רוני לינדר

>> הדלפה מתוזמנת היטב שהגיעה כפי הנראה מלשכתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ביום ראשון בערב הצליחה להרגיז כהוגן את המתמחים המתפטרים. לפי הפרסום שהתבסס על ההדלפה, משרד הבריאות מתכוון לפטור מאות סטודנטים לרפואה שלמדו בחו"ל מבחינות ההסמכה ולקבל אותם מיידית לעבודה כדי שיחליפו את המתמחים המתפטרים.

מבחינת המתמחים היה מדובר בהכרזת מלחמה - החלפתם המיידית ברופאים, תוך ויתור על הרמה המקצועית הנדרשת מרופאים בישראל וניסיון לשבור את רוחם ומחאתם. עם זאת, המציאות מורכבת בהרבה מכפי שפורסם.

בעייתם של הסטודנטים בוגרי חו"ל היא קשה ומוכרת היטב למשרד הבריאות. הבעיה המרכזית היא בחינות ההסמכה הכמעט בלתי פתירות שהם נאלצים לעבור כדי להתקבל לעבודה בישראל.

בישראל יש כיום קרוב ל-1,000 רופאים שהשלימו את לימודיהם בחו"ל. יותר ממחציתם עברו את מבחני ההסמכה של האיחוד האירופי, ולכן הם רשאים לעבוד כרופאים בכל אחת ממדינות האיחוד. עם זאת, מאחר שאינם מצליחים לעבור את בחינת ההסמכה הישראלית, הם אינם יכולים לעסוק במקצועם בישראל.

הנתונים מדברים בעד עצמם: לבחינת ההסמכה האחרונה של משרד הבריאות, שהתקיימה בפברואר 2011, ניגשו 788 ישראלים בוגרי בתי ספר לרפואה מחו"ל שעברו את בחינות ההסמכה במדינות שבהן למדו. רק 22% מהם עברו את המבחן. לשם השוואה, בקרב סטודנטים שלמדו בישראל ועוברים בחינת הסמכה שונה לחלוטין, שיעור ההצלחה קרוב ל-100%.

בעקבות הבחינה הקשה התארגנו הרופאים למחאה, שאילתות דחופות הוגשו לכנסת, והנושא הגיע עד לדיון מיוחד בכנסת. משרד הבריאות קבע מועד לבחינה חוזרת. אל הבחינה ניגשו כ-600 סטודנטים, ומתוכם עברו שלושה בלבד.

בחודשים האחרונים, גם בעקבות עתירה שהוגשה בנושא, מחפשים במשרד הבריאות פתרון לבעיה ואף הוקמה ועדה לטיפול בה. עם ההחלטות שמתגבשות במשרד נמנות הרחבה של הפטורים הניתנים כיום לבוגרים מחמש מדינות (ארה"ב, דרום אפריקה, בריטניה, צרפת ואוסטרליה) לכל בוגרי מדינות האיחוד האירופי, וכן השוואת הבחינה של בוגרי חו"ל לזו של בוגרי ישראל. פתרונות אלה אינם אמורים לפגוע באיכות הרופאים הנכנסים למערכת. בשל מצוקת המערכת בעקבות התפטרות המתמחים, שוקלים במשרד הבריאות לקדם את הפתרונות האלה. עם זאת, אין מדובר בצעד מיידי, ומעבר לכך - ודאי שאין מדובר בפתרון שיספק למערכת רופאים בהיקף שיחסר לה באופן מיידי עם ההתפטרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker