בעקבות הביקוש העצום והמחסור הגובר: זינוק של עד 33% במחירי המחשבים והטאבלטים

בשוק מעריכים כי המחסור ילווה אותנו עד סוף 2020 ■ "גידול בביקוש של אלפי אחוזים - פתאום כולם לומדים ועובדים דרך הזום"

הדר קנה
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
למידה מרחוק
למידה מרחוקצילום: אייל טואג
הדר קנה
שגיא כהן

משבר הקורונה, הסגר, תחילת שנת הלימודים בבתי הספר ובאוניברסיטאות והמעבר לעבודה מהבית – כל אלה גרמו להסתערות של הישראלים על מחשבים ניידים, מחשבים שולחניים וטאבלטים. התוצאה: מחסור בשוק שהוביל לזינוק של עד 33% במחירי המוצרים.

בדיקה שערכו באתר זאפ השוואת מחירים עבור TheMarker מראה כי ישנה עלייה עקבית בכל קטגוריות המיחשוב האישי. המחיר הממוצע של מחשבים ניידים עלה ב-16% - כך שאם בינואר 2020 שילמו הצרכנים הישראלים 3,825 שקל בממוצע, כעת הם ישלמו לא פחות מ-4,536 שקל. מחשבים נייחים עלו בכ-20% יותר ואילו מחירי הטאבלטים זינקו ב-33%, השיעור הגבוה ביותר. כך שאם לפני הקורונה שילמו בממוצע 1,772 על מחשב נייד, כעת הוא כבר יעלה 2,377 שקל (פירוט מלא בטבלה).

החריגות בקטגוריה הן מצלמות הרשת. אמנם הן הראו קפיצה גדולה במחיר ולמעשה הכפילו את עצמן מינואר עד אפריל, אך מאז מחיריהן דווקא ירדו משמעותית בכ-40%, כנראה בשל מלאי גדול שהגיע לישראל.

ההסבר לכך טמון במשבר הקורונה העולמי: מצד אחד הוא הביא לעלייה גבוהה בביקושים ומצד שני לעיכובים בקווי הייצור בעולם – בעיקר במכשירים בפלח המחיר הנמוך. המצב הגלובלי מתבטא באי-זמינות של דגמים רבים ברשתות ובחנויות – ולעיתים זמני אספקה ממושכים.

החנויות ריקות ממחשבים

מבדיקה באתרי KSP ואייבורי למשל, עולה כי כמעט כל דגמי המחשבים הניידים של המותגים הבולטים (דל, HP, לנובו ואסוס) במחירים של עד 3,500 שקל שמוצגים באתר - אינם זמינים במלאי כמעט באף אחד מהסניפים בישראל (אף שהם כן זמינים להזמנה מקוונת ומשלוח).

דרור זליט, מנכ"ל זאפ השוואת מחירים, מספר על הסיבות לזינוק: "החל מתקופת הסגר הראשון באפריל 2020 ראינו גידול של אלפי אחוזים בכל המוצרים שסקרנו: מחשבים, טאבלטים ומצלמות רשת. השוק לא היה מוכן למגפה שהתפרצה, פתאום כולם עבדו ולמדו דרך הזום והפגישות הוידיאו ונוצר צורך בציוד שלא היה בבתים קודם. במקביל, היו השפעות נוספות: ההיצע היה מוגבל משום שבסין חלק מהמפעלים הפסיקו לייצר, היו בעיות עם שילוח מחו"ל בגלל הסגר, סחורות התעכבו או בכלל לא הגיעו ונוצר מחסור גם בחלקי חילוף. כל זה השפיע על המחיר בכל הקטגוריות שסקרנו".

זליט מסביר מדוע מצלמות הרשת יוצאות דופן: "לאורך זמן היו מוצרים שהדביקו את פערי הביקוש. זה קורה כי הייצור של מצלמת רשת יותר פשוט ממחשב נייד למשל והם הצליחו להביא לכאן הרבה סחורה והמחיר עלה וירד בהתאם".

למעשה, השפעות נגיף הקורונה ותחילת המחסור הורגשו כבר בפברואר עוד לפני שהמגפה החלה להתפשט בישראל. יבואני האלקטרוניקה והרשתות דיווחו על מחסורים במוצרי אלקטרוניקה בעקבות סגירת מפעלים והאטת הייצור בסין. באותה תקופה, עוד היו מלאים ברשתות השונות, שהחלו להידלדל בשל הביקוש המוגבר שהגיע לשיאו באפריל תקופת הסגר הראשון. המפעלים בסין אמנם חזרו לייצר מאז, אבל המגפה נשארה והתפשטה לכל העולם ומאז בעצם הספקים מתקשים להדביק את קצב הביקוש.

עבודה מהביתצילום: MinDof / Shutterstock.com

"כרגע מורגשת צריכה מוגברת מאוד של מחשבים בישראל ובכל העולם, כתוצאה מזה יש חוסרים ברמת הייצור, בין השאר של מעבדים ומסכים", אומר איתי חן, סמנכ"ל הסחר של רשת בסט מובייל. "זה מביא לחוסר בסחורות של כל המותגים המרכזיים, כמו לנובו, דל, HP ואסוס. מגיעים לכאן טפטופים של מלאים בכמויות קטנות. הביקושים מטורפים". לדבריו, "יש מותגים שבהם אין בכלל צפי למלאים, גם צפי קדימה. המחסור ילווה אותנו עד סוף 2020".

הצרכנים נאלצים לקנות ביוקר

לפי הערכות בשוק, מכירות מחשבים בשוק הפרטי ברבעון החולף בישראל זינקו ב-30%-20% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. זה נובע כמובן מהעובדה שכל בית כעת צריך להצטייד במספר רב של מחשבים – עבור ההורים שעובדים מהבית וגם עבור הילדם שלומדים בזום. בלאו הכי בכל שנה הרבעון השלישי נחשב הכי חזק בתחום הטכנולוגיה - בגלל החזרה ללימודים ולאוניברסיטאות.

בנוסף, בשוק העסקי נרשמים זינוקים דומים – בגלל שחברות רבות רוכשות מחשבים עבור עובדיהן שעברו לעבוד מהבית. הביקוש ניכר גם במגזר הממשלתי: לאחרונה נסגר מכרז משרד החינוך לרכישת 144 אלף מחשבים במהלך השנה הקרובה, בעלות כוללת של 1.2 מיליארד שקל.

לפחות בקרב צרכנים פרטיים, המחשבים המבוקשים ביותר הם בקטגוריות המחיר הנמוכות, של 3,000-2,000 שקל. הסיבה: אנשים צריכים מחשב לצורך זמני וייעודי - למידה מהבית – ומעדיפים לחסוך בהוצאות. התוצאה היא שאלה הדגמים שנמצאים בחוסר הגדול ביותר. המשמעות היא שצרכנים רבים מתקשים למצוא מחשבים במחירים שתכננו, וחלקם נאלצים ללכת על מחשבים במחירים גבוהים יותר, 5,000-4,000 ואף יותר, כמו מחשבי גיימינג ומחשבים מתקדמים ויוקרתיים יותר. "היתה התנפלות על המחירים הנמוכים, הסחורה נגמרה. מה שנשאר בשוק זה בעיקר מחשבים יקרים יותר", אומר חן. "לאנשים לא אכפת דגם, העיקר שיהיה מחשב עד מחיר מסוים. לא מעניין מותג, מעבד, העיקר שיהיה מחשב".

צרכנים רבים שלא רוצים להתפשר על המחיר – נאלצים להמתין זמן רב עד שמתחדש המלאי, או לשוטט בין אתרים וחנויות רבות. בנוסף לכך חל גידול בביקושים לכל האביזרים והמוצרים ההיקפיים: מצלמות רשת ומסכים, למשל – וכן מוצרי מחשוב אחרים כמו טאבלטים.

הרבעון החזק ביותר מזה עשור

טימור בריטבה, מנהל מוצר למגזר הצרכני של לנובו ישראל, מסביר: "שוק המחשוב, המחשבים הניידים, הנייחים, הטאבלטים, המסכים – התגברו בתגובה לקורונה. בשל שיבושים בשרשרת האספקה נוצר קושי לספק, במיוחד בתחילת המשבר כשהשמים היו סגורים. יש עיכובים והמלאי נמוך ביחס לביקוש שזינק בעשרות אחוזים. אבל לא ראינו החרפה, אלא דווקא הקלה - ולאט לאט מצליחים להגיב לביקוש".

אביחי שכטר, מנהל פיתוח עסקי ברשת KSP, מוסיף: "ההיצע קטן כי מפעלים וקווי ייצור נפגעו, ומצד שני צרכנים בכל העולם הגבירו את הצריכה. משק בית שהיה צריך מחשב אחד או מדפסת אחת או מצלמה אחת, עכשיו צריך לרכוש לכמה ילדים ולצורך המשרד הביתי. וקשה להדביק את הביקושים בתוך רבעון אחד". לדברי שכטר, יש אמנם מאבק על הקצאות ויש פחות היצע – אך לדבריו ברשת KSP נערכו מבעוד מועד ומי שיחפש מחשב זול לא יתקשה למצוא גם כיום.

התופעה אינה מקומית, כמובן. נתונים שפורסמו השבוע מראים כי הרבעון השלישי של 2020 היה החזק ביותר של תעשיית המחשבים האישיים מזה עשור שלם. לפי נתונים חברת קנאליס, שוק המחשבים האישיים העולמי זינק ב-12.7 אחוזים ברבעון השלישי ביחס לרבעון המקביל אשתקד, והגיע ל-79.2 מיליון יחידות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008