חברות תעופה לא מחזירות כסף על טיסות שבוטלו - התביעות מתחילות להגיע

בקשות לתביעות ייצוגיות הוגשו נגד חברת התעופה ג'ורג'יאן איירווייז - על סך של כ-7 מיליון שקל, ונגד בירד אירווייז - על סך 24 מיליון שקל

הדר קנה
הדר קנה
נמל התעופה בן גוריון
נמל התעופה בן גוריוןצילום: תומר אפלבאום
הדר קנה
הדר קנה

בעקבות אי השבת כספי טיסות שבוטלו בשל משבר הקורונה על ידי חלק מחברות התעופה - הנוסעים נאלצים לפנות לבתי המשפט. שתי בקשות לתביעות ייצוגיות הוגשו היום (א') לבתי המשפט המחוזי בתל אביב, בטענה להפרה של חוק שירותי תעופה. הבקשה הראשונה היא נגד חברת התעופה הגיאורגית ג'ורג'יאן איירווייז - בסך כ-7 מיליון שקל, והשנייה נגד חברת התעופה היוונית בלו בירד אירווייז - בסך 24 מיליון שקל.

היום פנה הממונה על הרשות להגנת הצרכן, עו"ד מיכאל אטלן, אל חברות התעופה אל על, ישראייר וארקיע, ונציגי חברות התעופה הבינלאומיות בדרישה להשבת כספים המגיעים לצרכן עקב ביטול טיסה בשל מגפת הקורונה.

מאז תחילת משבר הקורונה הצטברו בידי הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מאות תלונות בעניין אי השבת כספים המגיעים לצרכנים עקב ביטולי טיסות. חלק מהתלונות הן בשל אי השבת כספים ששילם הצרכן לאחר שחברות התעופה ביטלו טיסות עקב המגפה, וזאת גם לאחר מועד האורכה שהמחוקק העניק לחברות התעופה להשבת כספים לצרכנים.

"עם כל ההבנה לקשיים של חברות התעופה עקב המגפה, גם הצרכן ניזוק ממנה, והוא לא מקבל שום סיוע מהמדינה. הרשות מפצירה בחברות שמפרות את החוק לפעול במהרה לתיקון ההפרה מול הצרכנים. הרשות שוקלת בימים אלה את המשך צעדיה באשר להפרות כאמור", נמסר מהרשות.

חוק שירותי תעופה הישראלי מחייב את חברות התעופה להציע ללקוח השבת תמורה או כרטיס טיסה חלופי, לפי בחירת הנוסע. בשל משבר הקורונה, תוקן החוק כך שאיפשר לחברות התעופה להאריך את מועד השבת הכספים ללקוחות. לפי המתווה, ה-1 באוקטובר היה התאריך האחרון להשבת הכספים.

התביעה נגד בלו בירד היא של לקוח שקנה ארבעה כרטיסים לו ולמשפחתו ל-13 באפריל, מתל אביב לברצלונה, באמצעות חברת בי. טי. אל. טרוול ("אליס"), ושילם עבורם סכום של כ-8,844 שקל. על פי הבקשה, בתחילת חודש מארס, על רקע התפרצות נגיף הקורונה בעולם והפסקת טיסות אל ישראל וממנה, הוא פנה אל סוכנות הנסיעות לברר לגבי גורל הטיסה שלו ונמסר לו כי הטיסה בוטלה והוא יקבל זיכוי בתוך 90 יום.

נהר וגשר בגיאורגיהצילום: יחצ

לטענת הלקוח, מהרגע שטיסתו בוטלה הוא החל להתכתב עם סוכן הנסיעות לגבי החזר שנדחה במשך מספר חודשים - והוא לא קיבל את הכסף עד היום. על פי הבקשה, לאחר בדיקה באתר הנתבעת (בלו בירד) הוא גילה כי "היא אינה מציעה החזר כספי למי שטיסתו בוטלה. הטבה זו, הקבועה בחוק שירותי תעופה, כלל איננה מופיעה באתר של הנתבעת. על כך ניתן ללמוד למשל מהעובדה שלא קיימת 'לשונית' החזר כספי, לא קיים תדריך לגבי הטבה כזאת, וממילא לא קיים טופס מקוון למילוי פרטים לביצוע החזר כספי, הכולל למשל, פרטי חשבון בנק של הנוסע לביצוע ההחזר".

"התנהלות הנתבעת איננה חוקית. זו התנהלות מפרה, עקבית וגורפת כלפי כל ציבור רוכשי הכרטיסים של הנתבעת (שטיסותיהם בוטלו). תובענה זו מבקשת להפסיק התנהלות פסולה זאת", נכתב בתביעה.

בבקשה מעריכים כי החברה לא החזירה כספים לכ-20 אלף נוסעים נוספים, על פי אומדן תנועת הנוסעים שלה מאמצע מארס ועד אוגוסט 2019 - ועל כן הם מעריכים את התביעה הכוללת בסכום של 24 מיליון שקל.

חברת התעופה סירבה להחזיר את הכספים

גם הבקשה נגד ג'ורג'יאן איירווייז מספרת סיפור דומה, על פיו לקוחה רכשה שלושה כרטיסי טיסה שיועדו לאפריל מתל אביב לטביליסי בגיאורגיה באמצעות אתר האינטרנט של החברה, ושילמה עבורם סכום של כ-3,700 שקל. ב-12 באפריל קיבלה התובעת הודעה על ביטול הטיסה.

הלקוחה פנתה אל חברת התעופה באמצעות מסנג'ר בפייסבוק (משם שבאתר הנתבעת או בטלפונים שונים לא היה מענה כלשהו לפניות התובעת), ודרשה לקבל החזר מלא עבור כרטיסי הטיסה שרכשה, אך נציגי החברה הציעו לה אך ורק אפשרות לשינוי הטיסה עד לסוף 2020 או ואוצ'ר (שובר זיכוי), ולא הסכימו להחזר כספי.

על פי הבקשה, לאחר מספר תכתובת באוגוסט הודיעו לה מחברת התעופה כי "השבת התמורה - איננה אפשרית בשלב זה".

גם כאן נטען כי הסירוב מהווה הפרה של חוק שירותי התעופה הישראלי והטעייה צרכנית. בבקשה מעריכים כי כאן מספר חברי הקבוצה שנפגעו מהתנהלות החברה עומד על 5,400 נוסעים והעריכו את סכום התביעה בכ-7 מיליון שקל.

שתי הבקשות הוגשו באמצעות עו"ד טל ספיר ממשרד ספיר, שטורם ושות'.

תביעות אלה מצטרפות לגל של בקשות לתביעות ייצוגיות שהוגשו בחודשים האחרונים נגד חברות תעופה שונות. שתי תביעות הוגשו בחודש אפריל - אחת נגד טאפ אייר פורטוגל בסך 18.8 מיליון שקל ונגד חברת התעופה ההולנדית טראנסאוויה בסך 78 מיליון שקל.

מוקדם יותר הגישה המועצה הישראלית לצרכנות בקשה נגד מספר חברות, בהן יונייטד איירליינס, יוקריין איירליינס, וולינג איירליינס ואג'יאן איירליינס. על פי הנטען, החל ב–1 בפברואר החלו החברות לבטל טיסות, אך לא החזירו ללקוחות את כספם או לא יידעו אותם בנוגע לאפשרות קבלת הכסף — בניגוד לחוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"