תוצאות הכאוס הניהולי בשופרסל: ירידה של 7% במכירות מתחילת השנה

בין הגורמים שמזעזעים את הקמעונאית הגדולה בישראל: חוסר מיקוד, אובדן אפיקי צמיחה, גל עזיבות, היעדר מנכ"ל קבוע ומינוי ממלאי מקום למנכ"ל נוסף על תפקידם כמנהלי אגפים ■ בכיר ברשת מתחרה: "יו"ר שופרסל יודע שהוא לא יכול לריב עם ספק גדול כשהכיסא שלו מתנדנד"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
סניף שופרסל דיל בבת ים. "לא רק שהמכירות באונליין ירדו, אלא שקמה לשופרסל תחרות"
סניף שופרסל דיל בבת ים. "לא רק שהמכירות באונליין ירדו, אלא שקמה לשופרסל תחרות"צילום: עופר וקנין
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

הכאוס הניהולי בעקבות מאבקי השליטה בשופרסל יורד לשורת המכירות: הקמעונאית הגדולה בישראל טרם פירסמה את דו"חותיה לרבעון הראשון, אך נתונים שנמסרו לנו ממקורות שונים מלמדים על ירידה משמעותית במכירות מתחילת השנה. בינואר־מארס 2022 ירדו מכירות שופרסל בכ–7% בממוצע לעומת התקופה המקבילה ב–2021. נתון שמטריד אף יותר את הנהלת החברה הוא הירידה בנתח השוק של שופרסל: רק לפני כשנה החזיקה החברה ב–25.5% משוק הסופרמרקטים, אולם בחודשים האחרונים נתח השוק שלה היה נמוך יותר בעקביות, ורק בשבוע האחרון עלה לכ–25%, לעומת 24.2% לפני חודש.

אמנם המכירות ירדו בשוק הסופרמרקטים כולו, לאחר שבתקופה המקבילה אשתקד נהנו רשתות המזון מהסגר ומהעלייה במכירות בעקבות חג הפסח, שחל השנה באפריל ולא במארס כמו בשנה הקודמת. ואולם בעוד לפי נתוני סטורנקסט הירידה בכלל השוק המבורקד (רשתות המזון, המינימרקטים והמכולות הגדולות) הסתכמה בכ–4.5% בינואר־מארס, בשופרסל מדובר בירידה גדולה משמעותית. לפי סטורנקסט, במארס התמתנה הירידה במכירות ל–3.4%, לעומת 5.2% בינואר־פברואר.

האירועים האחרונים בשופרסל, חברה בעלת מחזור של 15 מיליארד שקל ללא גרעין שליטה, לא היו מביישים טלנובלה — החל בהתפטרות המנכ"ל הוותיק איציק אברכהן עקב סכסוך עם היו"ר יקי ודמני; עובר בניסיון השתלטות כושל של מייסדי פרשמרקט, במהלך להשתלטות קבוצת משקיעים המבקשים להחזיר את אברכהן אך בתפקיד היו"ר, ובגל עזיבות המוני של בכירים בחברה שאינם מסתדרים עם ודמני ומינוי אחד מהם למנכ"ל זמני; וכלה בפרסומים על צעקות בישיבות דירקטוריון ומינוי מקורבים. מניית שופרסל אמנם נהנית ממאבקי השליטה, אבל ספקים מספרים על חברה שאינה מנוהלת היטב זה חודשים, דבר שמשפיע על תנאי הסחר שלה ועל ביצועיה.

"בכל נקודת זמן שתקחו, אם השוק כולו יורד באיקס אחוזים, שופרסל תרד בעוד שתי נקודות האחוז. למעשה מאז נובמבר, אז נחשף אתר שופרסל שהציע לחרדים מחירים נמוכים יותר וכמה ימים לאחר מכן רשות התחרות פשטה על משרדי החברה, הם לא מצליחים להתרומם", אומר ספק של הרשת.

תקופה גרועה למשבר

המשבר הניהולי בשופרסל הגיע בתקופה לא טובה במיוחד: הסרת מגבלות הקורונה הביאה לגידול במספר היוצאים מהארץ ולעלייה בהוצאה על צריכת מזון במסעדות ובבתי קפה. אמנם אלה גורמים שהשפיעו על כל השוק, אך שופרסל נהנתה במיוחד מהשינויים בהרגלי הצריכה בתקופת הקורונה — כמו הגידול במכירות אונליין שהיטיב מאוד עם החברה, המחזיקה בכ–70% ממכירות רשתות המזון אונליין.

בענף מספרים על היחלשות המגמה של מעבר לקניות בסניפים השכונתיים והיקרים יותר במקום בסניפי הדיסקאונט הגדולים. שופרסל אמנם מפעילה את שופרסל דיל, אבל את שיעורי הרווח הגדולים היא עושה בשופרסל שלי ובשופרסל אקספרס שבמרכזי הערים.

כמו כן, רכישת יינות ביתן־מגה על ידי אלקטרה צריכה של אלקו מתחילה להראות את אותותיה. אחת הסיבות להתחזקות שופרסל בשנים האחרונות היא חולשת המתחרה שלה, מגה, שנרכשה ב–2015 על ידי יינות ביתן הממונפת, מה שהביא לחוסר יכולת שלה להשקיע ברשתות.

יו"ר שופרסל, יקי ודמניצילום: מאיה קפל

"יינות ביתן מתחילה להראות סימני התאוששות ראשוניים וזה לא טוב לשופרסל. הם עדיין לא גדלים, אבל הם בלמו את הירידה הגדולה במכירות, ורואים שהעסק מתנהל טוב יותר, וזה עוד לפני שהם פותחים סניפים של קארפור וסבן־אילבן. על הדרך הם לקחו לשופרסל הרבה מאוד בכירים שלא הסתדרו עם ודמני ומצאו שם מפלט", אומר ספק אחר. לדבריו, "לא רק שהמכירות באונליין ירדו, אלא שקמה לשופרסל תחרות בתחום, כמו יאנגו דלי (שמציעה משלוחים מהירים; עד"מ) ובקרוב גם וולט".

אחת המשקולות היושבות על יכולות הצמיחה של שופרסל היא חוק המזון שנחקק ב–2014, ומחייב את שופרסל לקבל את אישור רשות התחרות לפתיחת חנות גדולה (שבה שטח מכירה של יותר מ–250 מ"ר) באזור שבו היא מחזיקה ביותר מ–30% מהמכירות. בשל כך, בשופרסל פותחים בעיקר חנויות קטנות כלל של שופרסל אקספרס — שבהן שטח מכירה קטן יותר או באזורים שבהם כביכול היא אינה מחזיקה ביותר מ–30% מהמכירות.

הרווחיות הגולמית של שופרסל מסניפי האקספרס אמנם גבוהה יותר מבסניפי הדיסקאונט ובאונליין, אולם מדובר בתוספת מכירות קטנה יחסית בעוד מתחרותיה מוסיפות להתרחב ולפתוח סניפים גדולים. ב–2021 פתחה שופרסל 3 סניפים של שופרסל אקספרס. לפני כשבוע פתחה החברה סניף של שופרסל דיל וסניף נוסף צפוי להיפתח בהמשך החודש. במקביל, יוחננוף פתחה 4 סניפים חדשים; ויקטורי פתחה חנות באשדוד, תפתח מחר סניף בנס ציונה ומתכננת לפתוח 12 סניפים השנה; רמי לוי פתח 2 סניפים, ומתכנן לפתוח אחרים בהמשך השנה; ואושר עד תפתח סניף נוסף במאי.

הספקים נהנים מהמצב

אתמול קיים היו"ר ודמני הרמת כוסית למטה החברה בהשתתפות המנכ"ל הנבחר עופר בלוך. ודמני דיבר על הצורך בשמירה על הבית לאור ניסיונות לפגוע במשפחת שופרסל, אולם מדובר במשפחה לא מתפקדת זה חודשים ארוכים, וביתר שאת בימים אלה. "אברכהן התפטר בסוף ינואר, אבל כבר מנובמבר 2021 התחילו השמועות על כך שאברכהן מתנדנד ואולי יעזוב. היה ניכר שמערכת היחסים הקשה בינו לבין ודמני מעסיקה את שניהם ומשפיעה לרעה על התנהלות החברה", אומר בכיר בחברת מזון בינונית.

"עכשיו יש חודש שלם עד שהמנכ"ל הנבחר (עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל; עד"מ) יתחיל לכהן כמנכ"ל שופרסל ואת החברה מנהלים מנכ"לים ממלאי מקום. אלה אנשים שאחד מהם התפטר וצפוי לעזוב את החברה (דוד לרון, משנה למנכ"ל ומנהל אגף שרשרת אספקה בשופרסל; עד"מ) והשני עדיין מכהן במקביל כמנהל אגף הסחר וכמשנה למנכ"ל (ניר מטוסביץ; עד"מ). מלמעלה יש את ודמני שהוא יו"ר שמתנהג כמי שרוצה להיות לכאורה למנכ"ל", הוא מוסיף.

סניף שופרסל בתל אביב בתקופת הקורונה. הסרת המגבלות פגעה בהכנסות החברהצילום: מוטי מילרוד

לדבריו, הספקים נהנים מהכאוס בהנהלת שופרסל: "אגף הסחר מורכב מלא מעט אנשים חדשים וממטוסביץ שהאנרגיה שלו מופנית גם לתפקיד המנכ"ל, וזה משפיע על המו"מ המסחרי. פתאום לא מתווכחים איתך על כל פסיק בתנאי הסחר; לנו זה טוב". בכיר ברשת מתחרה טוען ש"ודמני לא יכול להרשות לעצמו לריב עכשיו עם ספקים כשהכיסא שלו מתנדנד, והספקים יודעים את זה. הוא לא יכול למשל להוציא מהחנויות ספק שלא מסכים לשיפור תנאים מסחריים, כמו ששופרסל עשתה ליוניליוור לפני מספר שנים".

ספק אחר טוען: "שופרסל היא האריה של השוק. היא כל כך חזקה שאפשר לתת למנכ"ל בלי ניסיון להתגלח עליה, ומכירותיה ייפגעו רק במעט. הפער שהיא יצרה מהמתחרים שלה בתחומים כמו האונליין והמותג הפרטי הוא עצום. עם זאת, הוא אומר, ככל שיימשך המשבר הניהולי כך יחמיר מצב החברה.

כוונת הבכיר לגבי הכיסא המתנדנד של ודמני היא לעובדה שחלק מהמשקיעים המוסדיים של שופרסל מתנגדים למהלך שהוביל ודמני למינוי בלוך למנכ"ל, אף שהוא נעדר ניסיון בקמעונות מזון. בחודש הבא ייאבק ודמני על חידוש כהונתו באספת בעלי המניות, לצד ההצבעה על חידוש כהונת דירקטורים נוספים. מקורבי ודמני טוענים מנגד שהרווחיות התפעולית האמיתית של שופרסל מעסקי הקמעונות בסניפים ובאונליין, שהיתה 3.2% מהמכירות בלבד ברבעון הרביעי של 2021, נמוכה משמעותית מהרווחיות המדווחת.

משופרסל נמסר: "אין לשופרסל כל כוונה להתייחס לשמועות נטולות כל בסיס ובוודאי לביצועי החברה, אלא רק במסגרת הדיווחים הרשמיים. עובדות ועובדי קבוצת שופרסל המסורים בכל הארץ ממוקדים בעשייה לקראת חג הפסח ובשירות למיליוני הלקוחות שיפקדו את הסניפים ואתר האונליין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"