לקופות החולים נמאס לשלם על תרופות שאינן בסל - והן מתאגדות כדי למנוע זאת

בשנים האחרונות בית המשפט מחייב את הקופות לספק תרופות יקרות שאינן נכללות בסל הבריאות ■ בקופות טוענים כי פסיקות אלה מכניסות אותן למצוקה תקציבית קשה, ובסופו של דבר יפגעו בכלל המבוטחים ■ כעת, הן התאגדו ומנסות לשתף פעולה בניסיון להילחם בתופעה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

באפריל האחרון היתה סוף־סוף לעדי גולדשמידט, ילד בן 11 הסובל ממחלת ניוון השרירים הקשה דושן, סיבה לחייך: בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הורה לשירותי בריאות כללית לממן לו את התרופה אקסונדיס 51 — שעלותה מיליון דולר לשנה ונחשבת היקרה ביותר שנידונה אי פעם בוועדת הסל. לפחות עד השיא הבא.

החלטת בית הדין התקבלה לאחר מאבק ממושך מאוד שנוהל בוועדת הסל ובוועדות החריגים של קופת החולים. ועדת הסל דנה בה באריכות והחליטה לא לכלול אותה בתוספת לסל, לאחר שלא השתכנעה שיש הלימה מספקת בין עלותה הגבוהה לבין היעילות שלה. גם ועדת החריגים של הקופה דחתה את בקשתו של עדי לקבל את התרופה — שלוש פעמים ברציפות. הוועדה נימקה זאת בנימוק כלכלי — השלכות תקציביות משמעותיות, מכיוון שבקופה יש חולים רבים נוספים במצבו של עדי; וכן בנימוק מקצועי, שלפיו התרופה מאטה את קצב הידרדרות המחלה אך אינה עוצרת אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker