מחכים להחזר מחברת התעופה? בכנסת רוצים לצמצם עוד יותר את זכויות הנוסעים

בשבוע הבא ועדת הכלכלה של הכנסת תדון בעדכון חוק שירותי התעופה, בשאיפה לצמצם את נזקי משבר הקורונה ■ יו"ר הוועדה: קביעת הוראת שעה תביא לאיזון בין האינטרס של הצרכן למצב חברות התעופה" ■ ישראייר אימצה את החוק, אף שלא עבר עדיין

הדר קנה
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתב"ג בימי קורונה
נתב"ג בימי קורונהצילום: תומר אפלבאום
הדר קנה
הדר קנה

בזמן שההחזר הכספי של הצרכנים על ביטולי טיסה מתעכב, הכנסת דנה בהצעת החוק לצמצום זכויות הנוסעים. ועדת הכלכלה הודיעה היום (ה') כי בשבוע הבא היא תמשיך להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית שמקדם משרד התחבורה, לתקן את חוק שירותי תעופה העוסק בפיצוי וסיוע לטסים בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה. בשל משבר הקורונה, מבקשת הממשלה לצמצם את נזקי חברות התעופה ולקבוע הוראת שעה, לתקופה מוגבלת, שתצמצם את זכויות הנוסעים לפיצויים.

בינתיים, אף שהצעת החוק טרם אושרה, חברות התעופה כבר מעכבות את החזרת הכסף. כך למשל, אל על מעכבת את ההחזרים לאלפי לקוחותיה, שרכשו ממנה כרטיסים וטיסתם בוטלה בשל משבר הקורונה. על פי מנכ"ל אל על, גונן אוסישקין, החברה חייבת ללקוחות אלה 1.1 מיליארד שקל.

לעומתה, ישראייר כבר החלה בהחזרת הכספים לצרכנים, אך פועלת כאילו הצעת החוק כבר אושרה ומחזירה תוך 90 יום מרגע ביטול הכרטיס כפי שהוצע בהצעת החוק החדשה, ולא תןך 21 כפי שקובע החוק הנוכחי. ישראייר חייבת לצרכנים 9 מיליון דולר תמורת כרטיסי טיסה. גם רוב חברות התעופה הזרות עדיין לא החזירו את כל הכסף ללקוחותיהן. החברות הזרות חייבות לצרכנים הישראלים כ-525 מיליון שקל על כרטיסים שבוטלו.

ענף התעופה נפגע קשה ממשבר הקורונה - מאז התפרצות הנגיף והצעדים שנקטו מדינות העולם כדי לצמצם את ההדבקה, חברות התעופה סבלו מירידה חדה ברמת הביקושים לטיסות, שהתבטאה בביטולי טיסות ובירידה באחוזי התפוסה של המטוסים. חברות תעופה רבות ברחבי העולם נקלעו למצוקה פיננסית קשה והן מבקשות מהממשלות שלהן חילוץ כלכלי.

מטוס אל עלצילום: מוטי מילרוד

חוק שירותי התעופה המוכר כחוק טיבי, על שמו של ח"כ אחמד טיבי שהיה מיוזמי החוק, עוסק במתן פיצוי וסיוע לנוסעים בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה. החוק נכנס לתוקף ב-2012 ובא להסדיר בראשונה את זכויותיהם של נוסעים שטיסתם מישראל או אליה בוטלה בסמוך לטיסה או התעכבה ביותר משמונה שעות. על פי החוק, חברות התעופה חייבות להחזיר לנוסעים את עלות הטיסה במקרה וטיסה בוטלה עד 21 יום לאחר מועד ביטול הכרטיס.

בנוסף, חברת התעופה המפעילה צריכה לפצות את הנוסעים ולספק כרטיס טיסה חלופי או החזר כספי בנוסף לפיצוי כספי הנע בין 1,080 ל-1,290 שקל, תלוי במרחק הטיסה. החוק מתייחס גם לשירותים נוספים אותם צריכה חברת התעופה לספק כמו מזון ומשקאות, לינה בבתי מלון אם נדרשת המתנה מרובה, הסעות וכדומה.

בהצעת החוק החדשה מוצע לשנות את אופן הענקת ההטבות הכספיות לנוסעים שטיסותיהם בוטלו או שונו על ידי חברות התעופה. כך למשל, להאריך את הזמן בו חייבות חברות התעופה להחזיר לנוסעים את עלות הטיסה במקרה וטיסה בוטלה מ-21 יום ל-90 יום. לצמצם את חובת חברות התעופה לספק מזון ומשקאות לנוסעים שטיסתם נדחתה ולהחליף פיצוי כספי בשוברים.

לפי הודעת ועדת הכלכלה היום על הצעת החוק החדשה, "הזכות לסיוע כמעט ולא תיפגע, הזכות להחזר כספי תישמר, אך הזמן עד לקבלת ההחזר יוארך וחברות התעופה יוכלו להציע שוב לכרטיס טיסה חלופי במקומו, והזכות לפיצוי כספי תבוטל למשך תקופת הוראת השעה. השבוע החלה הוועדה לדון בהצעה והיו"ר יעקב מרגי הבהיר כי בכוונתו לעשות את הבלתי יאומן וליצור את האיזון הראוי בין האינטרס של הצרכן למצבן של חברות התעופה".

ח"כ יעקב מרגיצילום: אמיל סלמן

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים