812 מתמחים יתפטרו בעוד שבועיים; מנהל מחלקה: "חושש מאסונות"

רופאים בכירים לנתניהו: "התערב לפני שיקרה אסון שיחייב ועדת חקירה"; מנכ"ל הכללית דפס: "ניתן לתקן את ההסכם בלי לפתוח אותו"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים71
רוני לינדר

מועד כניסתה לתוקף של התפטרות המתמחים מתקרב, ובמערכת הבריאות כבר מורגשת דריכות גדולה לקראת יום שלישי ה- 4 לאוקטובר, היום שבו יתחילו להיכנס מכתבי ההתפטרות לתוקף.

מתמחים מגישים מכתבי התפטרות.צילום: מילרוד מוטי

עד כה התפטרו 812 מתמחים מבתי חולים ברחבי הארץ, כאשר במספר בתי חולים המספרים גבוהים במיוחד: באיכילוב 148 מתפטרים, ברמב"ם 112, בשיבא ובמאיר - 105 מתפטרים כל אחד, בבלינסון ושניידר 105 מתפטרים, ובהדסה 99. ההתפטרות נכנסת לתוקף בתקופה רגישה במיוחד של חגי תשרי, בה בחלק מהימים מרפאות קופות החולים סגורות ועומס רב של חולים מתנקז לחדרי המיון ובתי החולים.

ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות, ד"ר חזי לוי, הורה אתמול למנהלי בתי החולים בהם התפטרו מתמחים לבטל את חופשותיהם בתקופה זו, וכן את חופשותיהם של מנהלי מחלקות בהן מספר גבוה של מתפטרים. בנוסף, הנחה לוי את המנהלים להעביר לידיו את אופן היערכותם להתפטרות, ואת מספרי המתפטרים, סגירת/איחוד מחלקות, צמצום פעילות רפואית ו"אורך הנשימה המשוער של הפעילות במתכונת זו".

לדברי לוי, "אנחנו לא יודעים כמה יתפטרו בפועל, אבל אין ספק שמדובר בהיקף גדול מאוד. הבעיה היא לא רק ההיקף אלא הפיזור: נוצר מצב שמחלקות שלמות מתייתמות מרופאיהן, דבר שללא ספק היקף גדול שמקשה מאד על מתן השירותים באופן שהתרגלנו. כרגע אנחנו פועלים בשני מישורים: לראות כיצד ניתן בכל זאת להגיע להבנה כדי למנוע את ההתפטרות, ומנגד להיערך אליה".

כחלק מהניסיונות "להרגיע" את השטח החל משרד הבריאות בחלוקה מיידית של תקני מתמחים לפריפריה (כ- 240 תקנים), וכן הוחלט במשרד להקדים כבר לעכשיו (במקום בעוד שנה וחצי כפי שכתוב בהסכם) את חלוקת חלק מתקני המתמחים לבתי חולים למחלקות בבתי חולים במרכז בהם מצוקת התקנים ועומס התורנויות גדולים במיוחד. בניגוד להתפטרות הקודמת של 1,000 המתמחים, בה פנתה המדינה לבית הדין הארצי לעבודה כדי למנוע את ההתפטרות, נראה כי הפעם לא תנקוט המדינה צעד דומה, הן בשל העובדה שהפעם מדובר בהתפטרות אישית של המתמחים, והן בשל ההכרה כי לא ניתן להמשיך להתמודד עם הבעיה בדרכים משפטיות.

היום שיגרו רופאים בכירים מבתי החולים איכילוב, רמב"ם, מאיר, וולפסון, בני ציון ואברבנל מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו הם מתריעים על קריסת מערכת הבריאות "בתוך ימים" מרגע ההתפטרות של המתמחים. מדובר בוועדים אשר מקימים בימים אלה ארגון חדש שאמור לאגד את רופאי בתי החולים (ארב"ל) ולהתפלג מההסתדרות הרפואית, ואף הגישו נגד הר"י תביעה על יצוג בלתי הולם.

"אנו פונים אליך ודורשים את התערבותך הדחופה במשבר", כתבו הרופאים לנתניהו, "כבר היום ישנם אגפים שלמים שעתידים להישאר עם רופאים בודדים בלבד החל מה-4 באוקטובר, וצפויים לעמוד בפני קריסה גם ללא הלחץ הנוסף בימי החג. אנו מפצירים בך להתערב באופן דחוף על מנת להביא לפתרון בהול של המשבר, בטרם יתרחש אסון בסדר גודל שיביא להקמת ועדת חקירה נוספת ומיותרת". עם זאת, הרופאים הבכירים מביעים תמיכה במתמחים המתפטרים וקובעים כי "דרישת הרופאים לשיפור דרמטי של תנאי השכר העלובים שלהם, לקיצור משך ההסכם וטיפול מהותי בקיצור התורנויות הן דרישות סבירות שלולא ההסכם המחפיר שנחתם היו מביאות למהפך אמיתי של ממש באיכות השירות הניתן לתושבי ישראל".

חזי לויצילום: מיכל פתאל

במחלקה כירורגית במרכז הרפואי שיבא, אותה מנהל פרופ' מרדכי גוטמן, התפטרו כל המתמחים - 11 בסך הכל, והמחלקה תשאר ב-4 באוקטובר עם תשעה רופאים בכירים שיאלצו לשאת לבדם בכל נטל העבודה. לדברי גוטמן, "ברור שנאלץ לצמצם את הפעילות בצורה דרמטית כי המתמחים מבצעים את רוב עבודת היומיום, והם יותר ממחצית מכוח העבודה. זה יפגע בעיקר במרפאות חוץ ובניתוחים האלקטיביים (מתוכננים מראש) שלא נוכל לבצע עם כל כך מעט רופאים. כירורגיה זה מקצוע יחסית 'כבד' בכוח אדם - בניתוח צריך 2-3 אנשים, ואי אפשר להגיד שרק אחד ינתח. הבעיה היותר קשה שאני צופה תהיה בערב ובלילה כי המתמחים הם גם התורנים שמחזיקים את המחלקה אחרי שעות העבודה".

"הייתה כאן התלבטות מה לעשות - האם המומחים צריכים להגיד 'בעיה שלכם' ולבצע רק את הדרוש מהם בשגרה, או לעבוד יותר כדי לנסות לכסות על המחסור ברופאים", מוסיף גוטמן. "החלטנו לעשות מאמץ מיוחד, כי מה אנחנו יכולים להגיד לחולה שהגיע למשל אחרי השעה חמש בערב, או לאדם שהגיע למיון? שהרופאים הלכו כי הם דואגים למעמד הרופא ובינתיים תמות? אני לא יכול לדמיין סיטואציה כזו". עם זאת, הוא מבהיר כי "זה לא יהיה פשוט - כי מדובר באנשים מבוגרים ובכמות קטנה מדי, ומומחה שיהיה תורן כל הלילה לא יוכל כמובן לעבוד למחרת. המערכת לא תוכל לתפקד כך לאורך זמן. הסיטואציה תהיה מסוכנת, אנשים לא יטופלו כהלכה, ואני מאד חושש מאסונות".

אתה תומך במתמחים המתפטרים?

"הרופאים המתפטרים הם אנשים נהדרים ומצטיינים, שבאמת מאמינים שצריך לשנות את מעמד הרופא. הם באמת מרגישים שהמדינה מזלזלת בהם. אני תומך בהם ויותר קל להם ללכת כשהם יודעים שאבא גוטמן שומר על החולים. אבל זה לא יוכל להחזיק יותר מדי זמן - האפקט יהיה מהיום הראשון, ותוך ימים בודדים תהיה שחיקה מאד קשה לצוות. אני מקווה שהציבור יעזור ויבין שיש לנסות להימנע מבתי החולים ככל הניתן כי זה יהיה מצב מסוכן. אני מקווה גם שמישהו למעלה יתעשת ויבין שצריך לתת לציבור הזה סולם לרדת מהעץ ולא להגיד להם 'חתמנו על הסכם ותקפצו לנו'. מנגד, אני מקווה שגם המתמחים לא ילכו רחוק מדי עם הרטוריקה של הבגידה והאובדן כי אחרת יהיה להם קשה מאד לחזור. זה מדאיג אותי".

אלי דפס, מנכ"ל שירותי בריאות כללית שבבעלותה 14 בתי חולים, וביניהם מאיר ובילינסון בהם מספר המתפטרים גבוה ביותר, מבהיר כי הקופה נערכת להתפטרות, אך קובע כי עדיין ניתן למצוא פתרון שימנע אותה: "אני מקווה מאד שהמתמחים יתעשתו ויחזרו למערכת להלחם מתוכה כדי להשיג את התנאים הטובים ביותר עבורם", אומר דפס ל-TheMarker. לדבריו, "יש מקום לעצור רגע ולראות אם אפשר לתקן משהו - בלי פתיחת ההסכם. הקריאה הזו מופנית למתמחים. אני לא יכול להכיר בהם כקבוצה נפרדת כי יש להם מנהיגות נבחרת - ההסתדרות הרפואית. אני קורא למתמחים לבקש מההסתדרות הרפואית לפנות יחד איתם למעסיקים, ואנחנו מבטיחים להקשיב להם. למתמחים מגיע הרבה ואנחנו מוכנים לשמוע אותם. גם ההסתדרות הרפואית מוכנה להקשיב להם ולבוא איתם. הכללית מוכנה להגיע למצב שהם מקבלים הבהרות ואפילו תיקונים מסוימים להסכם שניתן לבצע מבלי לפתוח את ההסכם כדי לשפר את מצבם. לדוגמא, מכיוון שיקח זמן עד שמספר התורנויות ירד ל- 6 בחודש, ניתן להחליט שנותנים פיצוי כספי מוגדל למי שעושה יותר מ- 6 תורנויות, או לשפר את תנאי העבודה שלהם בתחומים כמו מקום ראוי לשבת ולישון, הסעות טובות יותר וכדומה".

דפס מוסיף כי "אנחנו נתארגן ליום ההתפטרות, אבל אני לא רואה בזה סוף פסוק ואין לי שום עניין ב'לנצח' את המתמחים. יש לנו יכולת לתת להם הבהרות ומספיק כוח כדי לבצע תיקונים שיש בהם משום שיפור מצבם. אבל אנחנו לא יכולים לדבר עם נציגות לא רשמית - אנחנו חייבים נציגות של הר"י בדיון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker