המחירים של מוצרי החשמל קפצו - ואחרי החגים צפוי גל עליות מחירים

קמעונאים אומרים כבר חודשים שמוצרים רבים יתייקרו בקרוב, אלא שבדיקה של אתר זאפ מראה שהגל כבר הגיע לחופי ישראל ■ הגורמים לעליות המחירים: ביקושים גבוהים, קפיצת עלויות בנמלים ובתובלה והמחסור בשבבים ■ בענף מסבירים כי זו רק תחילתה של המגמה

הדר קנה
הדר קנה
כשייגמרו המלאים, המחירים יעלו
חנות אלקטרוניקה. כשייגמרו המלאים, המחירים יעלוצילום: hedgehog94/Shutterstock
הדר קנה
הדר קנה

בחודשים האחרונים יבואנים וקמעונאים מזהירים כי מחיריהם של מוצרים רבים יעלו בשיעור ניכר בקרוב. מסתבר שגל ההתייקרויות הזה כבר כאן — כך עולה מניתוח שערך אתר זאפ להשוואת מחירים לבקשת TheMarker, שבדק את השינוי במחיר הממוצע במגוון מוצרי חשמל ואלקטרוניקה בשנה האחרונה. כעת, מתברר שאחרי החזרה ללימודים והחגים — יתחיל גל התייקרויות נוסף, שלפי היבואנים הוא למעשה המשכו של הגל הקודם.

לפי הבדיקה של זאפ, בקטגוריית מיקרוגל נרשמה התייקרות ממוצעת של 26%, מ-1,508 שקל ל-1,914 שקל, בין יולי 2020 ליולי 2021, מחירים של מקררים עלו ב-14.4%, מ-6,068 שקל ל-6,946 שקל, מכונות קפה התייקרו ב-8.9%, מכונות כביסה ב–3.2% והמחיר הממוצע של לפטופים עלה ב-2.9% בשנה האחרונה (ראו רשימה מלאה של המוצרים בתרשים המצורף).

את עליות המחירים הללו ניתן היה לראות גם בנתוני מדד המחירים לצרכן של יולי, המשקף התייקרות שנתית. כך למשל, ציוד חשמלי לבית התייקר ב-4%, מכונות כביסה ב-1.2%, ציוד חשמלי אחר (כולל מיקרוגל ושואב אבק) ב–3.3% והמחיר הממוצע של מדיחי כלים עלה ב-4% בשנה האחרונה.

אלא שכעת היבואנים אומרים כי זאת רק תחילתו של גל ההתייקרויות. הם מסבירים כי התקופה הנוכחית, לקראת חגי תשרי, מאופיינת בהנחות ובמבצעי מחירים — כך שהמחירים לצרכן עדיין לא משקפים את עליות המחירים בפועל, וגל ההתייקרויות המשמעותי עוד לפנינו.

"לא יכולים לסבסד את התייקרות העלויות"

"עליית המחירים המדורגת שהיתה בעשרת החודשים האחרונים עדיין לא הגיע לשיאה", אומר אמיר שני, סגן נשיא איגוד לשכות המסחר והבעלים של חברת עמית עמילות מכס. "הערכה גסה היא שאחרי החגים היבואנים, שלא מסוגלים לסבסד את ההתייקרות בתחומי ההובלה וחומרי הגלם, יגלגלו חלק מעליות המחירים לעבר הצרכן — אם לא את כולן".

דרור זליט, מנכ"ל זאפ, מנתח את תוצאות הבדיקה: "אנחנו רואים מגמה כללית של עליות מחיר בקטגוריות שנבדקו. משיחות עם יבואנים עולה כי הסיבות העיקריות לכך הן ביקושים גבוהים ויצרנים שלא עומדים בהם, העלויות בנמלים שקפצו, מלאים שנותרו מתקופות קודמות שנרכשו במגוון רמות מחירים, והשפעות עונתיות".

לדבריו, "אם נביא בחשבון את כל המשתנים הללו, עליות המחירים רק מתחילות. בחודשים הקרובים נראה אם זה אכן יקרה — משיחות עם יבואנים בשוק אני מניח שלא תהיה ברירה והמחירים עוד יעלו".

אחד הגורמים העיקריים להתייקרות החדה של מוצרים רבים, בעיקר מיובאים, הוא הקפיצה במחירי ההובלה בשנה וחצי האחרונות. הובלה ימית של מכולה מהמזרח לישראל עלתה 2,000–2,500 דולר לפני המשבר ומאז עלה המחיר בהדרגה — עד שהגיע לשיא של 15–17 אלף דולר. ההתייקרות הזאת נובעת משיבושים והשבתת קווים בגלל הסגרים והמגבלות, וכן מירידה בתחרות עקב קריסה של חברות תובלה בתקופת המשבר.

במקביל, בשל סיבות שונות, חלקן קשורות למשבר, נוצר מחסור גלובלי בחומרי גלם, בסחורות ואף במכולות. המחסור הזה הוביל לגל התייקרויות של חומרי גלם רבים ובסיסיים.

ואם לא די בכך, משבר בתעשיית השבבים משבש כבר זמן רב את שרשרת האספקה העולמית בענפי האלקטרוניקה והרכב. שוק השבבים נשלט על ידי כמה יצרניות גדולות, בעיקר באסיה, ונדרש זמן רב והשקעות עצומות להגדיל את הייצור, כדי להתאימו לביקושים הגוברים.

"ההובלה מייקרת כל מקרר במאות דולרים"

גילי ברוכים, בעלים ומנכ"ל של חברת היבוא המקביל מ.ברוכים ובניו, מתאר את המצב: "כיבואן, אתה בעסק שבו עליך להתמודד עם שינויים רבים, אבל בלתי אפשרי לנתח ולהבין מה קורה בשנה וחצי האחרונות. לא חשבנו שנגיע למחירים האלה בהובלות, והיינו בטוחים שהם יירדו — אבל זה לא קורה. מחיר ההובלה משפיע מאוד על מוצרים בנפח גדול. אתה יכול לדחוף הרבה מוצרים קטנים בקונטיינר והעלות מתפזרת יחסית — אבל אפשר להכניס רק 40–50 מקררים, והקפיצה בעלויות ההובלה מייקרת כל מקרר במאות דולרים.

"וזה לא רק הקונטיינרים. יש מחסור אדיר בשבבים, שמשפיע על כל מיני מוצרים — ואני נפגש עם זה במיקרוגלים, במכונות גילוח ובטלוויזיות. אני מקבל כל הזמן הודעות על מחסור בחלקים. אולי זה טריק של היצרנים שרואים ביקושים ורוצים לעלות מחירים, אבל היבואנים חוטפים המון מכות, כל פעם מכיוון אחר".

צילום: Mikhail Mironov/Getty Images/iSt

ישראל קטנה ורחוקה - ונדחקת לסוף התור

בכיר ברשת גדולה למוצרי חשמל ואלקטרוניקה, אומר כי לכל הבעיות והקשיים האלה מתווספת העובדה שישראל היא שוק קטן ומרוחק ממרכזי הייצור העיקריים. "כמעט לכל מדינה יש עדיפות עלינו, משום שאנחנו קטנים מאוד ורחוקים ממוקדי הייצור", הוא אומר. "אם השוק באירופה צריך עכשיו הרבה לפטופים וטאבלטים, כי הילדים חוזרים לבית הספר — אז ההקצאה הולכת אליהם, וישראל נדחקת לסוף הרשימה".

גם הוא רואה במחסור הגלובלי בשבבים גורם מרכזי בהתייקרות מוצרי האלקטרוניקה. "בגלל המחסור יש תחרות על השבבים בין חברות וגם בתוך החברות, בין חטיבות המוצרים. כך למשל, אם חברה מייצרת גם טבלטים וגם סמארטפונים, היא תקצה את השבבים שהצליחה להשיג למוצר שממנו יש לה רווח גבוה יותר".

לדברי הבכיר, "הדבר בולט בשוק הסלולר. בשוק הישראלי הקטן, כשמשיקים דגמים חדשים, יש עודף ביקוש כי אנחנו לא בעדיפות גבוהה".

"בקרוב - עליית מחירים נוספת"

אם בעיות האספקה והעליות במחירי ההובלה כבר כאן, מדוע היבואנים והקמעונאים מדברים על גל התייקרויות נוסף, גדול מאלה שהיו בחודשים האחרונים. התשובה לכך טמונה בעיקר בהשפעות עונתיות.

ראשית, אנחנו בתקופה שלפני החזרה ללימודים ולפני החגים — וכמעט בכל תחום רואים תחרות עזה על כיסו של הצרכן בכל הקשור למבצעים והנחות. כפי שמסביר הקמעונאי הבכיר: "יש עונות בשנה שמאופיינות במבצעים והנחות - לפני חגים, באק־טו־סקול, מבצעי סוף שנה. זה אומר שבקרוב המחירים יתחילו לעלות".

בנוסף, מחירי ההובלה מאירופה (בין השאר מטורקיה, גרמניה ואיטליה) התחילו לעלות רק בחודשים האחרונים, כך שהעליות עדיין לא מגולמות במלואן במחיר לצרכן. ויש גם יבואנים שעדיין מוכרים ממלאי סחורות שהוזמנו לפני העליות הגדולות, והוא ייגמר בקרוב.

שני מסביר: "צריך להפריד בין אזורים בעולם. בגלל הקורונה נוצר מחסור בכוח אדם ומכולות תקועות בכל הנמלים עם זאת, לעומת העליות החדות בהובלה מהמזרח שמורגשות כבר מתחילת המשבר, התייקרות ההובלה מאירופה התחילה רק במארס השנה והיא ברמה נמוכה בהרבה".

לדבריו, "מחירי ההובלה מטורקיה וגרמניה עלו פי 2–3. מטורקיה מגיעים לכאן הרבה מוצרים 'לבנים' (מקררים, מכונות כביסה ועוד; ה"ק) וכשייגמרו המלאים הקיימים בישראל - המחירים יעלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"