אותו סל מוצרים, הבדל של 38% במחיר: איזו רשת היא הזולה ביותר?

משרד הכלכלה פירסם את נתוני "סל המוצרים הבסיסי" לדצמבר ■ מחיר הסל ברשת AM:PM הוא היקר ביותר ■ מגה מרקט החליפה את רמי לוי כרשת הזולה ביותר

הדר קנה
הדר קנה
חנות AM-PM בתל אביב
חנות AM-PM בתל אביבצילום: אייל טואג
הדר קנה
הדר קנה

מי שיקנה סל מוצרים בסיסיים ברשת AM:PM ישלם 333 שקל יותר מאשר מי שירכוש סל מוצרים דומה ברשת מגה מרקט – 1,146 שקל לעומת 833 שקל (פער של 38%). כך על פי משרד הכלכלה והתעשייה, שפירסם את נתוני "סל המוצרים הבסיסי" לדצמבר.

הסל הנבדק כולל 68 מוצרים מקטגוריות חלב, לחם, בשר ודגים, מזון יבש, פירות וירקות וטואלטיקה וניקיון. סל המוצרים כולל מוצרים בסיסיים, שמהווים נתח משמעותי מהוצאות משקי הבית לפי נתוני הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה).

המחיר הממוצע של הסל, שמבוסס על נתוני המועצה לצרכנות, היה בדצמבר 953 שקל, ירידה של 17 שקל בהשוואה למחיר הממוצע בדצמבר 2018 – אז המחיר הממוצע הסתכם ב-970 שקל.

סניף של רמי לויצילום: עופר וקנין

עליות המחירים הגדולות - במחסני השוק ומגה בעיר

רשת מגה מרקט - רשת הדיסקאונט החדשה של יינות ביתן, מגה בעיר ושוק מהדרין – נכנסה בראשונה לסל הבדיקה של משרד הכלכלה. מנתוני המשרד עולה כי הדיחה את רמי לוי שיווק השקמה מתואר הרשת הזולה ביותר.

מחסני השוק ומגה בעיר הציגו את עליות המחירים הגבוהות ביותר - של 4% ו-6%, בהתאמה, לעומת דצמבר 2019. הרשתות סטופ מרקט ושוק מהדרין הציגו את ירידות המחירים הגבוהות ביותר, של 6.5% ו-5%, בהתאמה.

במחירי הבשר והדגים נרשמה ירידה של כ-2% בממוצע, בהשוואה לנובמבר 2020. מנגד, נרשמה עלייה ממוצעת של 2% במחירי המזון היבש ועלייה של 1% במחירים של מוצרי הטואלטיקה וניקיון, וכן במחירים של ירקות ופירות. לא חל שינוי במחירי מוצרי חלב ולחם.

בתוך כך, המחיר של 200 גרם עוגיות שוקולד-צ'יפס של אסם עלה ב10%, מ-8.68 שקלים בממוצע ל-9.59 שקלים בממוצע. המחיר של ספגטי מספר 8 של אסם, 500 גרם עלה ב-6%, מ-4.95 שקלים בממוצע ל-5.26 שקלים בממוצע. המחיר של אפונה ירוקה קפואה של סנפרוסט, 800 גרם, עלה בשיעור של 5% - מ-14.9 שקל בממוצע ל-15.7 שקל בממוצע.

המחירים של בשר בקר או עגל טחון טרי במשקל ירדו ב-5% בממוצע, מ-46.52 שקל לקילו ל-44.31 שקל לקילו. המחיר של דאודורנט ספריי לגבר אנרכי אקס, 150 מ"ל, ירד ב-8% בממוצע - מ-12.54 שקל ל-11.57 שקל. בנוסף, המחיר של קילו פלפלים אדומים ירד בממוצע מ-8.73 שקל ל-8.39 שקל.

הפרסום של מחירי סל המוצרים הבסיסי ברשתות השונות מבוצע מדי חודש. בחירת המוצרים נעשת בהתאם לשלושה קריטריונים: משקלם היחסי בסקר הוצאות משקי הבית המבוצע על ידי הלמ"ס; השוני בצריכה בחמישוני ההכנסה בישראל; ומוצרים שנמכרים לאורך כל עונות השנה.

מתודולוגיה בעייתית

דוד לפלר, מנכ"ל משרד הכלכלהצילום: ניב קנטור

עם זאת, יש לסייג את ממצאי הבדיקה. הסיבה היא שלסקר יש מתודולוגיה בעייתית מסיבות רבות, העיקרית שבהן היא העובדה שמדובר בסל יחסית קבוע של 68 מוצרים.

מאז שהושקה הבדיקה בדצמבר 2018, משרד הכלכלה השתמש בתוצאותיה על מנת להראות שיש תחרות בין הרשתות – אף על פי שיכול להיות שהרשתות הוזילו מראש את המחירים של המוצרים הנבדקים בסל, והעלו מחירים של מוצרים אחרים.

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, דוד לפלר, טוען כי "עצם פרסום נתוני הסל הביא לירידת מחירים של בין 3% ל-4%, על פי נתוני מחקר אוניברסיטת ת"א. משרד הכלכלה מחויב להמשיך ולפעול להורדת יוקר המחיה, בין השאר באמצעות הקלות ברגולציה ומכסות יבוא למוצרים בסיסיים במחירים מוזלים, תוך שמירה על חוסן התעשייה הישראלית ויכולת ייצור מקומית של מוצרים בסיסיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"