מעל החוק: רה"מ שחגג עם בניו בפסח - דורש פטור מבידוד בחגים

ביד אחת מפיק משרד הבריאות סרטון הסברה שקורא לציבור לשמור על הבידוד עד תומו למרות בדיקה שלילית, וביד השניה מאשר לנבחרי ציבור להפר לחלוטין את ההנחיה הזאת

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בבית הלבן, בחתימת ההסכם עם האמירויות ובחריין
נתניהו בבית הלבן, בחתימת ההסכם עם האמירויות ובחרייןצילום: חשבון הטוויטר של נתניהו, צילום מסך

"קיבלתי תשובה שלילית בבדיקת קורונה. מדוע עליי להשאר בבידוד?", שואל ישראלי צעיר בסרטון ההסברה של משרד הבריאות. "זאת שאלה מצוינת!", עונה לו ד"ר אוסנת לבציון קורח, מנהלת בית החולים הממשלתי אסף הרופא. "אם הייתם במגע עם חולה ייתכן שנדבקתם ותתחילו להדביק אחרים גם אם אתם בלי תסמינים. לכן ההנחיה היא להכנס לבידוד של שבועיים. לא ניתן לקצר את הבידוד גם אם הבדיקה שלילית, מכיוון שבדיקת מטוש לא תגלה את הנגיף בשלבים הראשונים. לכן אתם עשויים לקבל תוצאה שלילית ביום אחד ולהדביק למחרת - ועל כן את תקופת הבידוד יש להשלים במ-לו-אה".  

ההנחיה הזאת כל כך פשוטה - ואחרי שבעה חודשי מגיפה, גם כל כך מוכרת - אבל מסתבר שגם ההנחיות האפידמיולוגיות הברורות ביותר הן גמישות כשזה נוגע ל-VIP. כך, במהלך שהוא בושה גם למבקש וגם למאשר, העניק משרד הבריאות אישור לקיצור משמעותי בחובת הבידוד לחברי משלחת ראש הממשלה שתחזור לישראל מארה"ב, מדינה אדומה שהחזרה ממנה מחייבת בבידוד של שבועיים. במקום שבועיים, המשלחת תחויב בבידוד של חמישה ימים בלבד, עד יום שני הקרוב, ובכפוף לבדיקת קורונה שלילית.

ביד אחת מפיק משרד הבריאות סרטון הסברה שקורא לציבור לשמור על הבידוד עד תומו למרות בדיקה שלילית, וביד השנייה הוא מאשר לנבחרי ציבור להפר לחלוטין את ההנחיה הזאת. לפי הפרסום ב"הארץ", במשלחת אפילו ביקשו במקור פטור מלא מבידוד עם החזרה לישראל. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ורעייתו שרה בבית הלבן
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ורעייתו שרה בבית הלבןצילום: Chris Kleponis - Bloomberg

זאת לא היתה הסיטואציה היחידה שעוררה אי נוחות, בלשון המעטה, בקרב הצופים בטקס החתימה והאירועים שקדמו לו. אחרי חודשים ארוכים של הסברה, שכנוע וכמעט תחינה כלפי אזרחי ישראל לעטות מסכות ולשמור על ריחוק חברתי - הם ישבו בפריים טיים וצפו בטקס והתנהלות שכאילו לקוחים מהעולם שלפני הקורונה: שני המנהיגים, שניהם אגב בקבוצת סיכון על פי גילם שחצה את ה-70, ונשותיהם עומדים זה מול זה בלי מסכות ובמרחק מינימלי. לאחר מכן, הם מקיימים מסיבת עיתונאים כשהם יושבים בחדר סגור בלי מסכות כשסביבם עשרות צלמים ועיתונאים. בהמשך - התקהלות צפופה, אמנם באוויר הפתוח, אך בלי מסכות ובלי שמירת מרחק: לא בין המנהיגים של ארבע המדינות, ולא בין הצופים בטקס שישבו כיסא ליד כיסא.

העיתונאים ידעו לספר כי היה מדובר בדרישה ברורה מצדו של טראמפ, שרואה בעטיית מסכות מעין הודאה בכך שיש קורונה ושהיא מסוכנת. נתניהו, יש לציין, מקפיד לעטות מסכות ולשמור על ריחוק בהופעותיו בישראל. ואולם התוצאה העגומה היא שאזרחי ישראל - שעומדים ערב סגר שני וקשה, כולל התחייבות לאכיפה וקנסות על אי עטיית מסכות ושמירה על הכללים - צופים בטלוויזיה בראש הממשלה שלהם ופמלייתו כשהם מפרים את הכללים האלה בדיוק, בלי למצמץ או להסביר. 

האירוע הזה אינו מתרחש בוואקום, והוא גם אינו חד-פעמי. המושג "דוגמה אישית" נהפך כבר מזמן לבדיחה עצובה בכל הקשור לנבחרי הציבור שלנו. קו ישר וברור עובר בין סגר ליל הסדר - שבו קרא ראש הממשלה לאזרחי ישראל להתכנס עם בני ביתם שחיים איתם בבית בלבד ולעשות את הסדר עם סבא וסבתא בזום, אך בעצמו חגג עם בנו אבנר שלא מתגורר איתו - לבין ראש השנה שבה הוא מבקש לו ולמשפחתו פטור מבידוד בו מחויב האזרח הפשוט.

צמרת משרד הבריאות בישיבת זום
צמרת משרד הבריאות בישיבת זום

גם משרד הבריאות מקבל פה ציון נכשל גדול: חודשים אחדים אחרי שפקיד בכיר כמעט פוטר מתפקידו על שנתן פטור לאיש העסקים טדי שגיא בניגוד לנהלים, הפעם המשרד מעניק בעצמו פטור גורף לקבוצה גדולה של אנשים בנימוק שהוא ניתן "מתוך הבנה לחשיבותו של ההסכם ההיסטורי ושמירה קפדנית על הנחיות משרד הבריאות".

על הביקורת שנמתחה "בהארץ" לגבי הפטור השיבו במשרד במתקפה: "ביד אחת עיתון 'הארץ' שולח כתבת כחלק ממשלחת ראש הממשלה לטקס חתימת הסכמי השלום. ביד השנייה הוא מותח ביקורת על אותו מתווה שהיה ידוע מראש. יש לכך מילה אחת: צביעות". בפראפרזה על כך אפשר להשיב: ביד אחת משרד הבריאות מצהיר כי הפטור לטדי שגיא היה "פגיעה קשה באמון הציבור וטעות חמורה בשיקול הדעת", וביד השנייה מעניק הקלות בבידוד לראש הממשלה, משפחתו ומשלחת שלמה שבאה איתו. יש לכך מילה אחת: "צביעות". 

זה היה צריך להיות הפוך. במצב תחלואה עגום כמו זה שישראל נמצאת בו ערב הסגר וראש השנה, זה היה כמעט אלמנטרי שנתניהו ייכנס לבידוד מלא יחד עם כל משפחתו וחברי המשלחת, וימשיך לנהל משם את ענייני המדינה - בדיוק כמו שעושים כל בכירי מערכת הבריאות שנמצאים בבידוד כבר שבוע. את הפטור הזה לא היה צריך בכלל לבקש - ועצם הבקשה שלו מעידה על ניתוק קשה ועמוק מהציבור והלך הרוח שבו הוא שרוי ונכנס לתקופת הסגר. התנאים המרכזיים להתגבר על מגיפה הם אמון וסולידריות בסיסיים בין אנשים ותחושה של שותפות גורל. התנאים האלה נסדקים בכל פעם עוד קצת כשנבחר ציבור עושה דין אחד לעצמו - ודין אחר לעמו.

נתניהו, טראמפ ושרי החוץ של בחריין ואיחוד האמירויות, אמש
נתניהו, טראמפ ושרי החוץ של בחריין ואיחוד האמירויות, אמשצילום: SAUL LOEB - AFP

ממשרד הבריאות נמסר הערב: "לקראת נסיעת המשלחת לחתימה על הסכם השלום בוושינגטון, נבנה מתווה קפדני, המבוסס על קפסולות שמורות, להגנה על משתתפי המשלחת , בהתאם למתווה נסיעות ספורטאים וגורמי מקצוע הטסים למטרה מקצועית קצרת טווח. השבים מהטיסה ייכנסו לבידוד. בימים הקרובים תבוצע חקירה אפידמיולוגית לנוסעים. במידה והיו מקרים של חריגות מהמתווה שאושר, ידרשו להשלים את תקופת הבידוד הנדרשת ל 14 ימים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker