סיעוד: טרכטנברג מציע רפורמה חלקית - שסותרת את זו של משרד הבריאות

בנוסף, הדו"ח קובע כי יש להקשיח את מבחן הזכאות של הקשישים המקבלים סיעוד בביתם ולבחון לא רק את הכנסתם, אלא גם את נכסי הנדל"ן וההון שברשותם

רוני לינדר
רוני לינדר

הפרק היחיד שכולל המלצות מעשיות הקשורות בבריאות בדו"ח טרכטנברג הוא הפרק שעוסק בסיעוד. רק לפני כמה שבועות הציג סגן שר הבריאות יעקב ליצמן את התוכנית של משרדו להכללת הסיעוד בסל הבריאות, כנגד העלאת מס הבריאות בכחצי אחוז.

לפי תוכנית משרד הבריאות, שהיא למעשה רפרורמה דרמטית בתחום הסיעוד, יועלו שעות הזכאות לטיפול סיעודי בבית ותורחב הזכאות לקודים לאשפוז סיעודי ציבורי. בהתאם למודל המוצע, תוגדל הזכאות לטיפולים סיעודיים בקהילה ובאשפוז בתוספת של עד 50% לשעות הטיפול השבועיות בקהילה ויבוצעו הקלות במבחני הכנסה לקבלת קודים סיעודיים.

הרפורמה היא גם אוניברסלית, כלומר: כולם יוכלו להנות ממנה, גם בעלי הכנסות גבוהות ששילמו כל חייהם דמי ביטוח לאומי אך "נכשלו" במבחן ההכנסה לסיעוד. בדו"ח טרכטנברג יש התייחסות חלקית בלבד לנושאים שעולים מהרפורמה שמתכנן משרד הבריאות. הדו"ח מתייחס אך ורק לסיעוד בקהילה, כלומר בביתו של הקשיש - ולא לאשפוז הסיעודי שמהווה הוצאה גדולה בהרבה.

בנוסף, הדו"ח קובע כי יש להקשיח את מבחן הזכאות של הקשישים המקבלים סיעוד בביתם ולבחון לא רק את הכנסתם, אלא גם את נכסי הנדל"ן וההון שברשותם - בטרם קובעים את זכאותם לסיוע.

בניגוד לעיקרון האוניברסליות שרוצים לקבוע במשרד הבריאות, בדו"ח טרכטנברג מדובר על הקצאה פרוגרסיבית יותר של המשאבים, "באופן שיעניק תמיכה גדולה יותר לקשישים סיעודיים ברמות תלות גבוהות במטרה למנוע ככל הניתן את הצורך במיסוד (אשפוז סיעודי; רל"ג)".

עוד ממליץ הדו"ח "לשפר את הקשר ושיתוף הפעולה בין הגופים הממשלתיים השונים. במסגרת זו ייבחן מתן מענה במסגרות קהילתיות לקשישים סיעודיים באמצעות תגבור מערך הקהילות התומכות ומרכזי היום לקשישים והגדלת הזמינות שלהם לאוכלוסייה... להמשיך לשפר את הקשר, והתאום בין הגופים ולצרף גם את המוסד לביטוח לאומי וזאת כדי לשפר את הטיפול שניתן לקשיש בקהילה, תוך הפנמת העלות הכוללת של הטיפול באוכלוסייה זו". עם זאת, הדו"ח לא מדבר על איחוד הגופים תחת קורת גג אחת כפי שמציע משרד הבריאות.

בנוסף, מציע הדו"ח כי "באמצעות שיפור והרחבה של השירותים הניתנים לקשישים, במסגרת שעות סיעוד בחוק הביטוח הלאומי על ידי עובדים ישראלים או במסגרות קהילתיות משלימות, ניתן יהיה לבסס בצורה טובה יותר את הטיפול בקשישים בעלי דרגות תלות גבוהות יותר, על עובדים ישראלים". יצוין כי בוועדת טרכטנברג השתתפו שני אנשים מרכזיים המתנגדים מאד לרפורמה של ליצמן: אסתר דומיניסיני, מנכ"לית הביטוח הלאומי, וגל הרשקוביץ, הממונה על התקציבים באוצר. אם יתקבלו המלצות טרכטנברג בנושא הן יבטלו למעשה את הרפורמה שליצמן מתכנן בענף, ושנתנה תקווה לרבים שכיום אינם מסוגלים לממן את הטיפול הסיעודי ותלויים בביטוחים פרטיים ויקרים.

סגן השר ליצמן, הופתע לגלות את פרק הסיעוד בהמלצות הוועדה, וזעם על מה שגילה בו: "אני לא אתן לטרכטנברג להרוס את תכנית הסיעוד שאני יזמתי", אומר ליצמן. "הפרק על הסיעוד נכתב בלי שאפילו התייעצו איתי, למרות שאני הגשתי להם את התוכנית שלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ