מאפיית ברמן הואשמה כי פעלה באופן "טורפני" – וביהמ"ש הקפיא את זכייתה במכרז

בית המשפט הקפיא את זכייתה של מאפיית ברמן במכרז לאספקת לחם ליחידות צה"ל לאחר עתירה של מאפיית מרחבית מקרית שמונה – שטענה כי ברמן זכתה במכרז באופן הפסדי, ואז ביקשה להעלות את מחיר הלחם המפוקח

הדר קנה
הדר קנה
לחם
לחםצילום: בלומברג
הדר קנה
הדר קנה

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב רחל ברקאי הוציאה היום (רביעי) צו ביניים, המורה על הקפאת המכרז שבו זכתה מאפיית ברמן לאספקת הלחם לבסיסי צה"ל, ועל המשך אספקת הלחם על ידי מאפייה מרחבית מקרית שמונה. זאת עד לקבלת החלטתה של ועדת המחירים, שאמורה להכריע לגבי המחיר הראוי לייצור הלחם ואספקתו – נושא המצוי בלב המחלוקת בין מאפייה מרחבית, מאפיית ברמן ומשרד הביטחון.

באמצע יוני הגישה מאפייה מרחבית עתירה מינהלית דחופה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בדרישה להקפיא את המכרז. בעתירה טענה מאפיית מרחבית שברמן – המאפייה השנייה בגודלה בישראל – ניצלה את כוחה כמאפייה גדולה וזכתה במכרז באופן "הפסדי, תכסיסני וטורפני", ואז ביקשה ממשרד הכלכלה להעלות את מחיר הלחם המפוקח.

השופטת קבעה שהדיון הבא בעתירה יתקיים ב-21 ביולי, והדגישה כי היא מקווה לקבל עד אז את הכרעתה של ועדת המחירים כדי לפסוק לגבי המכרז. משמעות הדבר היא שכרגע משרד הביטחון לא יוכל להתקדם במכרז מול מאפיית ברמן.

השופטת רחל ברקאיצילום: אוליבייה פיטוסי

בהחלטתה כתבה השופטת: "בנסיבות המיוחדות של העניין, מאזן הנוחות נוטה לטובת המבקשת והוא המשך הקפאת המצב הקיים עד למתן החלטה אחרת. הפסקת מתן שירותי המבקשת, הגודע את היקף פעילותה בכ-40%, עלול לגרום לנזק בלתי הפיך למרחבית, שעל פי הצהרותיה תידרש לפיטורי עובדים רבים שיימצאו עצמם חסרי עבודה ואשר ככל הנראה יהיה קשה לגייסם חזרה לעבודה ברבות הימים... יש לקוות כי עד למועד הדיון שנקבע תשלים ועדת המחירים מלאכתה על מנת שיעלה בידי ועדת המכרזים לבחון הדברים בשנית".

"נזק רחב היקף בטווח הארוך"

מאפייה מרחבית מקרית שמונה סיפקה לחם ומאפים לצה"ל במשך 40 שנה, ומכירות אלה מהוות כ-50% ממחזור המכירות השנתי שלה. במכרז האחרון, שנערך בנובמבר 2020, הוחלט כי ההתקשרות עם המאפייה תופחת ב-60%, והיא תספק לחם רק לבסיסים בדרום – מה שלטענתם מהווה "גזירת כליה על המשך פעילותה ופיטורי כ-120 עובדים".

בעתירה טענה מאפייה מרחבית כי שיטת מאפיית ברמן היתה להציע מחיר נמוך והפסדי בפער של 40% מעלות הייצור כדי לזכות במכרז, ובמקביל להגיש בקשה למשרד הכלכלה להעלות את מחיר הלחם המפוקח. בעתירה נטען כי "בדרך זו 'זוכה' מאפיית ברמן פעמיים: נתח של 60% משוק אספקת הלחם ומוצרי המאפה לצה"ל; ובנוסף מצליחה להוציא מתחרה משוק הלחם, תוך ידיעה כי משמעות ההפסד של מאפיית מרחבית הוא סגירתה. כך תפחת התחרות בשוק הלחם, המחירים בענף יעלו, והרווח הכלכלי קצר המועד של משרד הביטחון יביא לנזק רחב היקף בטווח הארוך".

מאפיית מרחבית טענה כי כל גורמי המקצוע במשרד הכלכלה, האמונים על הפיקוח על מחירי הלחם, סבורים כי הצעת המחיר שניתנה על ידי מאפיית ברמן במכרז היא בלתי סבירה באופן קיצוני. את מרחבית ייצג בעתירה עו"ד מתן גוטמן.

יהלי עתיר, מנכ"ל קבוצת ברמן, מסר בתגובה: "אין קשר בין הצעות המחיר לסל מוצרי הלחם שמוצעים במכרז לבין ועדת המחירים שעוסקת במחירי הפיקוח. במקרה זה מדובר בפריט אחד בפיקוח מתוך 17 פריטים שבמכרז, כך שהחיבור שעשה בית המשפט בין ועדה זו לבין תוצאות המכרז אינה מובנת וכך השהיית ביצוע המכרז על פי התוצאות שנקבעו כבר בנובמבר 2020. למאפיית ברמן נגרם נזק כספי והיא תשקול להגיש ערעור לבית המשפט העליון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"