המלחמה בהתמכרות: המדינה מתכננת למסות את הסיגריות האלקטרוניות - ומחירן יוכפל

אחרי תקופה ארוכה של פטור ממס, במשרדי האוצר והבריאות דנים בימים אלה במיסוי סיגריות אלקטרוניות, בדומה למוצרי טבק רגילים ■ משמעות המהלך: הכפלת המחיר לצרכן ■ מעל לדיונים מרחפת שאלת הנזק "המופחת" לכאורה — וההתמכרות המהירה בקרב בני הנוער

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגריות אלקטרוניות
סיגריות אלקטרוניות. עד סוף 2018 לא היתה כל הגבלה של מכירה לבני נוערצילום: Steven Senne/אי־פי

הקרב על מיסוי מוצרי עישון, ובראשם טבק לגלגול, היה אחד המאבקים הסוערים שהתנהלו בכנסת הקודמת. בתמצית, ניתן לתאר זאת כך: מצד אחד, שר האוצר משה כחלון; בצד השני משרד הבריאות, רשות המסים, ארגוני בריאות וחברי כנסת — כולם דחקו בכחלון להשוות את המס על טבק לגלגול לזה שמוטל על סיגריות. כחלון דבק בעמדתו, אך לבסוף נאלץ להיכנע בעקבות הוראה מפורשת מבג"ץ, שקיבל את העתירה שהגיש המיזם למיגור העישון.

התוצאות כבר ניכרות בשטח: לפי הערכת משרד האוצר, השוואת המס על טבק לגלגול תכניס 450–500 מיליון שקל בשנה לקופת המדינה, אך חשוב מכך — הצעד צפוי להפחית את מספר המעשנים ואת היקף העישון בישראל.

מיסוי נחשב הצעד האפקטיבי מכולם במאבק בעישון, ומדינות משתמשות בו ככלי מרכזי להפחתת עישון. בשנים האחרונות, בקושי רב ורק בעקבות עתירות לבג"ץ, הוטל מס על אייקוס של פיליפ מוריס (שאינו נחשב סיגריה אלקטרונית אלא מוצר עישון מבוסס חימום) והמס על הטבק לגלגול הושווה למוצרי טבק רגילים. המוצר היחיד שנותר פטור ממס ובמחיר אטרקטיבי לצרכן הוא הסיגריה האלקטרונית.

כעת נראה כי המציאות הזאת עומדת להשתנות. בדו"ח שפירסמה בשבוע שעבר הכלכלנית הראשית במשרד האוצר נחשף כי בימים אלה מתקיימים דיונים בין משרדי האוצר והבריאות על מיסוי סיגריות אלקטרוניות. באחרונה התקיימה ישיבה בהשתתפות נציגי משרד הבריאות ואנשי רשות המסים, במטרה לגבש את מדיניות המיסוי המתאימה לסיגריות אלקטרוניות.

עד סוף 2018 לא חלה בישראל כל רגולציה על סיגריות אלקטרוניות, והן נמכרו באופן חופשי ובלי מגבלות גיל או שימוש. בסוף אותה שנה עבר בכנסת החוק להגבלת פרסום ושיווק של מוצרי טבק, שהחיל על הסיגריות האלקטרוניות את כל תקנות החקיקה הנוגעות לסיגריות רגילות: איסור עישון במקומות ציבוריים; איסור מכירה לקטינים; וכן איסור פרסום ושיווק (עיתונים הוחרגו מהאיסור). אלא שהחוק לא עסק כלל בהטלת מיסוי על סיגריות אלקטרוניות.

מעל שאלת המס על סיגריות אלקטרוניות — האם יש להטיל מס ומאיזה סוג — מרחפת סוגיה מהותית הרבה יותר: האם הסיגריות האלקטרוניות, המבוססות על אידוי של ניקוטין וחומרי טעם וריח (כמו JUUL), נתפשות בעיני משרד הבריאות כ"מופחתות נזק" או כבעלות פוטנציאל נזק זהה לסיגריות רגילות המבוססות על שריפה או חימום של טבק.

במידה רבה, מס הקניה אמור לשקף את הנזק שגורם המוצר. לפיכך, גובה המס ושיטת המיסוי שתיקבע לגבי סיגריות אלקטרוניות ייתפשו כמשקפות את עמדת משרד הבריאות בכל הנוגע לנזק שנגרם ממוצר זה. מס בשיעור זהה לזה שמוטל על סיגריות לרגילות פירושו תפישת נזק זהה; שיעור מס נמוך יותר עלול להעניק מעין אישור לכך שבמשרד הבריאות רואים בסיגריות האלקטרוניות מוצר "מופחת נזק".

מחקרים סותרים

בחודשים האחרונים נראה כי במשרד הבריאות החלו מתייחסים לסיגריות אלקטרוניות באותה דרגת חומרה כמו לסיגריות רגילות. בשנים האחרונות התפרסמו בעולם מחקרים שונים שהציגו מסקנות סותרות — חלקם הצביעו על נזקים פוטנציאליים משימוש בסיגריות אלקטרוניות, כמו תחלואה במערכת הלב והדם, תחלואה של מערכת הנשימה וקשר אפשרי לסרטן; ואילו מחקרים אחרים הצביעו על כך שהנזק מעישון סיגריות אלקטרוניות מופחת בהשוואה לעישון טבק.

במשרד הבריאות מחזיקים בגישה שלפיה כל עוד אין מספיק מחקרים ארוכי טווח המוכיחים שהמעבר מעישון סיגריות רגילות לעישון סיגריות אלקטרוניות מועיל מבחינה בריאותית — יש לראות בהן סכנה שאינה פחותה מסיגריות רגילות. כך היה בעת חקיקת החוק להגבלת הפרסום והשיווק של מוצרי טבק, שהכפיף את הסיגריות האלקטרוניות לכל החוקים החלים על סיגריות רגילות, כולל איסור העישון במקומות ציבוריים.

במשרד הבריאות מייחסים לסיגריות האלקטרוניות סכנות שחורגות מהנזק הישיר מהשימוש בהן — ובראשן סכנת ההתמכרות של צעירים ובני נוער לניקוטין. בארה"ב כבר הגדירו מזמן את ההתמכרות הזאת כמגיפה, והדאגה שם מהתפשטות השימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב תלמידים היא אדירה. לפי נתוני המרכז לבקרת מחלות בארה"ב (CDC), שיעור תלמידי התיכון שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות זינק ב–78% בתוך שנה בלבד— משיעור שימוש של 11.7% במאי 2017 ל–20.8% במאי 2018.

גם בבריטניה חלה עלייה הדרגתית בשימוש של בני נוער בסיגריות אלקטרוניות: 15.9% מהצעירים בגילי 11–18 התנסו בסיגריות אלקטרוניות ב–2018, בהשוואה ל–8.1% ב–2014. בישראל, שאליה חדרו הסיגריות האלקטרוניות באיחור יחסי, סקר של משרד הבריאות מהעת האחרונה העלה כי רבע מבני הנוער המעשנים דיווחו על התנסות גם בסיגריה אלקטרונית.

זינוק בשימוש בסיגריות אלקטרוניות

ההישגים מתאדים

נזק עקיף אך משמעותי שעליו מצביעים במשרד הבריאות הוא הפגיעה בהישגי המאבק רב השנים בעישון — למשל, הסובלנות לשימוש בסיגריה אלקטרוניות במקומות סגורים וציבוריים, וכן התפישה שלה כמוצר שהשימוש בו בלתי־מזיק ואף מקובל חברתית.

ומה קורה בעולם? כל מדינה נוקטת במדיניות משלה. בבריטניה, למשל, רואים בסיגריות אלקטרוניות מוצר שיכול לפתור את בעיית העישון של מוצרי טבק רגילים, ובהתאם לכך — כיום לא חל במדינה כל מס על סיגריות אלקטרוניות, דבר שמעודד את המעשנים לעבור אליהן.

איך מדינות מתמודדות עם סיגריות אלקטרוניות

בארה"ב נוקטים גישה הפוכה: הסיגריות האלקטרוניות נתפשות שם כאיום גדול על בריאות הציבור, בדגש על בני נוער. בארה"ב מוטלים כיום שלושה סוגי מס על סיגריות אלקטרוניות, בשיעורים המשתנים ממדינה למדינה: מס אחוזי על המחיר הסיטוני לצרכן, מס קצוב לפי משקל או נפח (למשל על כל מ"ל של נוזל מילוי) ומס אחוזי על המכשירים עצמם. בוושינגטון, למשל, המס על סיגריות אלקטרוניות הוא 96% מהמחיר הסיטוני. בפינלנד הוטל מס על של 0.3 יורו על כל מ"ל נוזל מילוי, ובלטביה מופעלים שני המסים גם יחד.

היכונו לקרב ענקים

בשלב זה, מסתמן כי במשרד הבריאות נוטים להמליץ על הטלת מס על סיגריות אלקטרוניות בשיעור זהה למס המוטל על סיגריות רגילות — כחלק ממדיניות של מיסוי אחיד וגבוה על מוצרי עישון שונים: סיגריות, טבק לגילגול, אייקוס וסיגריות אלקטרוניות.

המשמעות היא הטלת שני סוג מס — קצוב (על הנוזלים למילוי) ואחוזי (שיעור מהמחיר הסיטוני). לשם המחשה, מיסוי כזה צפוי להעלות את מחירה של כל מחסנית JUUL פי שניים בערך — מ–17.5 שקל ליחידה ל–38 שקל, בחישוב גס.

זוהי רק יריית הפתיחת במה שמסתמן כקרב הבא במלחמה בעישון. בשוק שמגלגל מיליארדי שקלים, למיסוי יש משמעות כלכלית אדירה הן על שוק הסיגריות האלקטרוניות והן על שוק הטבק הרגיל. בחודשים הקרובים צפוי להתרחש קרב ענקים בין השחקנים הללו, וזאת בלי להזכיר את התנגדותו המפורסמת של כחלון, שר האוצר הנוכחי (ואולי גם העתידי), להטלת מסי קנייה.

דבר אחד ברור: המצב הקיים, שבו סיגריות אלקטרוניות נמכרות בישראל ללא כל מיסוי, לא ימשיך להתקיים לאורך זמן.

באגודה למלחמה בסרטן תומכים בהשוואה מלאה של המס: "העלאת המיסוי על כל מוצרי הטבק והעישון, לרבות סיגריות אלקטרוניות לסוגיהן, היא צעד מציל חיים להורדת הביקוש ולמניעת התחלת עישון בקרב בני נוער. המטרה היא שלא יהיו פערי מיסוי על מוצרי עישון שונים, ומעשנים לא יוכלו לעבור למותגים זולים יותר או לטבק לגלגול, או סיגריות אלקטרוניות, במקום להפסיק לעשן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker