תתכוננו להיפרד מהמיחזוריות: הפיקדון יוטל גם על בקבוקי 1.5 ליטר

לאחר השלמת המהלך והחלת חוק הפיקדון ב-2021, כלובי הבקבוקים - המיחזוריות - ייעלמו מהרחובות, ויוחלפו במכונות איסוף והחזרת פיקדון אוטומטיות

הדר קנה
הדר קנה
מתקן איסוף בקבוקים בתל אביב
מתקן איסוף בקבוקים בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
הדר קנה
הדר קנה

המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (א') כי הוחלט להרחיב את חוק הפיקדון, כך שיחול על בקבוקי 1.5 ליטר. עד כה החוק חל רק על מכלי משקה קטנים, שעליהם הוטל פיקדון של 30 אגורות, ואילו בקבוקים בגודל 1.5 ליטר הוחרגו. למעשה, עד כה ישראל היתה המדינה היחידה שהחריגה בצורה זו, בשל התנגדות יצרני המשקאות. כעת ישראל תיישר קו עם העולם.

תוקף ההחלטה מיידי, אך גילה גמליאל, השרה להגנת הסביבה, הודיעה כי תינתן למשק תקופת היערכות של כשנה להרחבת חוק הפיקדון, תוך התחשבות באתגרי הקורונה. להחלטה קדמה התייעצות שנערכה בחודשים האחרונים עם הארגונים הסביבתיים, נציגי היצרנים והיבואנים, תאגידי המיחזור, רשתות השיווק, גורמי השלטון המקומי ועוד. הוצגו חוות דעת כלכליות, לרבות אומדן כלכלי של ההשפעה המשקית של החלופות השונות, שביצע פרופ' דורון לביא עבור המשרד, וכן ההסדרים הקיימים בארץ לעומת מדינות אירופה.

בכך מצטרפת ישראל למספר גדל והולך של מדינות שהחילו חובת פיקדון על כלל מכלי המשקה, בין השאר כדי להתמודד עם בעיית הפלסטיק החד-פעמי במרחב הציבורי.

השרה גילה גמליאל. הפוליטיקאים מזלזלים בהנחיות ולכן הציבור לא מקשיבצילום: אלכס קולומויסקי

לאחר השלמת המהלך והחלת חוק הפיקדון, כלובי הבקבוקים (ה"מיחזוריות") ייעלמו מהרחובות, ויוחלפו במכונות איסוף והחזרת פיקדון אוטומטיות, שיוצבו בסופרמרקטים ובנקודות איסוף מרכזיות. השרה תגיש צו לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת כדי לאפשר למשק תקופת היערכות של שנה להחלת הפיקדון – תקופת היערכות ארוכה יותר מזו שקובע החוק (60 יום). זאת, גם לאור אתגרי משבר הקורונה הנוכחיים והצורך בהכשרת תשתיות לשם יישום מעשי.

לפי הערכה כלכלית, החלת הפיקדון צפויה לחסוך לציבור צרכני המשקאות הממחזר קרוב ל-60 מיליון שקל בשנה, תצמצם את התופעה הבלתי רצויה של השלכת בקבוקי פלסטיק במרחב הציבורי ותעודד הקמת מפעל מיחזור לפלסטיק בישראל. כנגזרת של החלת הפיקדון, יעלו גם יעדי האיסוף לבקבוקים אלו באופן הדרגתי, עד לממוצע של 77% בחישוב דו-שנתי (מינימום 73% בשנה).

במסגרת האומדן הכלכלי שנערך לצורך זה, מפורט החישוב לחיסכון בסכום של 60 מיליון שקל בשנה: החלת הפיקדון תחסוך באופן ישיר לציבור הצרכנים סך של כ-56 מיליון שקל בשנה, כתוצאה מספיגת חלק מעלות הפיקדון על ידי היצרנים והיבואנים. כלומר, חלק מסכום הפיקדון יוטמע במחיר הבקבוק, בעוד כל צרכן ממחזר יקבל את מלוא החזר הפיקדון. כמו כן, החלת הפיקדון תביא לתועלת גם לרשויות המקומיות ולתושביהן, כתוצאה מפינוי 24 אלף כלובי בקבוקים מהרחובות, צמצום הלכלוך במרחב הציבורי וצמצום מספר הבקבוקים המגיעים לפחים ירוקים, שאותם יש לפנות בתדירות גבוהה יותר כתוצאה מכך.

לפי חוות הדעת הכלכלית, עיקר עלות החלת הפיקדון תתגלגל ליצרנים וליבואנים, גם בשל הצורך להרחיב את מערך האיסוף של הבקבוקים, כולל מימון של מכונות איסוף אוטומטיות, הדוחסות את הבקבוקים ומחזירות לצרכן את הפיקדון ישירות, בדומה לניסיון המוצלח של מדינות רבות בעולם.

מחזור בקבוקיםצילום: אילן אסייג

כמו כן, מכונות האיסוף האוטומטיות יאפשרו לקמעונאים לקלוט את הכמות הנוספת של הבקבוקים, וישפרו את רמת השירות לציבור, שלא יידרש עוד להמתין לקופה במרכולים על מנת לקבל את דמי הפיקדון. מכונות אלו יבטיחו לא רק נגישות גבוהה, אלא גם שמירה על היגיינה ועקרונות תברואתיים. במשרד מציינים כי תיבחן האפשרות לתמוך כספית בהצבת מכונות איסוף ודחיסה לבקבוקים בבתי ספר ומוסדות ציבור, שיאפשרו לממן פעילויות לרווחת התלמידים והציבור מכספי הפיקדון שיתקבלו בהן.

כיום הפיקדון מיושם בארה"ב, קנדה ואוסטרליה, וכן ב-10 מדינות באיחוד האירופי: קרואטיה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, גרמניה, איסלנד, ליטא, הולנד, נורווגיה ושוודיה, ושיעור האיסוף הממוצע במדינות אלו גבוה מ-90%. ב-2019 פירסם האיחוד האירופי דירקטיבה מעודכנת בדבר הפחתת השימוש בפלסטיק חד-פעמי, שבה הוצבו יעדים מוגדלים לאיסוף (77% מסך הפלסטיק הנמכר עד 2025, ו-90% עד 2029), ולצורך העמידה ביעדי האיסוף השאפתניים, הומלץ להחיל חובת פיקדון. בעקבות כך, עשר מדינות אירופיות נוספות הודיעו באחרונה על כוונתן להחיל חובת פיקדון.

בימים הקרובים תפורסם ברשומות ההודעה על אי-עמידה ביעדים, ובמקביל המשרד יפרסם להערות הציבור טיוטת צו, שתאפשר תקופת היערכות של שנה. לאחר מכן יוגש הצו לאישור ועדת הכלכלה.

הרקע להחלטה הוא מאבק ארוך שנים של ארגונים סביבתיים, ובראשם ארגון אדם טבע ודין שניהל מאבק משפטי וציבורי ארוך נגד יצרניות המשקאות - והגיש בג"ץ בנושא. בדצמבר 2019, בדיון שהתקיים בעתירה, החליט בג"ץ כי המשרד לאיכות הסביבה צריך לנמק מדוע לא יחיל את חוק הפיקדון על בקבוקי הליטר וחצי, והוציא צו על תנאי נגד השר להגנת הסביבה דאז זאב אלקין, שמורה לו להשיב מדוע לא הטיל פיקדון על מכלי המשקה הגדולים או שיפנה לקבלת אישור מוועדת הכלכלה לדחות את מועד תחילת הפיקדון, כפי שמורה לו החוק. המועד לקבלת ההחלטה נקבע ליוני 2020.

בנוסף ליצרניות המשקאות, מי שהתנגדו לאורך הדרך לחוק הפיקדון הם חברי כנסת חרדים מש"ס ויהדות התורה, שטענו כי תוספת התשלום שגובות חברות המשקאות תקשה על משקי בית גדולים. ח"כ יעקב אשר (יהודות התורה) אף תקף היום את השרה גמליאל על החלטתה להרחיב את חוק הפיקדון על בקבוקי 1.5 ליטר. "מצער מאוד שדווקא שרה המגיעה מסיעת הליכוד, שמתיימרת לדאוג לפריפריה ולשכבות החלשות, דחתה הצעת חוק חברתית שהגשתי בנדון ושהיתה מסירה את ההתייקרות הצפויה מעל כתפי המשפחות ברוכות הילדים ומעוטות היכולת".

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין: "אני מברך את השרה על ההחלטה, מדובר במהלך היסטורי בהגנה על הסביבה בישראל. החלת החוק תסיים תקופה שבה עשרות מליוני בקבוקי פלסטיק מזהמים מוצאים דרכם בכל שנה למרחב הציבורי, לחופים ולשמורות הטבע. הציבור הישראלי ירוויח עשרות מיליוני שקלים מדי שנה מהחזר הפיקדון וישראל תיישר קו עם מדינות אירופה ותהיה מדינה נקייה ובריאה יותר לציבור ולסביבה".

גמליאל מסרה: "הדרך הטובה ביותר לנקות את המרחב הציבורי מבקבוקים ריקים ולעודד מיחזור היא באמצעות החלת פיקדון גם על הבקבוקים הגדולים. מדובר בצעד נכון מבחינה סביבתית וכלכלית כאחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"