המתמחים יפגינו נגד ההסכם בין האוצר להסתדרות הרפואית; בכירים במערכת יממנו את המתמחים

"לאחר התפטרות הרופאים והמתמחים לא יהיה מי שיחליף אותם"

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
הילה ויסברג

הערב צפויה להתקיים הפגנת "1,000 המתפטרים" בסינמטק בתל אביב, שבה ישתתפו המתמחים והרופאים שמתכננים להתפטר ב-4 בספטמבר, אז ייכנסו לתוקף מכתבי הפיטורים שהגישו בתחילת החודש.

אל המפגינים יצטרפו גם מאות סטאז'רים לרפואה, שכ-300 מהם חתמו שלשום על מכתב המיועד למנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו, שבו הביעו את תמיכתם במתמחים וברופאים המתפטרים, ופסקו כי לא ישמשו מחליפיהם אם יידרשו לכך. יואב ברוך, סטאז'ר באסף הרופא שהשתתף בהפגנת ההזדהות עם המתפטרים ביום ראשון, ציין כי "לאחר התפטרות הרופאים והמתמחים לא יהיה מי שיחליף אותם".

אתמול התכנסו ראשי ועדים ורופאים בכירים מבתי החולים איכילוב, רמב"ם, שיבא, מאיר, אסף הרופא ואברבנל והצהירו על תמיכה במאבק הרופאים הצעירים. במסגרת תמיכתם החליטו הבכירים על כמה צעדים שיחלו מ-4 בספטמבר: "אמץ מתמחה - כל רופא בכיר ייקח תחת חסותו רופא צעיר; החל מרגע זה תחל החתמה בקרב הרופאים הבכירים על תרומה של יום עבודה חודשי. הכסף יועבר לחשבון לתועלת הציבור שיוקם על ידי עורכת הדין טל קרת וישמש למימון הרופאים הצעירים; בנוסף, הרופאים הבכירים יתרמו את תלושי החגים, שיעברו למימון הרופאים הצעירים".

שלשום שלח יו"ר ההסתדרות הרפואית (הר"י), ד"ר ליאוניד אידלמן, מכתב לרופאים שבו קרא להם לחזור בהם מכוונת ההתפטרות ופסק כי "המאבק הסתיים. השגנו את היעדים שהצבנו בפנינו בתחילת המאבק. אני מצרף למכתב זה נתונים העולים מההסכם שאמורים להזים שמועות ופרשנויות מטעות ולסייע לכם לקבל החלטה מבוססת לגבי המשך עבודתכם ברפואה הציבורית. ההחלטה להתפטר, לעת הזאת, היא החלטה אינה הגיונית ואינה מוצדקת. אני קורא לכם לחזור בכם מכוונת ההתפטרות. אני בטוח שרובכם רואים ברפואה שליחות ודרך חיים".

במצגת של הר"י צוין כי התוספת השעתית לכלל הרופאים היא 32% (לבסיס טבלת השכר) עם תוספות משתנות היא 49% - תוספת שאינה משקללת תורנויות וכוננויות, כפי שטענו המתפטרים. בנוסף צוין כי התוספת הריאלית לשכר הרופאים השעתי בניקוי האינפלציה הצפויה היא כ-12% - לפי חישוב של אינפלציה של 2.6%-2.7% לשנה.

עם זאת, לפי גרסת נציגי המתפטרים, ההעלאה בשכר השעתי הריאלי היא 0.5%-2% בלבד, בהתבסס על הנחת אינפלציה שנתית של 2.8%. בהסתדרות הרפואית הדגישו כי פרישת התשלומים היא של 70% מסכום ההסכם הכולל - 2.5 מיליארד שקל - בתוך שלוש שנים, ולכן לא ניתן להתייחס אל תוספת השכר כאילו היא מחולקת על פני שמונה שנים באופן שווה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker