רווחי הקניונים ייחתכו השנה ב-10% - אלה הנפגעים המיידיים

למרות העלייה במכירות במאי, לאחר היציאה מהסגר, הנתונים מלמדים על ירידה במכירות בקניונים מתחילת השנה ■ בעלי הקניונים פועלים על מנת לשמור על החוזים הקיימים ככל האפשר, אך בעתיד דמי השכירות והניהול צפויים לרדת ■ לא בטוח שכל המרכזים והרשתות יצליחו לשרוד

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קניון ריק בבאר שבע
קניון ריק בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

בעלי קבוצות הקניונים הגדולות בישראל לא רגילים לחלוק בנטל הכלכלי עם שוכריהם. השמים הפתוחים והגידול במכירות באינטרנט, שהביאו בשנים האחרונות לפגיעה במכירות של חלק מהשוכרים, לא באמת גרמו לקניונים להוריד את דמי השכירות והניהול.

ואולם, הקורונה טרפה את הקלפים. הקניונים, גם המובילים והגדולים שבהם, מוצאים עצמם מתעוררים למציאות חדשה: חודשיים של חנויות סגורות ואי ודאות כלכלית הביאו לא מעט קמעונאים למצב של "אין ברירה". חנויות שלא מרוויחות ידרשו הוזלה בדמי השכירות או שיסגרו לאלתר; קניונים לא מצליחים ימצאו עצמם ננטשים; ורשימות ההמתנה הארוכות של השוכרים ילכו ויתקצרו.

לא מעט שוכרים החלו בשבועיים האחרונים לדרוש ממנהלי הקניונים הוזלות בדמי השכירות והניהול. אחרים לא פתחו חנויות בחלק מהקניונים בשל מאבקים סביב תשלום השכירות. לאור העובדה ששליש מהחוזים בקניונים צפויים להסתיים בשנה הקרובה, הצפי בענף הוא כי דמי השכירות והניהול יירדו — וכי גם הקניונים הגדולים לא יהיו חסינים.

"מה שקורה בשכירויות של משרדים יקרה בקרוב גם בקניונים", אומר בכיר ברשת אופנה בינונית בגודלה. "הם יודעים שעכשיו הם בפסגה ושמכאן המצב שלהם רק יתדרדר. כשיגיע הרגע שבו יצטרכו לחדש חוזים והמחירים יירדו, נראה את המניות שלהם צונחות. כל מי שיחדש חוזה מעתה והלאה יחליט כמה הוא מתכוון לשלם או שהוא ייצא החוצה".

לדבריו, "אם בעבר הסכמתי לשלם סכומים גבוהים רק בשביל שהמתחרה שלי לא יתפוס את המיקום — כל זה נגמר. אני יודע שגם המתחרה שלי לא יכול לשלם יותר ממני במצב הנוכחי, כי כולנו חיים באותה מדינה. ואם המתחרה שלי רוצה לשלם סכומים מופקעים לקניונים, אז שיתכבד ויפשוט את הרגל. מקסימום נפתח חנויות ברחובות או בפאואר סנטרים ונגיד שלום לקניונים היקרים. בנוסף, כל החוזים העתידיים שלנו יהיו רק לפרק זמן של שנה־שנתיים ולא לשלוש־ארבע שנים כמו שהיה עד עכשיו, כי לא יודעים מה יילד יום".

מאות חנויות ייסגרו

בעיה נוספת של הקניונים היא הצמצומים במספר הסניפים שמתכוונות לערוך רשתות רבות. ימים של משבר כלכלי הם תקופה טובה עבור הקמעונאים לחשבון נפש ולהתייעלות, וברשתות מספרים על סגירה צפויה של חנויות לא רווחיות ושל כאלה שנותרו פתוחות רק מטעמים של מיצוב ויוקרה.

"אני הולך לסגור 10 חנויות וכל קמעונאי שאני מדבר אתו אומר לי שהוא יסגור 3–4 חנויות", אומר בכיר ברשת אופנה גדולה. "אין כמעט קניון שלא יסבול מזה. גם היום מי שמסתובב בקניונים רואה לעתים עשרות חנויות ריקות, והמצב רק ילך ויחמיר". בין הרשתות שלא פתחו את כל הסניפים מאז תחילת המשבר ניתן למנות את קסטרו, רנואר, אופטיקה הלפרין ועוד.

בפסגות ניירות ערך מעריכים כי דמי השכירות בקניונים יירדו בכ–10% ב–2020–2021, כתוצאה מלחץ גובר מצד השוכרים. לדברי אילנית שרף, מנהלת מחלקת מחקר ברוקראז' בפסגות, "אנו מעריכים כי נראה ירידה של 10% ברווח התפעולי הנקי מנכסים זהים של הקניונים. זאת אחרי שבשנתיים האחרונות נרשמה עלייה של 1%–2%".

אילנית שרף, מנהלת מחלקת מחקר ברוקראז' בפסגותצילום: רמי זרנגר

הירידה בקניונים היא פועל יוצא של צפי למצב לא פשוט אצל חלק מהקמעונאים — חלקם לא ישרדו את השנה הקרובה. "אנו מעריכים שרשתות שנכנסו למשבר חלשות ככל הנראה יתקשו לשרוד. את מקומן, כמו תמיד, יתפסו הרשתות הגדולות", מוסיפה שרף. "רוב הקניונים ישרדו את המשבר. הקניונים עושים בשנים האחרונות אדפטציות ושינו את החשיבה שלהם נוכח כניסת . כעת הקורונה זירזה חלק מהתהליכים".

רוצים הנחה? תאריכו חוזים

חלק מהקניונים מצאו דרכים יצירתיות כדי להאריך את תוקפם של החוזים הקיימים כדי לנסות לשריין לעצמם את השכירויות הגבוהות לפרק זמן ארוך ככל האפשר. כך, מספרים קמעונאים, כי בקבוצת אמות מבטיחים לתת הקלות בדמי השכירות והניהול רק למי שיציגו הסכם שכירות עד דצמבר 2021 לכל הפחות; בקרן הסיוע של עזריאלי למתן הלוואות לשוכרים, ההלוואה מותנית בהסכם שכירות של הלווה מול עזריאלי למשך חמש שנים ממועד ההלוואה. מי שהסכם השכירות שלו צפוי להסתיים לפני תום חמש שנים יצטרך להאריך את החוזה מול עזריאלי.

מנהלי הקניונים לא מוכנים לדבר על שינויים קבועים בדמי השכירות. חלקם הגדול הלך לקראת השוכרים כשביטל את תשלומי השכירות למחצית מארס ולאפריל, אז הקניונים היו סגורים, ונתן הנחה של עשרות אחוזים בדמי השכירות לחודשיים הקרובים. ואולם, לדבריהם, אין מה לדבר על פתיחת חוזים והורדת מחירים לטווח הבינוני והארוך.

כדי לחזק את עמדתם, מציגים מנהלי קניונים את נתוני מאי של חברת ריס, שבודקת את הפדיונות בקניונים, המלמדים על עלייה בפדיונות למ"ר לעומת מאי אשתקד. כך, קניוני עזריאלי סיימו את מאי עם עלייה של 9.8% במכירות וקניוני עופר (מליסרון) עם עלייה של 20% במאי לעומת מאי אשתקד. בסך הכל, המכירות למ"ר במאי היו גבוהות ב–20% ממאי 2019.

בכיר בקבוצת קניונים גדולה אומר: "המכירות מצוינות, ולהעריך שהולכת להיות ירידה בצריכה זה הימור שווה ערך להימור שהצריכה הולכת לעלות". לדבריו, "השמים סגורים, וכפי שזה נראה כרגע הישראלים יישארו בארץ בקיץ ויבקרו בקניונים. יש לנו רשימות המתנה ארוכות, ומי שלא רוצה לשלם את השכירויות מוזמן לצאת, אנחנו לא מוטרדים". בכיר אחר בענף מוסיף: "השוכרים צריכים אותנו כמו שאנחנו צריכים אותם. בשורה התחתונה, אם המכירות ישארו טובות, לא יהיה מקום להורדות בדמי השכירות. אם המכירות לא יהיו טובות אז נדבר".

ואולם, השוכרים לא מתרשמים: "מאי היה טוב כי אנשים יצאו מסגר ארוך והיו צריכים לבצע השלמות קנייה", אמר בכיר ברשת גדולה. "יוני התחיל עם ירידה של כ–10% במכירות ואנחנו צופים שתימשך".

ירידה של 15% במכירות של עזריאלי

על מצבם הלא פשוט של הקמעונאים והקניונים ניתן ללמוד מנתוני הפדיונות בקניונים מתחילת השנה, המלמדים כי המכירות הסתכמו בירידה. כך, קניוני עזריאלי סיימו את חמשת החודשים הראשונים של השנה עם ירידה של 5% במכירות למ"ר, לעומת אותה תקופה בשנה שעברה. הירידה נובעת בעיקר מירידה של 15.4% מתחילת השנה במכירות של קניון עזריאלי בתל אביב.

קניוני עופר סיימו את חמשת החודשים הראשונים של השנה עם ירידה של 1.5% במכירות למ"ר. הירידה גבוהה יותר אם לוקחים בחשבון גידול של כ–2% באוכלוסייה מדי שנה. מי שמציגה גידול נאה במכירות, לעומת זאת, היא קבוצת ביג, המפעילה בעיקר פאואר סנטרים — מרכזי קניות פתוחים — עם גידול של 6.5% מתחילת השנה (לפי נתוני ריס).

"נהיה עדים לשינויים גם במחירי השכירויות, בשיטת התמחור ובתקופות החוזים", אומר תמיר בן שחר, מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר. "הרשתות ישאפו להגיע לחוזים על בסיס אחוזים מהמחזור ולא של מחיר קבוע, הן ירצו אפשרויות יציאה יותר קצרות בגלל האי־דאות הגדולה. כמובן שנראה הבדלים: השוכרים הגדולים והחזקים יקבלו הוזלות יותר גדולות ואילו החלשים יותר יקבלו את מה שהגדולים ישאירו. הקניונים החזקים ימשיכו להתקיים אך הרווח התפעולי הנקי שלהם יהיה יותר נמוך. קניונים חלשים יצטרכו בחלקם לשנות את ייעודם".

מקניון TLV נמסר: "הנהלת הקניון פועלת לפי ההסכמים ומשדרגת את תמהיל העסקים ומגוון ההיצע של הקניון ללקוחותיו. צעדים אלה הוכיחו עצמם עוד בטרם תקופת הקורונה בשיעור דו־ספרתי, הן בכמות המבקרים והן בפדיון, ואנו ממשיכים באותה אסטרטגיה בדיוק גם עם חזרת הקניון לפעילות. כל אמירה אחרת של בעלי אינטרס כזה או אחרת מנוגדת לעובדות". עזריאלי, קניוני עופר ואמות סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי