17 אלף שקל תמורת 350 שעות - האם מדובר בשכר גבוה?

כשהמתמחים נהפכים למומחים, לעתים קרובות שכרם יורד

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

>> ססמאות רבות הופרחו לאוויר בחודש האחרון, משני הצדדים, לגבי שכר המתמחים והמומחים הצעירים. המתמחים, מחד, מדברים על כך שהם מרוויחים 26 שקלים לשעה, "פחות מעוזרת בית", אבל לא מציינים כי מדובר בשכר הבסיס בלבד, שעליו יש עוד תוספות שונות, כך ששכרם האמיתי לשעה גבוה בהרבה. האוצר, מנגד, שלף השבוע את דו"ח שיאני השכר, שבו מככבים רופאים, ורמז כי הרופאים הם רודפי בצע. זאת, מבלי לציין כי הרופאים שיאני השכר הם שכבה קטנה מבין הרופאים, בעוד שהמתמחים והמומחים הצעירים, העומדים בלב המשבר הנוכחי, מסתפקים בשכר נמוך משמעותית.

בניסיון לעשות מעט סדר בדברים, הנה נתוני האמת על שכר המתמחים והמומחים הצעירים.

המתמחים

נתחיל במתמחים, הזועקים על שכרם הזעום, שאינו מאפשר להם קיום בכבוד. לפי נתוני האוצר, כיום שכרו של מתמחה במקצוע רגיל במרכז המדינה שמבצע שש תורנויות בחודש, מהן שלוש תורנויות במחלקה, שאחת מהן ביום שישי, ושלוש תורנויות מיון (שהשכר עבורן גבוה יותר), עומד על 15,013 שקל ברוטו בחודש. בתום ההסכם, מתמחה זה ישתכר 19,353 שקל בחודש.

מתמחה בפריפריה מרוויח כיום 15,300 ברוטו בחודש. בתום ההסכם ישתכר 23,135 שקל. מתמחה במקצוע במצוקה (כמו פנימית וכירורגיה) במרכז משתכר היום עבור משרה, שכוללת את שש התורנויות שצויינו, 16,878 שקל בחודש, ובתום ההסכם שכרו יעלה ל-22,477 שקל.

מתמחה במקצוע במצוקה בפריפריה משתכר היום 17,211 שקל בחודש, ובתום ההסכם ישתכר 26,725 שקל.

הסכומים הללו נשמעים מכובדים למדי, אך יש לקחת בחשבון את כמות השעות הגדולה שמשרה כזו כוללת. המתמחה עובד לכל הפחות 258 שעות חודשיות. שבוע העבודה הרשמי של רופא הוא 186 שעות חודשיות, ועל כך נוספות שש תורנויות, שבהן הוא עובד לפחות 18 שעות נוספות (תורנות רשמית נמשכת בין 8 בבוקר ל-10 בבוקר שלמחרת). מכך יש להפחית שש שעות כפול שישה ימים, שבהם המתמחה הולך הביתה לאחר התורנות.

עם זאת, מדובר במינימום בלבד. במקרים רבים נשארים המתמחים גם לאחר השעה 10 בבוקר (דבר שאסור על פי חוק, אגב, אך בכל זאת מתקיים בפועל), ובמקרים רבים נוספים המתמחים נשארים בבית החולים גם מעבר לשעה 16 בימי העבודה הרגילים. לכך נוספות התורנויות שמבצעים המתמחים בימי שישי, שאחריהן הם אינם מקבלים יום מנוחה (שבת), כך שבשבועות כאלה הם עובדים אף יותר שעות.

בפועל, מתמחים רבים יכולים להגיע ל-300 שעות עבודה חודשיות ואף יותר, ולכן מבחינתם מדובר במשכורת שהיא למעשה עבור שתי משרות כמעט מלאות.

א', אחד המתמחים ששלח לנו תלוש שכר, הוא כירורג באחד מבתי החולים הממשלתיים במרכז הארץ. א' ביצע ביוני שמונה תורנויות, שש מהן תורנויות מיון - הנחשבות קשות ויקרות יותר. לפי החישוב שלו, הוא עבד באותו חודש לא פחות מ-350 שעות: "8 תורנויות של 30 שעות הן 240 שעות (הערה: במחלקה של א' משאירים את המתמחים בכירורגיה לנתח גם לאחר סיום התורנות, וכל תורנות נמשכת 30 שעות - ר.ל.ג), 3 ימי חופש בלבד בחודש (עובד 2-3 סופי שבוע, ומקבל שישי אחד חופשי), וכן 11 ימי עבודה רגילים, שבהם עובדים לכל הפחות 10 שעות", מסכם א'. שכרו של א' באותו חודש הגיע ל-17,117 ברוטו (כ-11 אלף שקל נטו).

המומחים

המתמחים מרבים לדבר על כך שאחת הבעיות שלהם היא שאינם רואים אופק מהרגע בו יהפכו למומחים. מכיוון שהם מפסיקים לבצע תורנויות, שכרם לא עולה ברגע שהם מסיימים את ההתמחות והופכים למומחים, ובמקרים מסוימים אף יורד. בנוסף, הם מפסיקים לקבל את תוספת המתמחה.

מנגד, הם עובדים הרבה פחות שעות לאחר שהם מפסיקים לבצע תורנויות, ומשרתם בבית החולים מורכבת מעבודת הבוקר ומכוננויות, בהן עליהם להיות זמינים לקריאות טלפוניות ול"הקפצה" למחלקה.

רמת הקושי והפעילות של הכוננויות האלה משתנה ממחלקה למחלקה, כשבחלק מהמקרים הכוננות היא פעילה מאד וכוללת התייעצויות טלפוניות רבות ואף הגעה פיסית לבית החולים, ובמקרים אחרים הכוננויות "שקטות" יותר.

חשוב לציין גם כי נכון להיום, במחלקות רבות שכרו של מומחה צעיר ממרכז המדינה במקצוע רגיל שמבצע 6 כוננויות בחודש, מהן שלוש במחלקה שלו (שתי תורנויות בימי חול ואחת בשישי) ושלוש במיון (שתיים ביום חול ואחת בשישי) הוא 15,507 שקל ברוטו בחודש. בתום תקופת ההסכם ב-2019, שכרו יעלה ל-19,932 שקל.

בפריפריה מקבל אותו מומחה כיום 16,876 שקל לחודש, ושכרו יעלה ל-23,440 שקל ב-2019. אותו רופא במקצוע במצוקה במרכז מרוויח היום 18,320 שקל, ושכרו יעלה ב-2019 ל-23,440 שקל, ואילו רופא במקצוע במצוקה בפריפריה בפרופיל זה מרוויח כיום 19,802 שקל בחודש, ושכרו יעלה בתוך 8 שנים ל-29,111 שקל.

מדובר בפרופיל ממוצע בלבד. בחלק מהמקרים, מומחים ממשיכים לבצע תורנויות גם לאחר שנהפכו למומחים - תלוי במקצוע הרפואי ובמספר הרופאים במחלקה. בפריפריה, מומחים רבים מבצעים תורנויות דרך קבע. מנגד, בחלק לא קטן מהמחלקות אין מספיק כוננויות "לחלק" למומחים, כך שגם רופאים שמעוניינים לבצע כוננויות כדי להגדיל את שכרם - נאלצים להסתפק בשכר נמוך יחסית.

אחת ההצעות המדוברות בימים אלה במערכת הבריאות לפתרון המשבר הוא הבטחה של שש כוננויות בחודש למומחה, מה שיבטיח רמת השתכרות מכובדת לכלל המומחים, וימנע תופעות בעייתיות של "תחרות" בין רופאי המחלקה על הכוננויות, דבר שלעיתים מהווה תמריץ שלילי להוספת רופאים למחלקה על מנת להקל בה את העומס.

לדברי אחד המתמחים שמובילים את המאבק, "העובדה שהשכר לא עולה ולעיתים אף יורד ברגע שהופכים ממתמחים למומחים היא אחת הבעיות הקשות ביותר מבחינתנו. בחו"ל המתמחים יודעים שהם עובדים קשה במשך כל ההתמחות, אבל בסיומה מצפה להם עליה דרמטית בשכר. בישראל, ברגע שנהפכים למומחים השכר לעיתים יורד או לא משתנה מהותית, והרופא נאלץ לעבוד אחר הצהריים במקום אחר כדי להתפרנס בכבוד".

אחד הפתרונות בהסכם לבעיית המתמחים הוא הגדלה ניכרת של ערך התורנויות, במטרה לעודד אותם לבצע תורנויות גם כמומחים. לפי ההסכם, מומחה צעיר שיבצע תורנות מיון יקבל עבורה 2,200 שקל, עבור תורנות ביום שישי יקבל 2,800 שקל ועבור תורנות מלאה בשבת 3,500 שקל. ערך התורנות גדול יותר בפריפריה ועם העלייה בוותק הרופא. בנוסף, מציע האוצר מתכונת של תורנויות חצי (עד 23:00), עבורן יקבל המומחה 1,890 שקל לתורנות מיון בימי חול ו-3,000 שקל בשבת.

טענה מרכזית נוספת של המתמחים היא לגבי אורך ההסכם - העובדה שהתוספת לשכר מחולקת על פני תשע שנים (שמונה שנים מהיום): "ברגע שאין הצמדה למדד, יש שחיקה ניכרת בתוספת. אם היו נותנים לנו את כל התוספות מחר בבוקר, לא הייתה מחאה וכולם היו עומדים בתור לעבוד בבית החולים. אבל כשזה נפרש על פני תשע שנים, השחיקה גדולה מאוד ולמעשה זה רק שימור ההשתכרות ולא הרבה יותר מזה", אומרים המתמחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker