ניצחון למאפיית ברמן - זכייתה במכרז של משרד הביטחון תישאר בתוקף

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את עתירת מאפייה מרחבית קרית שמונה בדרישה להקפיא את המכרז שבו זכתה מאפיית ברמן לאספקת הלחם לבסיסי צה"ל, ועל המשך אספקת הלחם על ידי המאפייה מקרית שמונה

הדר קנה
הדר קנה
לחם
לחםצילום: אלון רון
הדר קנה
הדר קנה

בית המשפט המחוזי דחה היום את עתירתה של מאפייה מרחבית קרית שמונה, נגד משרד הביטחון ומאפיית ברמן.

באמצע יוני הגישה מאפייה מרחבית קרית שמונה עתירה מינהלית דחופה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בדרישה להקפיא את המכרז שבו זכתה מאפיית ברמן לאספקת הלחם לבסיסי צה"ל, ועל המשך אספקת הלחם על ידי המאפייה מקרית שמונה.

בעתירה טענה מאפייה מרחבית קרית שמונה כי ברמן – המאפייה השנייה בגודלה בישראל – ניצלה את כוחה כמאפייה גדולה וזכתה במכרז באופן "הפסדי, תכסיסני וטורפני", ואז ביקשה ממשרד הכלכלה להעלות את מחיר הלחם המפוקח- בסוף יוני האחרון רשמה מאפיה מרחבית ניצחון, כשהשופטת רחל ברקאי הוציאה צו ביניים, שהורה על הקפאת המכרז, אך כעת ההחלטה התהפכה.

מדובר בעתירה לביטול זכייתה של מאפיית ברמן במכרז לאספקת לחמים ומוצרי מאפה שונים ליחידות צה"ל. במסגרת המכרז, שהתפרסם לפני כשנה, מאפיית ברמן זכתה בשני מרחבים מתוך שלושה מרחבים אפשריים, ואילו מאפייה מרחבית זכתה במרחב אחד בלבד. טרם המכרז הנוכחי, סיפקה המאפייה לחמים ומוצרי מאפה ליחידות צה"ל בשלושת המרחבים הקיימים בצה"ל.

במסגרת הדיון בעתירה עלה כי משרד הביטחון החליט לצאת למכרז החדש, תוך שהוא קובע תנאי מכרזי לפיו מאפייה יכולה לזכות לכל היותר בשני מרחבים מתוך שלושה, כדי שלא להיות תלוי במאפיה אחת בלבד. הצעתה של מאפיית ברמן היתה הנמוכה ביותר בכל שלושת המרחבים, אך לנוכח המגבלה האמורה היא זכתה בשני מרחבים בלבד. במרחב הנותר זכתה מאפייה מרחבית מכיוון שהיא ממוקמת בקו עימות.

השופטת רחל ברקאיצילום: אוליבייה פיטוסי

לאחר פרסום תוצאות המכרז בנובמבר 2020, פעלה המאפייה במישור הפוליטי ובוועדת הכספים העלו נציגי מרחבית טענות כי הצעתה של מאפיית ברמן היתה הפסדית וטורפנית, ונועדה לדחוק את רגליה של המאפיה המרחבית משוק המאפיות ולהביא לסגירתה.

בינתיים, לבקשת מאפייה מרחבית, בחנה רשות התחרות את טענות מרחבית, ובמארס 2021 דחתה אותן .

ביוני האחרון עתרה מאפיה מרחבית לבית המשפט המחוזי בדרישה כי בית המשפט יורה על פסילת הצעתה של מאפיית ברמן בטענה שהיא הפסדית וטורפנית.

בפסק הדין דחה בית המשפט המחוזי את העתירה עקב השיהוי הכבד שנפל בהגשתה, חודשים רבים לאחר התקופה הקבועה לכך בדין (45 יום). בנוסף, קבע בית המשפט שהמאפייה המרחבית נהגה בחוסר ניקיון כפיים כשנמנעה מלצרף לעתירתה את החלטתה של רשות התחרות מחודש מארס 2021, שדחתה את טענותיה.

בנוסף, טענותיה של המאפייה המרחבית נדחו גם לגופן, כשבית המשפט המחוזי אימץ את החלטות ועדת המכרזים במשרד הביטחון ורשות תחרות, כי הצעתה של מאפיית ברמן אינה הפסדית, אלא כוללת רווח משמעותי, וגם קבעה כי לא נפל פסול במכרז.

מאפייה מרחבית חויבה בהוצאות בסך 30 אלף שקל.

מאפיה מרחבית קרית שמונה יוצגה על ידי עו"ד ד"ר מתן גוטמן. מאפיית ברמן יוצגה על ידי עו"ד ירון קוסטליץ ועו"ד אביעד שאולזון ממשרד קוסטליץ ושות'. משרד הביטחון יוצג ע"י עו"ד מיכל פליגלר ועו"ד גיא ורדי מפרקליטות תל אביב (אזרחי).

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?