירה על יסודות הדמוקרטיה, הסדר החברתי ויחסי עבודה קיבוציים תקינים כמתחייב במדינת ישראת מאז הקמתה".

משרד הבריאות זימן את כל מנהלי בתי החולים לפגישה דחופה בשעה 14:00, בה ינחה אותם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, כיצד להתמודד עם המשבר.

ממשרד הבריאות נמסר: "אנו קוראים לכל הרופאים בשורות בתי החולים, כאלה שהגישו מכתבים וכאלה שלא, מתמחים, מומחים ומנהלים להחזיר את העבודה בבתי החולים לסידרה, עוד היום. על הרופאים לכבד את החלטת בית הדין ולתת למערכת הבריאות לצאת משעתה הקשה. הציבור מצפה מהם להחזיר את הסדר לבתי החולים ולתת לעם ישראל שקט ושלווה בימי החג ובזמן הגשמת משאלתנו לחזרת גלעד שליט לחיק משפחתו".

החלטתה של שופטת בית הדין לעבודה, נילי ארד, מגיעה יותר מ-24 שעות לאחר תום הדיון המרתוני שהתקיים בעניין בבית הדין ויומיים לאחר תחילת התפטרות המתמחים בפועל.

העובדה כי לקח לבית הדין זמן כה רב להכריע, מעידה על הקושי שלו לקבל החלטה כה חריגה של מניעת התפטרות בפעם השנייה בתוך חודש. עתה, העיניים נשואות לתגובת המתמחים - שחלקם כבר הודיעו מראש כי לא יכבדו צווי מניעה אם יוצעו להם כאלה. כמו כן, התיק צפוי להגיע לבג"ץ.

לפני חודשיים התפטרו לראשונה מתמחים באופן קבוצתי ובית הדין קבע כי "מדובר בשביתה בתחפושת" וביטל את ההתפטרות. כתגובה לכך, החלו המתמחים להתפטר מחדש - הפעם באופן פרטני באמצעות מכתבי התפטרות אישיים. אך גם במקרה זה, מצא בית הדין סממנים קבוצתיים להתפטרות וקבע כי היא קולקטיבית ועל כן אסורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker